Do konca roka zostáva menej ako mesiac a parlament bude rokovať o tom, ako bude štát hospodáriť v tom nasledujúcom. Predošlý kabinet, síce podľa zákona podal návrh rozpočtu, ale všetci sme vedeli, že nová vláda pošle do parlamentu svoj vlastný. Ten by sa mal objaviť o niekoľko dní, ale zatiaľ nikto nevie, čo nový premiér plánuje urobiť, aby sa aspoň čiastočne napravila nepriaznivá finančná situácia v krajine.
O rozpočte nikto nevie, ale všetci majú obavy
Keď som čítal vyhlásenia niektorých ministrov, že ani oni nevedia, čo sa presne bude písať v návrhu štátneho rozpočtu, na um mi prišiel známy seriál Columbo, v ktorom sa často hovorí o jeho žene, ale ani po takmer 70-tich častiach sme nemali možnosť ju vidieť. Podobne je to aj s rozpočtom.
Týždeň očami Pavla Urbana: Dôchodcovia môžu ďakovať aj Dankovej mame, minister Tomáš určite nie
Viacerí ho kritizujú, ale nikto nevie, čo v ňom vlastne bude. Na rozdiel od Columba, vláda je povinná ho zverejniť a to čoskoro. Iste to nemá ľahké, lebo všetkým je známe, že treba šetriť, vlastne robiť viaceré škrty alebo navýšiť jeho objem. Preto sa objavujú obavy, že to bude na úkor niektorých skupín, ktoré môžu byť pri dosiahnutí tohto cieľu ohrozené.
Robert Fico, ako všetky jeho prvé plánované rozhodnutia, napríklad v prípade špeciálnej prokuratúry alebo osudu racionalizácie zdravotníckej siete, zatiaľ tají. Vie, že by médiá, predovšetkým tie, ktoré označil za nepriateľské, jeho rozhodnutie neprivítali, ale aj tak si myslím, že aj občanov zaujíma, čo sa bude v budúcnosti v krajine diať.
Podnikatelia, ale aj samosprávy a mimovládky
Obavy z návrhu štátneho rozpočtu už verejne prezentovali viaceré združenia či organizácie. Na verejnosť prenikli správy, že bude nové zdaňovanie. Ide napríklad o daň na sladené nápoje. Protestovala samozrejme Republiková únia zamestnávateľov, lebo niektorým jej členom by to mohlo sťažiť podnikanie.
S týmto protestom bude mať vláda asi najmenší problém, lebo v prieskum až 40 percent opýtaných s takýmto krokom súhlasí a podobná daň existuje aj v niektorých ďalších krajinách Európskej únie. Či prispela k zdravšiemu životu je diskutabilné, lebo podľa stanoviska Únie zamestnávateľov Slovenska sa takýto efekt nedostavil. Ja osobne s tým nemám žiadny problém, lebo sladené nápoje neobľubujem, ale neviem, či by súhlasili moji susedia, lebo mesačne ich vypijú desiatky litrov.
Oveľa väčší problém predstavuje protest samospráv, lebo podľa doterajších informácií pomoc pri splácaní hypoték má ísť z nejakého daňového bonusu. Samosprávy, ktoré väčšinu svojich financií získavajú práve z dane fyzických osôb, by takto boli príjmovo značne oklieštené. Neschopnosť zabezpečiť občanom základné služby v meste či obci by určite nepomohli ani novej vláde, lebo ľudia viacej vidia, keď im nesvieti na ulici ako nejaký deficit štátneho rozpočtu.
O problémoch mimovládok pri prípadnej zmene spôsobu vyplácania rodičovského dôchodku nechcem naširoko písať, lebo ani vládu hlas mimovládok veľmi nezaujíma. Problém je, že by dôchodcovia vo väčšine prípadov prišli o takmer až do 50 eur mesačne, ak by mali po dve zamestnané deti a to by k popularite neprispelo. Toto viacej trápi predsedu koaličnej SNS Andreja Danka, ktorý sa proti takémuto kroku postavil. Mala zasadať koaličná rada, aby tento problém vyriešila, ale výsledok nevieme.
Minister financií Ladislav Kamenický vyhlásil, že vyplácanie rodičovského dôchodku a plného 13. dôchodku naraz by preťažilo rozpočet krajiny. Jednoducho na to nemáme. Ako sa k tomu postavila vláda uvidíme, keď sa objaví aj návrh štátneho rozpočtu. Samozrejme, budeme sledovať aj reakciu predsedu národniarov.