Žiadosti Fínska a Švédska o vstup do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) by sa mali podľa tureckého ministra zahraničia Mevlüta Çavuşoglua posudzovať separátne.
Na tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom aliancie Jensom Stoltenbergom povedal, že samostatné posudzovanie fínskeho členstva bude nepochybne témou ich rokovaní.
Čavušoglu chce žiadosti samostatne
„Po vyhlásení, že vo vzťahu k Ankara chce žadosti Fínska a Švédska v NATO posudzovať samostatne, pri Fínsku možno dospieť k inému rozhodnutiu, sme túto záležitosť prediskutovali so zainteresovanými krajinami a NATO,“ cituje ministra web televízie CNN.
Stoltenberg chce Fínsko a Švédsko v NATO, do Ankary vycestuje prediskutovať blokáciu ich členstva s tureckým prezidentom
Stoltenberg vo štvrtok prízvukoval, že hlavnou otázkou nie je, či fínske a švédske členstvo v NATO ratifikujú spoločne, ale aby ich ratifikovali čo najskôr.
„Mojím konzistentným postojom bolo a zostáva, že nastal čas ratifikovať Fínsko aj Švédsko a urobiť z nich plnoprávnych členov našej aliancie. Obe urobili veľké kroky, odkedy sme minulý rok v júli na samite NATO v Madride podpísali spoločné memorandum medzi Fínskom, Švédskom a Tureckom,“ vyjadril sa generálny tajomník NATO.
Ratifikácia bude rozhodnutím Turecka
Zároveň poukázal na to, že krajiny odstránili akékoľvek obmedzenia na vývoz zbraní, posilnili svoju legislatívu o terorizme a Švédsko mení aj svoju ústavu a zintenzívňuje spoluprácu s Tureckom.
Švédsko a Fínsko chcú napriek Turecku vstúpiť do NATO spoločne, bezpečnosť oboch krajín je navzájom závislá
„Je to turecká vláda, turecký parlament, kto rozhoduje o otázke ratifikácie a je to len turecké rozhodnutie,“ dodal.
Fínsko a Švédsko požiadali o členstvo v NATO vlani v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Aby sa stali členmi, ich prístupové protokoly musia schváliť všetky členské štáty. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však hrozí blokovaním ich členstva, pričom obe krajiny okrem iného obvinil, že poskytujú útočisko členom separatistickej militantnej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá sa usiluje o nezávislý štát v Turecku.Vzťahy medzi Tureckom a Švédskom zhoršil aj januárový protest v Štokholme, počas ktorého protiislamský aktivista spálil Korán, v dôsledku čoho Çavuşoglu obvinil švédsku vládu zo spoluúčasti.