Ukrajinská generálna prokuratúra vyšetruje takmer 14-tisíc prípadov údajných vojnových zločinov spáchaných ruskými silami počas invázie na Ukrajinu.
Generálna prokurátorka Iryna Venediktovová v Londýne pre vysielateľa BBC povedala, že denne dostávajú 100 až 200 takýchto nových prípadov.
Vojna na Ukrajine: Rusi bombardujú Sjevjerodoneck a Lysyčansk, Zelenskyj sa pustil do „veľkých geopolitikov" a Zalužnyj pýta zbrane (online)
Okrem takmer 14-tisíc prípadov, ktoré sa venujú len vojnovým zločinom, sa prokurátori venujú aj takmer 6-tisíc súvisiacim prípadom. „Znamená to, že máme obrovské množstvo precedensov a každým dňom ich máme viac a viac,“ konštatovala prokurátorka.
Vyšetrovanie genocídy
Najčastejším údajným vojnovým zločinom je podľa generálnej prokurátorky ostreľovanie civilných budov, hlavne nemocníc a škôl. Celkovo bolo zničených viac ako tisíc zdravotníckych a vzdelávacích budov, povedala.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Venediktovová tiež spomenula zabíjanie civilistov, rabovanie a znásilňovanie. Tiež podľa jej slov už začala vyšetrovať genocídu, ale uznala, že to bude na Ruskom kontrolovaných územiach náročné.
Ukrajinské právne orgány
Ukrajinské právne orgány by sa podľa Venediktovovej mali ujať vedenia pri stíhaní vojnových zločinov, „pretože len my rozumieme našej krajine, našim ľuďom, našej pôde“.
Pripustila však, že Medzinárodný trestný súd v Haagu by mal zohrať úlohu pri stíhaní vysokopostavených ruských predstaviteľov zodpovedných za inváziu, prípadne aj ruského prezidenta Vladimira Putina.
Venediktovová je v Londýne na svojej prvej zahraničnej ceste od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. Stretla sa tam s britskou generálnou prokurátorkou Suellou Bravermanovou a ďalšími predstaviteľmi, aby prediskutovala, čo viac by Spojené kráľovstvo a ďalšie západné mocnosti mohli urobiť na podporu procesu vyšetrovania.