BANSKÁ BYSTRICA 20. novembra (WEBNOVINY) – Účasť na prípadnom štrajku zamestnancov školstva, ktorý sa má začať v pondelok, nemusí pre učiteľov znamenať výraznú stratu príjmu.
Školy totiž prostriedky vo forme normatívov, z ktorých sú platené aj mzdy zamestnancov, dostanú tak ako za každý iný mesiac.
Podľa informácií agentúry SITA už niektoré vedenia škôl, ktoré štrajk podporujú, učiteľom naznačili, že mzdové prostriedky môžu prerozdeliť formou osobných príplatkov či odmien a touto formou doplatiť mzdy znížené účasťou na štrajku.
Predsedníčka združenia stredného školstva pre Banskobystrický, Trenčiansky a Žilinský kraj v odborovom zväze školstva Iveta Majerová pre agentúru SITA potvrdila, že školy takúto možnosť majú a pripomenula, že ju využili aj v prípade štrajku v roku 2003.
„Takýto postoj zamestnávateľov, si veľmi vážim,“ dodala Majerová. Ako ďalej uviedla, podľa predbežných informácií sa na štrajku plánuje v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji zúčastniť približne 65 percent zamestnancov stredných škôl.
Je to menej, než 13. septembra, kedy sa ich do jednodňového štrajku zapojilo po 82 percent v Banskobystrickom a Trenčianskom a 75 percent v Žilinskom kraji. Nižšiu podporu má časovo neobmedzený štrajk najmä u nepedagogických zamestnancov škôl.
Obrazom: Štrajk učiteľov
Petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva, určenú poslancom parlamentu, dnes spustili súkromné a katolícke školy, ako aj stavovské a mimovládne organizácie.
Chcú vyzbierať 100-tisíc podpisov a tak vyzvať poslancov, aby zmenili podľa nich likvidačné školské zákony a dali ich do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami.
Účasť na štrajku učiteľov bude s počtom dní narastať:
Okolo 70-percentnú účasť na štrajku zamestnancov škôl odhadujú odborári v Prešovskom kraji. Agentúre SITA to povedala predsedníčka Krajskej rady Združenia základného školstva za Prešovský kraj Darina Nagyová.
Podobné číslo odhaduje aj Ľuboš Kvašňák, ktorý má ako odborár na starosti stredné školy. „Pokiaľ bude štrajk trvať viac dní, ja osobne odhadujem, že do štrajku sa bude skôr pripájať viac škôl ako odpájať. Tí nerozhodní sa ešte dajú ovplyvniť kolegami, ktorí do štrajku vstúpili,“ uviedla Nagyová.
Podľa Nagyovej účasť na štrajku v jednotlivých okresoch bude rôzna. Už teraz má avízo, že v okrese Snina pôjde do štrajku iba 30 percent školských zamestnancov zo základných a materských škôl.
Podľa Nagyovej určitý vplyv na zamestnancov škôl majú zriaďovatelia škôl, v Snine mali podľa jej informácií riaditelia spoločné stretnutie, na ktorom mali dostať odporúčanie, ako postupovať a zrejme sa dali zastrašiť.
Veľmi vysokú účasť očakávajú odborári v Prešovskom okrese, kde už teraz základné a materské školy avizujú 90-percentnú účasť. Podobne revolučne sú naladení aj školskí zamestnanci v okrese Stará Ľubovňa.
Do štrajku sa zapoja nielen učitelia, ale aj nepedagogickí pracovníci. Dĺžka štrajku sa dá podľa Nagyovej odhadovať veľmi ťažko. Sama má rozdielne reakcie zo strany školských zamestnancov. „To je rôzne. Niektorí tvrdia, že aj mesiac, niektorí, že tri, štyri dni. Ten týždeň, myslím si, že by vydržali,“ dodala.
V prvý deň štrajku, 26. novembra, sa chystajú na Slovensku tri veľké verejné zhromaždenia. Z Prešovského kraja pôjdu štrajkujúci podporiť zhromaždenie do Košíc. Ostatní sa pravdepodobne na začiatku štrajku zhromaždia vo svojich školách, kde budú diskutovať o problémoch v školstve. Či budú nejaké mítingy aj v okresných mestách, sa zatiaľ nevie.