Utečencov zastavili slzným plynom, utopilo sa ďalšie dieťa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: SITA/AP

ZÁHREB, LJUBLJANA, HEILIGENKREUZ IM LAFNITZTAL 19. septembra (Web.Noviny.sk) – Slzotvorným plynom zasiahla počas piatkovej noci slovinská polícia na chorvátsko-slovinskom hraničnom priechode Harmica-Rigonce, keď sa slovinskí aktivisti pokúšali pomôcť migrantom preraziť policajný kordón.

Informovala o tom v sobotu chorvátska tlačová agentúra HINA s odvolaním sa na slovinskú televíziu. Podľa miestnych médií sa situácia na hraničnom priechode do rána upokojila. Slovinská polícia zadržala približne 1100 utečencov, ktorí sa snažili ilegálne vstúpiť na územie Slovinska, spresňuje HINA.

Hovorkyňa polície v mestskej občine (administratívnej jednotke) Novo Mesto na juhovýchode Slovinska uviedla, že potrebné formality s týmito migrantmi prebehli v utečeneckom centre vo východoslovinskom pohraničnom meste Brežice a utečenci boli potom odoslaní do ubytovacích stredísk v krajine. Kvôli stupňujúcemu sa tlaku zo strany migrantov bola na určitý čas prerušená aj medzinárodná železničná doprava medzi Chorvátskom a Slovinskom.

Slovinský premiér Miro Cerar sa v piatok večer vyjadril, že ak sa nátlak utečencov stane príliš silným, Slovinsko začne určite uvažovať o možných koridoroch s krajinami, ktoré sú pre týchto migrantov vhodnými destináciami. Na tlačovej konferencii po zasadaní slovinskej rady národnej bezpečnosti v Ljubljane Cerar obvinil Chorvátsko, že sa mu migračná kríza príliš rýchlo vymkla z rúk. Východnému susedovi Slovinska vytkol aj to, že prestalo dodržovať bilaterálnu dohodu o hraničnej kontrole.

PRI BRATISLAVE SÚ UŽ UBYTOVANÍ PRVÍ UTEČENCI. SITUÁCIU V TÁBORE SI PREČÍTAJTE V TOMTO ČLÁNKU –––>>> Prví utečenci už bývajú pri Bratislave, hrajú sa s mobilmi

OBRAZOM: Pri Bratislave už ubytovali prvých utečencov

Chorvátsky premiér poslal Orbánovi odkaz

Chorvátsky premiér Zoran Milanovič sa medzitým vyjadril, že Záhreb už Maďarsko prinútil, aby migrantov prijalo, a Chorvátsko bude v tomto smere pokračovať. „Donútili sme ich tým, že sme im tam tých ľudí poslali. A budeme v tom pokračovať,“ povedal Milanovič novinárom v meste Beli Manastir, odkiaľ boli v piatok vyslané na sever do Maďarska autobusy a vlaky plné migrantov.

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker sa telefonicky spojil s Milanovičom, pričom ponúkol Záhrebu technickú a logistickú podporu pri zvládaní náporu migrantov. Agentúra Reuters o rozhovore informuje s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie EK. Juncker a Milanovič podľa vyhlásenia v súvislosti s krízou zdôraznili potrebu posilniť ochranu vonkajších hraníc EÚ, zvýšiť pomoc zo strany EÚ v bezprostrednom susedstve a dosiahnuť pokrok v otázke, ako rozložiť zaťaženie medzi jednotlivé členské štáty. Vyjadrili sa tak pred mimoriadnym summitom EÚ so zameraním na migráciu, ktorý je naplánovaný na budúcu stredu.

Chorvátsko je bránou k azylu v Nemecku

Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová požaduje od Európskej únie uistenie, že pomôže jej malej krajine vyrovnať sa so súčasným prílevom migrantov. V rozhovore s americkou tlačovou agentúrou Associated Press (AP) v sobotu uviedla, že jej štát so 4,2 miliónmi obyvateľov musí byť realistický ohľadne toho, čo dokáže a čo môže on sám urobiť s tisíckami ľudí utekajúcich z oblastí Blízkeho východu a Afriky, sužovaných vojnovými konfliktami a chudobou.

Migranti a utečenci sa snažia prejsť cez Chorvátsko v nádeji, že nájdu azyl v bohatých západných štátoch, ako je Nemecko. „Musíme zastaviť ten príval, musíme od Európskej únie dostať uistenie, čo sa stane s tými ľuďmi, čo sú už v Chorvátsku, a s tými, čo sa ešte len chystajú cez Chorvátsko onedlho prejsť,“ povedala pre AP chorvátska prezidentka.

Od stredajšieho rána, keď Maďarsko zavrelo hranice so Srbskom a migranti boli tak nútení presmerovať svoju trasu, prešlo do Chorvátska už vyše 20-tisíc migrantov, sumarizuje HINA. Poradca predsedu maďarskej vlády pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi v piatok uviedol, že cez Chorvátsko sa dostalo do Maďarska vyše 4000 migrantov. Bakondi tiež informoval o udalosti v pohraničnej obci Magyarbóly, kam podľa neho prišiel vlak plný migrantov bez predošlého upozornenia zo strany Chorvátska. Maďarské orgány súpravu zastavili a odzbrojili 40 policajtov, ktorí migrantov sprevádzali. Podľa vyjadrenia hovorcu maďarskej vlády Zoltána Kovácsa pre stanicu Hír TV táto udalosť „vyvolala podozrenie z narušenia štátnej hranice“.

Z Maďarska prechádza do Rakúska ďalšia vlna utečencov

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Približne tisíc utečencov prišlo počas noci z piatka na sobotu k hraničnému priechodu medzi Maďarskom a Rakúskom pri obci Heiligenkreuz im Lafnitztal v južnej časti rakúskej spolkovej krajiny Burgenland, odkiaľ ich odvážali autobusmi do Viedne a Grazu. S odvolaním sa na krajinskú políciu o tom informuje agentúra APA.

Rakúske bezpečnostné zložky očakávajú, že hraničným priechodom Heiligenkreuz v sobotu prejde „niekoľko tisíc“ utečencov. Ďalších približne tisíc by malo v najbližších hodinách využiť priechod Nickelsdorf v severnej časti Burgenlandu. Rakúske orgány zabezpečujú ich presun autobusmi k viedenskému Západnému nádražiu (Westbahnhof).

Situácia na ostatných hraničných priechodoch medzi Maďarskom a Rakúskom je podľa APA zatiaľ pokojná. Agentúra uvádza, že do Rakúska sa presúvajú utečenci, ktorých v piatok poslali do Maďarska zo susedného Chorvátska.

Fínsko obnovilo kontroly na pozemnej hranici so Švédskom v obave u utečencov

Fínsko od soboty zaviedlo kontroly na svojej pozemnej hranici so Švédskom na severe krajiny, pretože do severofínskeho mesta Tornio prichádza zo Švédska množstvo uchádzačov o azyl, uviedla agentúra Reuters. „Odteraz bude ľudí prekračujúcich hranicu v Torniu kontrolovať polícia,“ citovala z vyhlásenia fínskeho ministerstva vnútra. Podľa ministerstva nebudú môcť žiadatelia o azyl pokračovať z Tornia ďalej do Fínska bez toho, aby sa zaregistrovali ako uchádzači o azyl.

„Situácia na severe je nekontrolovateľná. Ľudia odtiaľ pokračovali na ktorúkoľvek policajnú stanicu vo Fínsku,“ povedal online vydaniu denníka Helsingin Sanomat Paivi Nerg z ministerstva. Podľa verejnoprávneho rozhlasu a televízie YLE demonštrovala na hraniciach v Torniu asi stovka Fínov za uzavretie hraníc. Fínska vláda v piatok uviedla, že tento rok prišlo do krajiny vyše 11-tisíc žiadateľov o azyl, prevažne z Iraku. Vlani ich za celý rok prišlo iba 3600.

Fínsko minulý týždeň súhlasilo, že prijme svoj dvojpercentný podiel zo 120-tisíc utečencov, ktoré chce Európska únia prerozdeliť do jednotlivých členských krajín a už sa nachádzajú na území únie. Je však proti povinným kvótam. Vláda chce znížiť finančnú hotovosť, ktorú poskytuje uchádzačom o azyl. V súčasnosti podľa agentúry Reuters poskytuje dospelej osobe bez obedov 316 eur mesačne. A plánuje tiež zvýšiť daň z kapitálových ziskov a daň z príjmu u ľudí s vysokými zárobkami, aby získala potrebné prostriedky na vyšší počet imigrantov.

Pri Lesbose sa potopil čln migrantov, utopilo sa päťročné dievčatko

Päťročné dievčatko zomrelo, keď sa pri pobreží gréckeho ostrova Lesbos v Egejskom mori, neďaleko tureckých brehov, potopil čln vezúci migrantov. Podľa svetových tlačových agentúr o tom v televíznom vysielaní informoval hovorca gréckej pobrežnej stráže Nikos Lagadianos.

Dieťa vytiahla pobrežná stráž z mora v bezvedomí a zomrelo neskôr po prevoze do nemocnice. Hliadkový čln zachránil desať iných migrantov z toho istého utečeneckého plavidla, jednému sa podarilo samému vyplávať na breh a 14 ďalších je nezvestných, spresnil hovorca.

Podľa Lagadianosa zachránení utečenci vypovedali, že ich bolo v člne dovedna 26, keď sa im doňho dostala voda a začal sa potápať. Národnosť migrantov nebola bezprostredne známa, povedal hovorca. Veľká väčšina z celkového počtu vyše 300-tisíc migrantov, ktorí sa tohto roku dostali do Grécka, boli Sýrčania a Iračania.

Podobný incident sa stal uplynulú nedeľu, keď pri malom ostrove Farmakonisi, takisto v Egejskom mori, ale južne od Lesbosu, zahynulo 34 migrantov – takmer polovica z nich dojčiat a detí.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jean-Claude JunckerKolinda Grabarová-Kitarovičová