DUBLIN 6. decembra (WEBNOVINY) – Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová vo štvrtok varovala európske a stredoázijské krajiny pred zaostávaním v dodržiavaní demokratických a ľudskoprávnych hodnôt.
„Vidím zvyšujúce sa obavy o budúcnosť tejto organizácie,“ povedala Clintonová o 57-člennej Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OECD). „Viac ako 20 rokov po skončení studenej vojny zostáva práca na vytvorení jednotnej, slobodnej a mierovej Európy nedokončená,“ dodala.
Aktivisti sa ponosovali
Pred príhovorom na zasadnutí ministrov OECD v Dubline sa Clintonová stretla so zástupcami 11 aktivistov zo siedmich štátov a vypočula si ich obavy z prenasledovania v ich krajinách. „Moja krajina Turkménsko je známa dvoma vecami: najvyšším vývozom plynu a najväčším porušovaním ľudských práv,“ povedal Andrej Aranbajev, environmentalista a obhajca ľudských práv.
„Všetci hovoria o turkménskom plyne, no nik nehovorí o veľkom porušovaní ľudských práv,“ dodal. Podobne sa vyjadrili aj zástupcovia z Ruska a Bieloruska.
Clintonová uviedla, že „priestor pre občiansku spoločnosť a ochranu ľudských práv a základných slobôd sa zmenšuje a vlády sú čoraz agresívnejšie pri potláčaní opozície“. Varovala, že mnohé krajiny sa snažia ukončiť podporu ľudskoprávnych skupín z USA a odsúdila rozhodnutie Moskvy vyhodiť z Ruska Americkú agentúru pre medzinárodný rozvoj (USAID). „Všetko, čo robíme, je v očiach ruskej vlády nevhodné a podvratné,“ povedala.
Obula sa aj do Rusov
Krátko pred rokovaním s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom Clintonová odsúdila snahy Ruska „založiť nové odborové hnutie“ spoločné pre Rusko a niektoré bývalé sovietske krajiny. „Bude sa to volať colná únia nazvaná Euroázijská únia, no nemýľme sa, vieme, aký to má cieľ a budeme sa snažiť nájsť účinné spôsoby, aby sme tomu zabránili.“
Clintonová tiež hovorila o Ukrajine, ktorá v roku 2013 prevezme predsedníctvo v OECD, ako o „jednom z najväčších sklamaní USA“. Clintonová tiež poukázala na „znepokojivý vývoj“ aj v rámci členských krajín EÚ a NATO. Mala na mysli napríklad „úpadok demokracie v Maďarsku“.
Clintonová vyzvala OECD, aby sa „vyhla inštitucionálnym zmenám, ktoré by organizáciou oslabili“. Poukázala tiež na „príznaky antisemitizmu, xenofóbie a diskriminácie proti Rómom a homosexuálom v niektorých častiach Európy.