BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – V referendových miestnostiach v Bratislave vládne pokoj. V troch referendových okrskoch, ktoré agentúra SITA navštívila, sa nevyskytli žiadne problémy. Účasť je však oveľa nižšia ako počas posledných volieb. „Absolútne žiadne problémy, nikto sa nesťažoval,“ povedal pre SITA podpredseda komisie na základnej škole na Vazovovej ulici Radomír Pastucha. Zatiaľ mali asi dvanásťpercentnú účasť. „Predtým si pamätám, keď boli parlamentné voľby, tak bola volebná účasť v tomto čase dvadsať, možno dvadsaťpäť percent,“ povedal Pastucha. Veľký nával voličov však ani do večera neočakávajú. „Takých dvadsať percent to bude,“ odhadol účasť Pastucha. Voliť prišlo niekoľko rodín s deťmi, väčšinou však voliči prichádzali po jednom alebo v pároch. Jeden muž dokonca prišiel v cyklistickom oblečení rovno na bicykli.
Na základnej škole na Jelenej sú v súčasnosti spojené dve volebné komisie do jednej referendovej. „Tá účasť je asi taká, ako keď jedna volebná komisia je,“ vyhlásil pre SITA predseda okrskovej komisie Stanislav Krajčovič. Ľudí podľa neho chodí „menej, no jasné. Tak o polovicu,“ dodal. Stále však prichádzali a odchádzali voliči. „Momentálne hej, doobeda, cez obed. Potom je zase pauza a zase navečer prichádzajú,“ vysvetlil Krajčovič. V referendovej miestnosti vládla uvoľnená atmosféra, často sa ozýval aj smiech. Krajčovič totiž v komisii nie je po prvý raz a keďže blízko býva, mnoho ľudí ho pozná. Aj celý deň mali zatiaľ bez ťažkostí. „Ale nie, žiadne,“ odpovedal na otázku o prípadných problémoch.
Situácia v Novej Dedinke pri Bratislave sa od ostatných okrskov líšila len tým, že v miestnej škole sa na hlasovaní zúčastnila aj premiérka Iveta Radičová. Podľa predsedníčky komisie Margity Múčkovej je „ľudí, ktorí sa hlasovania zúčastnili, v porovnaní s inými voľbami menej“. Prvý volič v Novej Dedinke však prišiel hneď ráno krátko po otvorení miestnosti. Hlasovať prichádzajú väčšinou celé rodinky aj s deťmi. Väčšina oslovených dnešné hlasovanie považuje za svoju povinnosť. Dopoludnia prišlo k urnám približne desať percent oprávnených voličov. Mierny rozruch tak vo volebnej miestnosti nastal len krátko po dvanástej, kedy si „svoje právo“ prišla uplatniť premiérka Radičová. Po jej odchode znova zavládol pokoj.
Ľudia dnes považujú za dôležité prísť k urnám. Je to „určitý záväzok, ktorý nám musia poslanci splniť“, povedala pre SITA mladá volička, ktorá sa podpísala aj pod petíciu za referendum. Jeden mladý manželský pár zase chodí hlasovať v referende pravidelne, no teraz musela priviesť manžela jeho polovička, pretože považuje za dôležité odovzdať hlas. „To je samozrejmosť, že som dnes prišla, pretože sa bude robiť to, čo chcem ja, ako si to prajem ja,“ povedala zase pre SITA pani v stredných rokoch, ktorá považuje všetky otázky za dôležité.
Najviac Slovákov oslovujú otázky o zrušení priestupkovej imunity poslancov, znížení počtu poslancov a zrušení koncesionárskych poplatkov. Pastucha tvrdí, že ľudia sa ich na otázky aj pýtajú, no členovia komisie nemajú oprávnenie im odpovedať. Najviac otázok smeruje k šiestej otázke, ktorej ľudia nerozumejú. Tá sa týka vyňatia verejných činiteľov z práva na odpoveď.
SITA