TUNISKO: Zrušili zákaz vychádzania, výnimočný stav pokračuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nepokoje v Tunisku
Násilnosti v uliciach Tuniska mali za následok útek prezidenta krajiny do zahraničia a nástup novej vlády. Okolité krajiny znepokojuje presunutie občianskych nepokojov na ich územie. Tunisko, 18. januára 2011. Foto: SITA/AP

TUNIS 15. februára (WEBNOVINY) – Tuniská vláda v utorok zrušila zákaz nočného vychádzania, výnimočný stav však predĺžila a bude tak platiť aj naďalej. Informovala o tom oficiálna tlačová agentúra TAP citujúca vyhlásenie ministerstva vnútra. „Aby sa predišlo všetkému, čo by mohlo narušiť bezpečnosť štátu a zaručila sa bezpečnosť občanov a ochrana verejného a súkromného majetku, dospeli sme k rozhodnutiu predĺžiť výnimočný stav od 15. mája až do odvolania,“ uvádza sa v stanovisku.

Výnimočný stav vyhlásilo Tunisko 14. januára po tom, čo prezident Zajn al-Ábidín bin Alí utiekol z krajiny zmietanej protestmi. Zákaz nočného vychádzania platil v celej krajine od 12. januára.

TUNISKO: Ľudia opúšťajú krajinu, šéf diplomacie opúšťa vládu

Tunis
Foto: SITA/AP

Presne v deň, keď si Tunisko pripomína mesiac od vypuknutia protivládnych demonštrácií, zo svojej funkcie odstúpil minister zahraničných vecí Ahmed Unaís. Dôvodom je alarmujúca situácia okolo exodu obrovského množstva obyvateľov, ktorí z obáv pred vypuknutím chaosu v krajine po odstúpení prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího, utekajú do Talianska. Situáciou sa už chce zaoberať aj Európska únia – v pondelok by mala do Tuniska pricestovať šéfka zahraničnej politiky európskej dvadsaťsedmičky Catherine Ashtonová.

Taliansko medzitým pohrozilo, že do Tuniska vyšle vlastné bezpečnostné zložky, ktoré by mali migrantom brániť v masovom opúšťaní krajiny. Tuniskí najvyšší predstavitelia však na návrh reagovali s obrovským pobúrením, označili ho za neakceptovateľný a považujú to za snahu o zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny. Vláda v Tunise do severných hraničných oblastí medzitým vyslala armádu.

Imigranti z Afriky sa do Európskej únie snažia dostať predovšetkým cez taliansky ostrov Lampedusa, ktorý sa nachádza len asi 110 kilometrov od tuniského pobrežia. Situácia začala byť kritická najmä po tom, ako v Tunisku a v Egypte zavládol v súvislosti s pádom tamojších dlhoročných diktátorov politický chaos a z oboch krajín začali z obáv pred vypuknutím ešte väčších násilností utekať tisícky obyvateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zajn al-Ábidín bin Alí