Únia vytvára daňové raje, Putin tvrdo kritizoval Brusel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyprus
Foto: SITA/AP

MOSKVA 6. apríla (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin v piatkovom rozhovore pre nemeckú televíziu podrobil tvrdej kritike EÚ, ktorá za podľa neho nesie veľkú časť zodpovednosti za cyperskú finančnú krízu a jej dopady.

Brusel podľa neho prijatím etnicky rozdelenej krajiny do bloku defacto ticho schválil existenciu tamojšieho daňového raja a umožnil jeho rozkvet.

Poukázal zároveň na ďalšie podobné miesta kontrolované európskymi vládami, napríklad britské Panenské ostrovy. Trojnásobný ruský prezident však v celej kríze vidí pozitívum pre jeho krajinu.

Krivdu necíti

Putin
Foto: SITA/AP

Tá totiž podľa neho vyšla ako spoľahlivejšia.

Poukázať tým chcel na vynútené zdanenie vkladov v cyperských bankách, čo je podmienka únie pre uvoľnenie miliardovej finančnej pomoci od zahraničných veriteľov.

Rodák z Petrohradu však odmietol, že cíti krivdu za to, že s ním lídri európskych krajín tento krok nekonzultovali.

„To my sme vytvorili offshoreové zóny? Bola to EÚ. Alebo cyperské úrady a Brusel ich dovolil. Ale je to jediné takéto miesto? Nevieme o britských ostrovoch a ďalších miestach? Predsa ak ich považujete za zlé, zatvorte ich. Prečo beriete na zodpovednosť za problémy (na Cypre) majiteľov vkladov nech sú akejkoľvek národnosti? Britov, Rusov, Francúzov a ďalších,“ povedal v rozhovore v ARD Putin.

Je rád, ako to dopadlo

„V určitom zmysel som však rád, ako to dopadlo. Odhalilo to totiž neefektívnosť a nespoľahlivosť ukladania peňazí v západných finančných inštitúciách. Čim viac teda škodujú zahraniční investori vo finančných inštitúciách vo vašich krajinách, tým lepšie pre nás. Pretože všetci postihnutí, ublížení a vystrašení by podľa mňa mali prísť k nám. A uložiť si peniaze v našich bankách,“ dodal ruský prezident, ktorý v nedeľu a pondelok navštívi Nemecko a Holandsko.

Cyprus sa minulý týždeň dohodol s medzinárodnými veriteľmi na podmienkach finančnej pomoci s cieľom odvrátiť hroziaci kolaps tamojších bánk. Výmenou za úverový program v objeme 10 miliárd eur musí krajina zatvoriť svoju druhú najväčšiu banku a zaviesť mimoriadnu daň z bankových vkladov nad 100-tisíc eur. Ruskí občania a firmy majú v cyperských bankách uložených odhadom 30 miliárd dolárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin