Austrália vyslala stovky vojakov, aby pomohli v Sydney s dodržiavaním lockdownu. Vojaci cez víkend absolvujú výcvik a v pondelok začnú s neozbrojenými hliadkami.
Pridajú sa tak k policajtom v ohniskách koronavírusu, aby zaistili, že ľudia budú dodržiavať pravidlá, ktoré zahŕňajú napríklad cestovný limit 10 km.
Z domu môžu iba výnimočne
Mnohí ľudia však spochybňujú, či je vojenská intervencia nevyhnutná a nie je prehnaná. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Epidémia delta variantu koronavírusu, ktorá sa začala v júni, už viedla k takmer 3 000 infekciám a deviatim úmrtiam.
Dostali ste prvú dávku vakcíny pred 9. júlom? Po návrate zo zahraničia vás čaká karanténa
Lockdown, ktorý platí najmenej do 28. augusta, bráni ľuďom opustiť domovy s výnimkou nevyhnutného cvičenia, nákupov, poskytovania starostlivosti a ďalších dôvodov.
Napriek piatim týždňom lockdownu sa v Sydney nákaza naďalej šíri. V piatok úrady zaznamenali 170 nových prípadov.
Epidémia zasiahla kritické sektory
Informácie poskytnuté zdravotníckymi úradníkmi naznačujú, že vírus sa šíri predovšetkým povoleným pohybom.
Minister polície v štáte Nový Južný Wales David Elliot uviedol, že nasadenie vojakov pomôže, pretože malá menšina Sydneyčanov si myslí, že „pre nich neplatia pravidlá“.
Vo Francúzsku sa opäť protestuje proti pandemickým opatreniam, na muške sú aj covid pasy
Epidémia značne zasiahla pracovníkov v kritických sektoroch a veľké rodinné skupiny v chudobnejších a etnicky rôznorodejších predmestiach mesta na západe a juhozápade, kde žijú zhruba dva milióny ľudí.
Kritici tvrdia, že dané oblasti už aj tak čelia „cieleným“ opatreniam, ktoré tam môžu byť prísnejšie ako vo zvyšku Sydney.
Nízka miera zaočkovanosti
„Naši ľudia patria medzi najchudobnejšie demografické skupiny, a tak sa už cítia vyberaní a marginalizovaní. Nemôžu si dovoliť platiť hypotéku, nájom, potraviny alebo pracovať. Teraz nasadiť armádu, aby presadila lockdown v uliciach bude pre týchto ľudí veľký problém,“ vyjadril sa miestny starosta Steve Christou pre vysielateľa SBS.
Ďalší ľudia vyzvali vládu, aby skôr posilnila svoju vakcinačnú kampaň a podporila služby v postihnutých komunitách.
Miera očkovania v Austrálii, ktorá predstavuje 17 percent dospelej populácie, zostáva jedna z najnižších v rámci krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).