USA: V roku 2009 bolo vo svete viac ako 30 vojen

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hillary Clintonová
Hillary Clintonová Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) – Vlaňajší rok bol z pohľadu dodržiavania ľudských práv plný kontrastov. Vo svojej najnovšej správe Human Rights Report (HRR) o stave dodržiavania ľudských práv vo svete v roku 2009 to konštatuje americké ministerstvo zahraničných vecí. Etnické, rasové a náboženské konflikty viedli na viacerých miestach planéty k porušovaniu základných slobôd a sprevádzalo ich viac ako 30 vojen. Na druhej strane však stále viac ľudí získava prístup k informačným technológiám, čo má za následok rozširovanie ich povedomia o ľudských právach.

„Myšlienka ľudských práv… je právom každého muža, ženy aj dieťaťa,“ uvádza v úvode správy šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová. Spojené štáty vydávajú tento dokument každoročne už posledných 34 rokov a podľa Clintonovej ide o „najdostupnejšiu a najobsiahlejšiu správu o stave ľudských práv vo svete“. Experti amerického ministerstva zahraničných vecí sa v jednotlivých kapitolách venujú každej zo 194 krajín sveta.

Vo viacerých častiach sveta aj vlani pretrvávali dlhoročné vojenské konflikty, počas ktorých bolo civilné obyvateľstvo vystavované neustálemu porušovaniu medzinárodných humanitárnych noriem. Bezpečnostná situácia v Afganistane sa podľa HRR značne zhoršila najmä pre stúpajúci počet povstaleckých útokov. Boje sa medzitým rozšírili už do jednej tretiny územia krajiny, čo znížilo schopnosť vlády efektívne chrániť svojich obyvateľov pred militantmi z radikálneho hnutia Taliban. Američania hodnotia aj sporné augustové celoštátne voľby, ktoré poznačili viaceré podozrenia z podvodov. Voľby ako celok však podľa nich prebehli v zásade pozitívne a v súlade s afganskou ústavou. V susednom Pakistane, ktorý takisto zápasí so zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou, podľa ministerstva zahraničných vecí USA vláda prijala viacero pozitívnych opatrení, dodržiavanie ľudských práv však zostáva na nedostatočnej úrovni. Problémom je najmä zabíjanie bez súdnych procesov, ako aj viaceré prípady mučenia a únosov zo strany bezpečnostných síl.

Ľudské práva v Číne, na Kube alebo v Severnej Kórei poznačila vlani, rovnako ako po minulé roky, zvyšujúca sa snaha vlády o filtrovanie internetového obsahu a prístupu k slobodným informáciám. HRR v tejto súvislosti spomína takzvanú „antivulgárnu“ kampaň Pekingu, ktorej výsledkom bolo znemožnenie prístupu na 1250 webových stránok. Sloboda prejavu a zhromažďovania sa však rapídne zhoršila najmä v Iráne po sporných júnových prezidentských voľbách. Situácia sa zhoršovala aj v Rusku, k čomu prispeli najmä vládne zásahy do štátnych médií, zastrašovanie novinárov a z toho prameniaca zvyšujúca sa úroveň autocenzúry.

Pokiaľ ide o Európu, HRR podrobila asi najväčšej kritike Bielorusko. Stav dodržiavania ľudských práv v krajine zostáva na „veľmi slabej“ úrovni. Úrady občanom bránia v uplatňovaní základných práv a problémom zostáva aj nedostatočný prístup obyvateľov k slobodným informačným zdrojom. Vláda v Minsku zastrašuje opozičných demonštrantov a mimovládne organizácie sú aj naďalej pod prísnym dozorom bieloruských orgánov. Zatiaľ čo v roku 2008 sa v tejto oblasti v Bielorusku situácia mierne zlepšovala, vlani skôr stagnovala a neprišlo k žiadnemu badateľnému zlepšeniu.

Americké ministerstvo zahraničných vecí svoju správu pripravuje v spolupráci so svojimi diplomatickými zastupiteľstvami v jednotlivých krajinách a mimovládnymi a medzinárodnými organizáciami. Uceleným dokumentom sa následne zaoberá aj Kongres. USA sa touto formou rozhodli prispievať k zlepšovaniu stavu ľudských vo svete a formálne tak prevziať zodpovednosť za kritiku ich nedodržiavania.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hillary Clintonová