Úradom bioplynová stanica v Senici neprekáža, ľuďom áno

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bioplyn
Foto: Ilustračné foto SITA/Martin Havran

SENICA 11. júna (WEBNOVINY) – Plánovaná bioplynová stanica v Senici úradom neprekáža, občanom mesta áno.

Všetky štátne úrady dali k jej výstavbe kladné stanovisko, Seničania sa však postavili proti. Stavebnému úradu doručili petíciu proti výstavbe, pod ktorou je 1 300 podpisov.

Nesúhlasné stanovisko úradu doručil aj Klub ochrancov zelene Kozel a nespokojnosť so zariadením na energetické zhodnocovanie kukuričnej siláže a hnojovice vyjadrovali ľudia aj pri dnešnom začiatku územného konania.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Senici ešte v marci s výstavbou nesúhlasil, v apríli však stanovisko zmenil. „Stavebný úrad vyhodnotí vyjadrenia dotknutých orgánov štátnej správy a pripomienky občanov a zohľadní ich v územnom rozhodnutí o umiestnení stavby,“ povedal vedúci Spoločného obecného úradu v Senici Ivan Nosko. Na otázku, či môže niečo zmeniť petícia, odpovedal, že osobne ju ešte nevidel.

Približne dvadsať ľudí napriek dnešnému silnému dažďu prišlo vyjadriť svoj nesúhlas s výstavbou bioplynovej stanice priamo na miesto, kde ju chce spoločnosť Euroagro Senica postaviť. Keďže má stáť asi 220 metrov od najbližších bytových domov, obávajú sa zápachu, hluku a ďalších negatívnych vplyvov na ich život.

Primátor Ľubomír Parízek sa ešte vlani vyjadril, že územný plán Senice umiestnenie bioplynovej stanice v areáli bývalého Slovenského hodvábu umožňuje, pretože je vyčlenený pre priemysel. Niektorí Seničania sa dnes pýtali aj prítomných mestských poslancov, prečo územný plán nezmenili tak, aby tam bioplynka nemohla stáť, odpovede sa však nedočkali. Stanica má stáť priamo v meste, jej umiestnenie Ján Toman zo spoločnosti Euroagro vysvetľuje potrebou zhodnotiť vyrobené teplo.

Vstupnou surovinou pre bioplynovú stanicu má byť kukuričná siláž a hnojovica hospodárskych zvierat. Výstupom bude elektrická energia, teplo a digestát, ktorý poslúži ako hnojivo. Zariadenie by pre farmárov znamenalo stabilný príjem financií počas celého roka. Bioplynová stanica má stáť 3,4 milióna eur, z toho 1,5 milióna eur môže Euroagro Senica získať ako nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie. Na Slovensku je v prevádzke alebo rozostavaných približne 50 bioplynových staníc. Spoločnosť Euroagro Senica hospodári na ploche 4 100 hektárov, má 40 zamestnancov a prednostne sa venuje rastlinnej výrobe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Parízek