FRANKFURT 27. júna (WEBNOVINY) – Ďalšie sprísnenie sankcií Európskej únie proti Rusku by mohlo poškodiť podnikanie banky UniCredit. V rozhovore pre piatkové vydanie denníka Handelsblatt to uviedol člen predstavenstva banky Gianni Franco Papa.
—-> TU.
Západné mocnosti stupňujú tlak na Rusko, aby podniklo kroky na upokojenie konfliktu, ktorý otriasa východom Ukrajiny po februárovom zvrhnutí proruského prezidenta Viktora Janukovyča a marcovom ovládnutí ukrajinského polostrova Krym Ruskom. V prípade ďalšej eskalácie násilností hrozí Západ sprísnením sankcií, ktoré by mohli zasiahnuť vybrané odvetvia ruskej ekonomiky.
Nemecký export do Ruska môže pre sankcie oslabiť o štvrtinu
„Rešpektujeme rozhodnutia EÚ a budeme postupovať v súlade s tými rozhodnutiami,“ uviedol Papa. „Prísnejšie obmedzenia by ale samozrejme mali dopady na naše podnikanie, ale aj na celú Európu. Rusko je veľmi dôležitý trh,“ dodal člen predstavenstva talianskej banky.
Bank Austria, divízia Unicredit pre strednú a východnú Európu, vlani v Rusku zvýšila svoj prevádzkový zisk o 26 percent na 783 miliónov eur. Unicredit chce predať svoju ukrajinskú dcéru, ktorá podľa banky zodpovedá za 0,4 percenta úverového portfólia skupiny. Rozhovory o predaji pokračujú, pevný časový plán však nie je stanovený, uviedol Papa.
, pobočka zahraničnej banky vznikla 1. decembra 2013. Na slovenskom trhu však banka pôsobí od júla 1990, odvtedy prešla viacerými zmenami názvov a vlastníckou štruktúrou. Pôvodne to bola Slovenská poľnohospodárska banka, neskôr Poľnobanka, či UniBanka.
UniCredit Bank vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia v roku 2007, pričom majoritným akcionárom sa vtedy stala UniCredit Bank Austria a začlenila sa tak do UniCredit Group. Predstavenstvo skupiny UniCredit schválilo projekt zlúčenia dcérskych spoločností v Českej republike a na Slovensku do jednej cezhraničnej banky 13. novembra 2012.