Prečo by sa mali občania Slovenska zúčastniť na tohtoročných voľbách do NR SR?
Pred dvadsiatimi rokmi došlo k zmene režimu a nejaké strany za ten čas vyprofilovali, ale aj zabetónovali. Niektoré už nie sú schopné ponúknuť občanom nič nové. A možno ani nič. Niektoré sú zamerané jednostranne a nie sú schopné vnímať občana. Je tu viacero nových strán, vygenerovali sa nové pohľady na štát, na spolužitie na Slovensku, preto by občania mali prísť voliť. Aby si zvolili niečo iné, ako tu bolo doteraz.
Prečo by občania mali voliť Vašu stranu?
Pretože sme po svojich životných a politických skúsenostiach, ale aj po čase poznania života, prišli s tým, že chceme zmeniť predovšetkým kultúru vzťahov. Chceme, aby sa na Slovensku každý cítil príjemne a komfortne. A tiež, aby občania spolu dobre nažívali a dobre žili. Stále je na Slovensku veľké percento chudoby. Vytráca sa nám najdôležitejšia – stredná vrstva. Ide o ľudí, ktorí si budú môcť dovoliť slušné bývanie, mať deti a vychovávať ich. Sú to ľudia, ktorí si budú môcť dovoliť slušné oblečenie a stravu, slušné uvoľnenie po pracovnom čase a minimálne raz za rok dovolenku. Ak ľudia budú mať peniaze, štát bude z toho profitovať. V nepriamych daniach dochádza totiž k točeniu kapitálu. Ale znamená to aj to, že ľudia slušne zarobia a nebudú si musieť brať pôžičky. Preto chceme podporiť podnikateľov, ktorí vedia dať prácu s dobrým platom. To môžu urobiť vtedy, ak bude dobrá produktivita práce. Naša strana zároveň podporuje silnú sociálnu solidaritu, ktorá znamená, že nikto nebude zo spoločnosti vylučovaný.
Niektoré strany už nie sú schopné ponúknuť občanom nič nové. A možno ani nič.Milan Urbáni
Kde na to chcete zobrať peniaze?
Chceme rozdávať len to, čo vyrobíme. V tom je rozdiel medzi nami a inými stranami, ktoré rozdávajú a nezaujíma ich príjem. Len výdaj. Nás zaujíma aj príjem. My sa vieme postarať o to, aby príjem do štátnej kasy bol dobrý. Aby bol dobrý zároveň príjem do peňaženiek občanov. V takom prípade vieme udržať aj sociálnu solidaritu pre starých, nevládnych, chorých, invalidov, alebo tých, ktorých Pán Boh neobdaril schopnosťami, aby sa mohli o seba postarať. Ak sa o nich nedokáže postarať štát, tak je slabý. Taký štát je horší ako totalitný.
Koľko finančných prostriedkov odhadujete vynaložiť na kampaň?
Toľko, koľko budeme mať a koľko bude najmenej nutné. Vážim si každú korunu, alebo euro. Možno, preto, že som každé musel tvrdo zarobiť. Nechceme rozhadzovať. V žiadnom prípade to nepresiahne 300 000 eur. Ale myslím, že to bude ďaleko pod túto hranicu. Nechceme ísť do dlžôb, teda, že by sme nedokázali zaplatiť za objednané služby. Pôžičku si zoberieme len v krajnom prípade.
Ako odhadujete svoj volebný zisk?
Cieľ sme si dali prekročiť päť percent, teda dostať sa do parlamentu. Strana sa však nebuduje len pre tieto voľby. Budujeme ju na dlhšiu dobu. Verím, že bude dlho na politickej scéne. A pôjde do všetkých ďalších volieb.
Chceme rozdávať len to, čo vyrobíme. V tom je rozdiel medzi nami a inými stranami, ktoré rozdávajú a nezaujíma ich príjem. Len výdaj. Nás zaujíma aj príjem.Milan Urbáni
Ktorým heslom sa ako politik riadite?
Ústrednou myšlienkou môjho života, ktorú aplikujem aj v politike sú tri R. Robiť, robiť, robiť. Nič v živote mi nedokázalo naplniť moje ciele a program ako systematická práca, ktorej verím. Neverím na zázraky. Nepodvádzam. Poctivá robota. Tri R.
Čo považujete za najväčšiu prednosť Slovenska?
Že existuje.
Čo považujete za momentálne najväčší problém, ktorý trápi občanov Slovenska?
I keď každý potrebuje k žitiu peniaze, tie nie sú tým, čo najviac trápi občanov. Najviac u ľudí rezonuje veľká korupcia, nekorektné a netransparentné verejné obstarávania. Okrádanie štátu. Nedostatočné súdnictvo a ochrana bezpečnosti občanov a ich majetku. Nie je možné, aby vrahovia behali po slobode a boli perzekvovaní poctiví podnikatelia za banálne veci. Zdĺhavé súdnictvo. Treba skrátiť súdne procesy aj keď sa nedostaví svedok, alebo advokát. To máme v našom programe, pretože vieme, že súdne procesy sú umelo naťahované. Rovnako chceme skrátiť konkurzné konania a obchodné súdy. Vinný je ten, kto niečo spraví. Nesmie byť poctivý človek vinný. U nás sa stáva, že ak vám niekto dlhuje peniaze a vy si ich idete pýtať, pričom zvýšite hlas, budete považovaný za výpalníka. Následne vás zavrú. Vymožiteľnosť práva by mala byť garantovaná. Mal by tu byť konečne právny štát.
Ústrednou myšlienkou môjho života, ktorú aplikujem aj v politike sú tri R. Robiť, robiť, robiť.Milan Urbáni
Ako vnímate fakt, že médiá zaplatili politikom a sudcom v súdnych sporoch len v roku 2009 viac ako 100.000 eur?
To nie je problém zákonov. Sú niektoré časopisy, ktoré majú vyčlenené peniaze na takéto reparácie. Potom redaktor píše aj neoverené fakty. Chcem veriť, že sudcovia v týchto sporoch boli korektní. Pre občanov je dobré, že existujú súdy. Nevyhrali vždy politici, ktorí podali žaloby. Ja osobne žaloby nevyužívam. Rovnako nevyužívam právo na odpoveď. Mňa viac uspokojí, keď redaktorovi osobne vynadám (smiech). Ale ani to som nemusel spraviť.
Ste za obmedzenie poslaneckej imunity tak, aby sa vzťahovala iba na hlasovanie a výroky v NR SR?
Termín poslanecká imunita nemám rád. Ja ju nevyužívam. Ja ju nepotrebujem. Imunita vznikla preto, aby nevznikli prípady, ako pri voľbe českého prezidenta Václava Havla, keď zadržali poslanca a nepustili ho do parlamentu, kým neprebehlo hlasovanie. Nebol by som rád, keby sa to u nás stalo. Na druhej strane by som bol nerád, keby som si niečo nemohol povedať a to nielen v parlamente. Nebude ma žalovať niekto za to, čo poviem v televízii? Je to potrebné zvážiť. Ale som veľmi rád, že padla poslanecká imunita na pitie alkoholu za volantom, čo ľudí oprávnene dráždilo. Hlasoval som za to. Niektorí poslanci túto tému využívajú len na svoju politickú prezentáciu. Je to však to posledné, čo ľudí zaujíma.
Fajčiarov dnes diskriminujú, vyháňajú. Nikde nám nespravili vhodné podmienky. Preto som na protest prestal fajčiť. Som nefajčiaci fajčiar.Milan Urbáni
Podporíte v nasledujúcom volebnom období zmenu volebnej legislatívy smerom k zjednoteniu základných inštitútov do jedného volebného zákona (tzv. volebného kódexu)?
Najspravodlivejší je väčšinový systém. Keď ľudia navrhujú svojich kandidátov a zároveň volia tých, ktorých poznajú. V každom štáte to je inak. Niekde je miešaný systém, niekde pomerný a inde väčšinový. Ťažko povedať, ktorý systém je najlepší. Podľa mňa je najspravodlivejším väčšinový systém. V regionálnych a komunálnych voľbách by nemali kandidovať politické strany. Som za to, aby si ľudia navrhli svojich kandidátov a nech vyhrá ten, kto dostane viac hlasov. Myslím si však, že strany s tým však nikdy nebudú súhlasiť. Dôležitejšie však je, aby sme prijali, že jeden človek môže zastávať len jeden mandát. Teda nemôže byť zároveň poslancom obecného a samosprávneho zastupiteľstva, alebo starostom a zároveň je poslancom NR SR. Toto nie je dobré. Som aj za to, aby sme zjednotili termín konania viacerých volieb. Načo zbytočne mrhať peniaze? Naša strana AZEN pripravuje návrh zmeny zákona, aby sme umožnili elektronické hlasovanie vo voľbách. Zvýšila by sa tým volebná účasť. Mladí voliť do volebných okrskov nepôjdu. Doma cez internet by však zahlasovali.
Ako vidí Milan Urbáni sám seba?
Nie som so sebou spokojný.
V čom? Čo by ste zmenili?
Mám málo času. Deň má málo hodín. Tie tri R, ktoré som spomínal, mám nejako geneticky zakódované. Som rád, že ich mám. Nerobí mi problém robiť a je jedno, že čo. Či fyzicky, alebo psychicky. V našej rodine sa nepozná únava. Od detstva mám vštepovanú zásadu nehľadať spôsoby, ako sa niečo nedá spraviť, ale ako sa dá. Všetko ide, aj keď niekedy nie za jeden deň. Systematická práca vždy prinesie úrodu. No a mám ešte jednu vlastnosť. Väčšinou to, čo hovorím, aj myslím. Nerád klamem. Rád dodržím slovo. U mňa je podanie ruky viac, ako podpísanie tisíc stranovej zmluvy.
Ako relaxujete?
Naplnením troch R. Striedam činnosti.
Stíhate aj nejaké hobby?
Nemám na ne čas. Ale šport kedykoľvek. Zaujíma ma umenie, najmä obrazy. Práca s ľuďmi a najmä práca s mládežou. V športe, alebo mnoho som chodil mladým prednášať. Prednášal som o výchove k rodičovstvu. To ma napĺňalo uspokojením. Aj dnes stále rád vyhľadávam stretnutia s mladými.
Čítate knihy?
Čítam rôznu odbornú literatúru. Rád čítam životopisy. Čítam každú knihu o maľbách, ktorá sa mi dostane do rúk.
Ste aj kulinár?
Mám rád jednoduché jedlá. Čím jednoduchšie, tým lepšie. Niektoré slovenské jedlá. Obľubujem jedlá na bravčovej masti. Mám rád bravčovinu. Nemám rád suché mäso. Mám rád aj ryby. Nemám rád experimenty, že ani neviete, čo máte na tanieri. Dobrá zemiaková kaša s rezňom, alebo dobrý maďarský guláš s knedľami, to nenahradí nič na svete. Mám rád štipľavé, korenené, slané.
Čo pijete?
Nepijem alkohol takmer štyridsať rokov. Ani kvapku. Môj nápoj bol celý život coca cola. Poslednú dobu perlivá minerálka. Posledných deväť mesiacov nefajčím. Čo mi je strašne ľúto. Ja som protestujúci fajčiar. Keďže začala diskriminácia fajčiarov, chcel som v parlamente presadiť zákaz produkcie tabaku a predaj tabakových výrobkov, ale neprešlo mi to. Poslanci sa k tomu postavili pokrytecky. Na jednej strane na krabičke musí byť nápis Fajčenie zabíja, ale na druhej strane 700 000 eur zo spotrebnej dane sa im hodí. Fajčiarov dnes diskriminujú, vyháňajú. Nikde nám nespravili vhodné podmienky. Preto som na protest prestal fajčiť. Som nefajčiaci fajčiar. Veľmi mi to stále vonia, ale nebudem fajčiť.
Zhováral sa Radovan Pavlík
Volebné rozhovory boli vytvorené v spolupráci s MEMO 98 v rámci projektu www.infovolby.sk.