BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Korunováciu Karola VI., otca panovníčky Márie Terézie, pripomenú už najbližší víkend Korunovačné slávnosti v Bratislave. Trinásty ročník podujatia sa bude konať od 26. do 28. júna, samotnú korunováciu Karola VI. za uhorského kráľa si budú môcť ľudia pozrieť v sobotu na Hlavnom námestí.
Diváci uvidia aj jarmok dobových remesiel
„Korunovačnými slávnosťami chceme priblížiť túto slávnu históriu Bratislavy návštevníkom,“ priblížil na tlačovej konferencii Miroslav Vetrík z občianskeho združenie Korunovačná Bratislava, ktoré podujatie organizuje.
Korunovačné slávnosti tento rok v Bratislave potrvajú tri dni. Návštevníci sa môžu tešiť okrem samotného korunovačného obradu napríklad aj na jarmok dobových remesiel, bezplatné prehliadky mestom so sprievodcom, ukážky kuruckých či tureckých bojov, pečenie vola a pripravený je aj program na mestských hradbách.
„Korunovačné slávnosti po prvýkrát potrvajú tri dni. Cieľom je, aby sa návštevníci v hlavnom meste zdržali dlhšie ako len jeden deň,“ uviedla viceprimátorka Bratislavy Iveta Plšeková. Korunovačné slávnosti privítajú aj návštevu zo zahraničia, pozvanie prijala delegácia z partnerského mesta Székesfehérvár z Maďarska, ktoré bolo ešte pred Bratislavou uhorským korunovačným mestom.
Chýbať nebudú špeciality dobovej kuchyne
Trojdňové korunovačné slávnosti sa začnú v piatok 26. júna o 14:00 jarmokom dobových remesiel na Hviezdoslavovom a Rybnom námestí, ktorý potrvá celý víkend. Predstaviť sa príde približne stovka dobových remeselníkov a predajcov. Chýbať nebudú ani špeciality dobovej kuchyne, návštevníci si budú môcť pochutnať na cigánskej, uhorských klobásach, pečenom prasati či korunovačnom guláši.
V ponuke budú aj syry, vína či bratislavské pivo. Na korunovačnom jarmoku bude možné nakupovať aj za korunovačné žetóny Márie Terézie. Tie si budú môcť návštevníci zameniť v korunovačných zmenárňach na Hviezdoslavovom námestí. Cena jedného korunovačného žetónu je tri eurá, neminuté žetóny organizátori naspäť odkúpia.
Sobota bude patriť korunovácii Karola VI. za uhorského kráľa. Korunovaniu budú predchádzať ukážky bojov medzi kurucmi a labancami v uličkách Starého Mesta (10:00 – 11:00) či rozprávkový program na mestských hradbách (11:00 – 14:00). Samotný korunovačných obrad sa začne o 16:00 na Hlavnom námestí. Tento rok bude spojený aj s hudobným sprievodom.
Súčasťou programu bude aj pasovanie rytierov
Korunovačnú omšu od Wolfganga Amadea Mozarta si budú môcť návštevníci vypočuť v podaní Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala a Slovenského filharmonického zboru. Organizátori nezabudli ani na viaceré korunovačné tradície. Po obrade potečie víno z Vtáčej fontány, tak to pre svoj ľud pri korunováciách robievali panovníci. Chýbať nebude ani tradičné pečenie vola, ktorý sa začne na ražni točiť už v sobotu ráno na Rybnom námestí.
Ochutnať korunovačnú špecialitu príde aj novokorunovaný kráľ so svojím sprievodom. V programe nebude chýbať ani pasovanie rytierov Rádu zlatej ostrohy, korunovačný sprievod či ľudová veselica s dobovou hudbou a tancami. Sobotný program zakončí ohňostroj na Hviezdoslavovom námestí.
Program bude v nedeľu pokračovať v Primaciálnom paláci výstavou nazvanou Korunovačná Bratislava v kontexte vojny o španielske dedičstvo. Pripravená je aj ukážka popravy Juraja Jánošíka (17:30) na Hviezdoslavovom námestí, chýbať nebudú ani barokové tance a hudba či ukážky protitureckých bojov. Viac informácií je na webovej stránke www.korunovacie.sk.
Pred Michalskou bránou sa piekli voly a pilo víno
Karol VI. bol za uhorského kráľa korunovaný 22. mája 1712 v Dóme sv. Martina. Korunu a korunovačné insígnie dostal od ostrihomského arcibiskupa Kristiána Augusta. Cestou do františkánskeho kostola, kde pasoval nových rytierov zlatej ostrohy, sa rozhadzovali korunovačné žetóny.
Po prísahe pred kláštorom milosrdných bratov sa vydal na korunovačný pahorok pri Dunaji, kde kráľ švihal mečom na všetky svetové strany, čo symbolizovalo, že bude brániť krajinu zo všetkých strán.
Nasledoval obed v Arcibiskupskom paláci, pričom podľa španielskej etikety obedoval sám. Na ražňoch pred Michalskou bránou sa piekli voly a z umelej fontány tieklo víno. Ľudia hodovali až do rána.