KYJEV 31. októbra (WebNoviny.sk) – Desaťtisíce ukrajinských predstaviteľov a zákonodarcov prvýkrát odhalili svoje príjmy a majetok vo verejne prístupnej databáze. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra AP.
Nedeľný večer bol konečným termínom, do ktorého mali všetci ukrajinskí predstavitelia deklarovať svoj majetok a vlastníctvo, napísané na vlastné meno alebo na mená rodinných príslušníkov. Na Ukrajine je toto priznanie bežne známe ako e-deklarácia. Niektorí ukrajinskí politici sa sťažovali, že vypĺňanie podrobných, komplikovaných formulárov im trvalo celé hodiny, a niekoľko zákonodarcov konečný termín nestihlo dodržať.
Prezident Petro Porošenko, ktorý pred zvolením do úradu v roku 2014 riadil úspešný podnik na výrobu čokolády, podal vyhlásenie tesne pred vypršaním konečného termínu. A odhalil, že na bankových účtoch má 26,3 milióna dolárov a vlastní 104 spoločností a charitatívnych fondov. Porošenko po zvolení za prezidenta sľúbil, že predá svoje továrne na čokoládu, ale neurobil to.
Emaily dokazujú kontakty proruských povstalcov s Kremľom
Množstvo ukrajinských predstaviteľov vyhlásilo, že majú veľké sumy peňazí priamo doma. Premiér Volodymyr Hrojsman uviedol, že má vo svojom dome sumu v miestnej mene – v ukrajinských hrivnách – rovnajúcu sa 1,6 milióna dolárov. Medzi najbizarnejšie majetky, deklarované cez víkend predstaviteľmi a zákonodarcami, patria pravoslávny kostol, pozostatky pravoslávneho svätca a cestovný lístok na prípadnú prvú cestu komerčnou kozmickou loďou do vesmíru.
Údaje z e-deklarácií boli zverejnené v internetovej databáze, ktorá je verejnosti prístupná od pondelkových skorých ranných hodín. Táto pochvalná udalosť je pokladaná za veľký krok k transparentnosti na Ukrajine, zaplavenej korupciou. Olexandra Ustinovová, členka komisie mimovládnej, občianskej organizácie Protikorupčné akčné centrum, vyzdvihla e-deklarácie ako „druh novej revolúcie na Ukrajine“. Vyhlásila, že podrobné priznania luxusných darov a majetku by mali motivovať vládne protikorupčné orgány k vyšetrovaniam.
E-deklarácie, ktoré podalo vyše 50.000 predstaviteľov, boli navrhnuté a vypracované podľa smerníc Rozvojového programu OSN (UNDP). „Medzinárodné spoločenstvo, vrátane OSN, bude pri podobných budúcich krokoch stáť za Ukrajinou, pretože e-deklarácie sú iba prvým krokom. To, čo príde potom, bude zrejme ešte ťažšie,“ povedal pre AP riaditeľ UNDP na Ukrajine Jan Thomas Hiemstra.