BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Pod stromami amazonského pralesa sa vedcom podarilo objaviť početné zvyšky starovekej a doteraz nepoznanej civilizácie. Na hranici medzi Bolíviou a Brazíliou sa „vďaka“ zrýchlenému procesu odlesňovania našlo až 260 obrovských ciest, dlhých zavlažovacích kanálov a ohrád pre dobytok.
Vedci sa pôvodne domnievali, že pred príchodom Španielov a Portugalcov v 15. storočí, neexistovali v amazonskej oblasti rozvinuté civilizácie. Avšak kálanie stromov v súčasnosti odhaľuje množstvo dôkazov o tom, že situácia bola iná. Najnovšie satelitné obrázky spomínaných oblastí ukazujú komplex dedín, miest, chodníkov a štruktúr, ktoré až doteraz ostávali zahalené nepreniknuteľnou zelenou pokrývkou pralesa.
„Je to nikdy nekončiaca história,“ ubezpečuje Denise Schaan z brazílskej univerzity, ktorá uskutočnila početné objavy zo vzduchu, dokonca analyzovala obrázky z Google Earth. „Neprejde týždeň bez toho, aby sme neobjavili nové stavby,“ dodáva. Niektoré z nich majú tvar kocky, zatiaľ čo iné tvoria koncentrované kruhy alebo zložité geometrické tvary ako šesťuholníky či osemuholníky a všetky sú medzi sebou prepojené sieťou širokých ciest. Vedci tieto nálezy nazývajú geoglify.
Najnovší objav sa nachádza v oblasti rozprestierajúcej sa na severe Bolívie a na západe Brazílie. Nález je pokračovaním ďalších veľkých mestských, medzi sebou prepojených oblastí, ako sú napríklad takzvané „záhradné mestá“, objavené v oblasti centrálnej Brazílie, ktorých vek dosahuje asi 1 400 rokov. Jeho formy a charakteristiky sa však na geoglify nepodobajú. „S istotou sa domnievam, že záhradné mestá Xingu a geoglify nie sú priamo prepojené,“ ubezpečuje Martti Pärssinen z madridského kultúrneho inštitútu. „Napriek tomu oba objavy poukazujú na to, že veľké oblasti Amazónie boli husto zaľudnené oveľa skôr, ako sa objavili prví Európania,“ dodáva. Geoglify sú tvorené priekopami a kanálmi širokými 11 metrov a hlbokými dva metre. Ich priemery sa pohybujú od 90 do 300 metrov.
Počas vykopávok sa vedcom podarilo objaviť kusy keramiky, brúsené kamene a iné známky ľudského osídlenia, hoci na niektorých miestach sa nenašiel ani jediný predmet, čo podľa vedcov môže znamenať, že tieto mohli plniť obradnú či obrannú funkciu.
Hoci neexistujú dôkazy o tom, že starobylí obyvatelia Amazónie stavali pyramídy alebo sa u nich rozvinulo písmo, určite žili vo veľmi prepracovanom spoločenskom systéme a dokázali si podmaniť svoje okolie.
Informáciu zverejnil internetový portál abc.es.
SITA