Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti má novú vizuálnu identitu aj logo. Ako informoval na svojom webe, vytvorili ich grafickí dizajnéri zo Zelenej lúky, ktorí uspeli v dvojkolovej súťaži spomedzi štyroch kandidátov.
Účastníci súťaže dostanú „skicovné“
Víťazi súťaže, ktorí mali dodať vizuál v troch jazykových verziách (slovenský, maďarský a anglický jazyk), dostanú od úradu 6 900 eur. Zvyšní účastníci dostanú za vypracovanie súťažného návrhu „skicovné“ 500 eur.
Úrad na ochranu oznamovateľov priblížil, že víťazná vizualizácia typografickej skratky názvu úradu má pripomínať zvukový záznam slova.Tvorcovia ním chceli odkázať na samotný akt oznámenia, dôkaznú zvukovú nahrávku, alebo vizuálny záznam hlasu. Podľa predsedníčky úradu Zuzany Dlugošovej sa tak „trefne“ komunikuje jedna z ich hlavných úloh. „Chceme, aby každý čestný a odvážny oznamovateľ v boji proti korupcii neostal sám a aby o prípade, na ktorý upozornil, bolo počuť,“ povedala. Kurátorka a kustódka zbierok Slovenského múzea dizajnu Silvia Kružliaková zhodnotila, že vytvorené logo má širší dosah na verejnosť, je nositeľom myšlienky úradu a zároveň je čitateľné pre staršiu aj mladšiu generáciu.
Úrad chráni oznamovateľov korucpie
Garantom súťaže bolo Slovenské centrum dizajnu. Návrhy posudzovala sedemčlenná odborná komisia, ktorú tvorili okrem Kružliakovej aj grafický dizajnér Martin Bajaník a výtvarný umelec Marek Cina, zástupkyne úradu Eva Bulas a Natália Pindrochová, profesor, akademický maliar a grafický dizajnér Stanislav Stankoci a riaditeľka združenia Bystriny Zuzana Wienk, ktorá je členkou rady ocenenia Biela vrana.
Úrad bol zriadený na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý nadobudol účinnosť v roku 2019. Na čele úradu má byť predseda, ktorého volí a odvoláva Národná rada SR (NR SR) spomedzi kandidátov navrhnutých vládou. Poslanci NR SR zvolili 5. februára 2021 za jeho šéfku právničku Zuzanu Dlugošovú. Stalo sa tak po takmer 600 dňoch, čo bol úrad zriadený. Inštitúcia má dohliadať predovšetkým na to, aby oznamovatelia korupcie neboli perzekvovaní zo strany svojich nadriadených napríklad prepustením zo zamestnania.