- aktualizované 7. júla 16:38
Predmet referenda o predčasných voľbách do Národnej rady SR (NR SR) nie je podľa Ústavného súdu SR (ÚS SR) v súlade s Ústavou SR. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan. Referendum sa teda nemôže konať.
Pľuvanec do očí 600 tisíc ľuďom, ostro sa pre referendum pustil Matovič do Čaputovej
„Skutočnosť, že Ústavný súd SR berie občanom právo na vyjadrenie svojho názoru vnímame veľmi negatívne. Zároveň to otvára množstvo ďalších otázok, ktoré bude treba následne vyriešiť,“ priblížil predseda petičného výboru Ervín Erdélyi. V najbližšej dobe sa podľa neho plánujú podrobne oboznámiť s verdiktom súdu a následne zvážia ďalšie kroky.
Stanoviská neboli jednotné
Odlišné stanoviská k nálezu mali sudkyňa Jana Laššáková, sudca Miroslav Duriš a sudca Peter Straka.
„Ústavný súd na dnešnom neverejnom zasadnutí pléna rozhodol, že predmet referenda s otázkou v znení: Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda, nie je v súlade s článkom 1 odsek 1 a s článkom 1 odsek 1 v spojení s článkom 73 odsek 1, článkom 81a, článkom 82 odsek 5 a článkom 93 odsek 3 ústavy SR,“ uviedol Fiačan.
Kampaň SmeroHlasu či vyjadrenie vôle ľudu, referendum o predčasných voľbách politici vnímajú rôzne
Ako ďalej dodal, bolo to náročné rozhodovanie, nakoľko sa ÚS SR musel vysporiadať s nie celkom dokonalou úpravou referenda v ústave SR a nie celkom konzistentnou doterajšou judikatúrou ÚS SR k tejto problematike.
Referendum nemôže poprieť ústavu
Ústavný súd tak konštatoval, že výkon štátnej moci prostredníctvom referenda je rovnocenným spôsobom výkonu zákonodarnej moci, ako je to obdobne prostredníctvom volených zástupcov v národnej rade.
Výsledok referenda má výlučne právnu silu na úrovni ústavného zákona a predmetom referenda môže byť aj zmena ústavy. „Referendum môže ústavu aj meniť, nemôže ju však poprieť respektíve porušiť charakter Slovenskej republiky ako demokratického a právneho štátu,“ dodal Fiačan.
Petičný výbor odovzdal 3. mája petíciu zo 600-tisíc podpismi za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do podateľne Prezidentského paláca. Čaputová následne v polovici mája požiadala ÚS SR, aby posúdil, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. ÚS SR mal na rozhodnutie 60 dní.