A znovu tu máme vládnu krízu. Už ani neviem spočítať koľkokrát za uplynulé dva roky sa vláda rozpadala a znovu dávala dokopy. Je to asi nejaký slovenský folklór. Nemyslite si, že je to výmysel Igora Matoviča a Richarda Sulíka. Pre tých mladších pripomeniem, že aj vlády Roberta Fica boli častokrát nad priepasťou, ale stále sa to nejako uhralo. Presnejšie Fico si stále vydupal svoje.
Mečiar chcel tiež odchádzať z vlády
Už počas prvej Ficovej vlády koaličné strany niekoľkokrát povedali, že už toho majú dosť, ale predsa našli motív prečo zostať spolu. Tým motívom boli najčastejšie funkcie a materiálne vymoženosti, ktoré z nich vyplývali. Samozrejme hovorilo sa aj trestnoprávnej zodpovednosti.
Najvypuklejšie to bolo v roku 2007 keď chcel Fico urobiť poriadky na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), ktoré ovládalo HZDS. Jeho predseda Vladimír Mečiar nechcel ani počuť, aby sa niekto babral v jeho „piesočku“, kde sa vtedy poriadne obchodovalo. Mečiar sa vyhrážal vyslovením nedôvery premiérovi, ten zasa vyhadzovom HZDS z koalície.
Skončí Matovič ako Johnson? Zatiaľ určite nie, ale raz ho to čaká (komentár)
Čoskoro prišla na rad aj Ficova pomsta. Zahlásil, že chce zrušiť Mečiarove amnestie z roku 1998. Znovu sa to podobalo na koniec, ale politika je o dohode (vydieraní) a po dvoch mesiacoch sa znovu všetko uhralo a v akej takej láske dožili až do konca volebného obdobia. Obaja ustúpili, ale podľa všeobecnej mienky prehral predsa len Mečiar.
Danko vypovedal koaličnú zmluvu
Ani druhá Ficova koaličná vláda neprebiehala bez problémov. Vtedajší predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko sa tiež vyhrážal, že opustí koalíciu a dokonca aj vypovedal koaličnú zmluvu.
Sulíkova SaS trvá na odchode Matoviča z vlády. Ak najnedôveryhodnejší politik odíde, situácia sa upokojí
Problém nastal pri otázke, kto má právo zasahovať do nominácií jednotlivých strán. Kríza trvala niekoľko týždňov a padali ostré slová. A nakoniec? Nakoniec sa nestalo nič. Samozrejme v požiadavkách národniarov bol často aj populizmus, napríklad pri návrhu na 13. a 14. dôchodok.
Sulík pošle listy s vysvetlením, prečo SaS opúšťa koalíciu. Stanoví si aj podmienky pre vznik novej koaličnej zmluvy
Fico to však uhral. A to tak, že menší partner musel stiahnuť chvost. Stalo sa tak aj pri rebélii Mosta-Híd, ale aj v predošlých Dzurindových či Mečiarových vládach. Stále sa to nejako uhralo. Partneri si trochu pokričali, povyhrážali sa a ďalej svorne žili.
Výnimkou bola iba vláda Ivety Radičovej a v hlavnej úlohe bol práve Richard Sulík. Vtedy sa zaťal a vláda pre Euroval padla. Všetci vieme, čo nám to prinieslo. Osem rokov moci v rukách Roberta Fica. Teraz je to ako cez kopirák.
Zostane znovu dôsledný pri požiadavkách
Sulíkove požiadavky sú tentokrát nastavené, aj keď ich všetky nepoznáme. Najspornejšou je odchod Matoviča z postu ministra financií. O tom sa už veľa popísalo, ale stále nevieme, čo sa stane.
SaS nechala premiérovi Eduardovi Hegerovi dva mesiace na rozhodnutie. Akoby týmto dávala možnosť dohodnúť sa podobne ako to robili predošlí koaliční partneri, buď ráznym rozhodnutím alebo nájdením kompromisu. Heger však nie je politik ako sú Mečiar, Fico a nehovorme o Dzurindovi. Jednoducho v koalícii nemá hlavné slovo a preto od neho ťažko možno očakávať jednoznačné stanovisko.
Hlavou koalície je práve problematický Matovič a na ňom bude, ako sa rozhodne. Nečakám zázraky a uvidíme, čo sa udeje počas leta, či Sulík zotrvá pri svojich požiadavkách alebo ustúpi silnejším, ako to bolo počas vlád Mečiara či Fica. Raz sa postavil na zadné a spoločnosti to neprospelo. Veď pred dvoma rokmi voliči jasne povedali, koho tu nechcú.
Teraz sa karta otočila a musím priznať, že samotní koaliční partneri akoby prosili Fica, aby sa vrátil. Možno by riešením bolo, aby obaja kohúti šli z hry von a nechali, aby sme sa dočkali nových volieb v riadnom termíne. Pred niekoľkými dňami som písal, že by Matovič a jeho poslanci mali zvážiť čo robia, ale v snahe zabrániť najhoršiemu by možno aj Sulík nemal zopakovať to, čo urobil v roku 2011. Za dva roky možno aj verejnosť pochopí, že predsa nechce návrat k starým časom.