Lee Hadwin, 38-ročný rodák zo Severného Walesu, mätie lekárov už niekoľko rokov. Príčinou je jeho unikátna námesačnosť, počas ktorej mladý Brit berie do rúk ceruzky, farbičky, uhlíky a kriedy, aby na akýkoľvek podklad mohol kresliť svoje rôznorodé diela, ktoré sa dnes predávajú aj za šesťciferné sumy. Keď sa však Lee ráno zobudí, na nič zo svojho nočného záchvatu kreativity si nikdy nepamätá.
S kreslením počas spánku začal Lee už ako štvorročný. Vtedy jeho mama nachádzala kresby na stenách, starých novinách, nábytku a ďalších predmetoch, ktoré sa námesačnému synovi dostali pod ruky. Obyčajné detské čmáranice matku príliš nenadchli a Lee si na svoje nočné výjazdy nikdy nespomenul. Zmena nastala, keď Brit ako 16-ročný strávil noc u svojho kamaráta. Na druhý deň ráno jeho mama našla zaujímavé kresby na všetkých kuchynských stenách, ktoré mali niečo do seba. „Dosť sme predtým pili, a tak sme to všetci najprv pripisovali tomu,“ spomína Lee.
Tínedžer, ktorý na hodinách výtvarnej výchovy pravidelne dostával najhoršie známky, sa však postupne na svoje námesačné kreslenie začal pripravovať. Okolo postele si rozprestrel výkresy, skicáre a rôzne pomôcky na kreslenie. Po zobudení okolo seba nachádzal kresby, ktoré boli čoraz detailnejšie a prepracovanejšie. Na to, ako ich nakreslil, si však nepamätal a keď sa o podobné diela pokúsil za bdelého stavu, podľa jeho slov dopadli katastrofálne. „Ľudia sa ma pýtajú, aké to je, ale neviem na to odpovedať. Nemám pocit, že je to moje dielo, keďže si vôbec nespomínam, ako som ho vytvoril. Mali by ste vidieť moje vysvedčenia zo školy, bol som hrozný, vôbec som nevedel kresliť. Aj dnes sú moje kresby, ktoré nakreslím za bdelého stavu, úplne strašné,“ uviedol Lee, ktorého obrazy dnes visia v sídlach amerického miliardára Donalda Trumpa či iluzionistu Derrena Browna.
„Niekedy sa zobúdzam rád, aby som videl, čo som vytvoril, inokedy je to pekne trápne,“ uviedol umelec, ktorý ani dnes nepovažuje všetky svoje diela za hodné pohľadu. Jeho priateľom sa ho párkrát podarilo nafilmovať počas jeho námesačného kreslenia, všetky ťahy štetcom či farbičkami však boli pre neho na druhé ráno novinkou. „Raz, keď som spal u priateľa, som vraj na kreslenie použil kosť z kuraťa, ktorou som kreslil na sadrokartón,“ spomína Lee.
Hoci sa umelec domnieva, že za svoj dar vďačí nadprirodzeným silám, odborníci pripisujú zvláštny stav psychickej traume. Keď bol Lee ešte malý chlapec, v krátkych časových rozdieloch postupne stratil piatich najlepších priateľov. To mohlo spôsobiť, že sa u neho počas bdelého stavu vytvoril blok, a preto nedokáže kresliť.
Hadwinove diela sa už niekoľkokrát objavili na výstavách v galériách, umelec sa však teraz rozhodol všetky predať. Kolekciu okolo 80-100 diel vrátane portrétov hviezd či abstraktného umenia, chce 11. februára ponúknuť v dražbe cez eBay za milión libier. Polovicu z danej sumy chce následne darovať charitatívnej organizácii Missing People. Hoci experti Hadwinovi radili, aby s predajom ešte počkal, keďže hodnota jeho diel môže s pribúdajúcimi rokmi stúpnuť, umelec ich rady z neznámych dôvodov odmieta poslúchnuť.
www.leehadwin.me, www.odditycentral.com, www.mirror.co.uk