Tržby maloobchodu boli aj v októbri medziročne nižšie, a to o 4,4 %. Po dlhom období medziročných prírastkov mali maloobchodné predajne tržby nižšie ako pred rokom už tretí mesiac po sebe.
Pokles tržieb v stálych cenách zaznamenalo šesť z deviatich zložiek maloobchodu. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Predaj počítačov neutrpel
S poklesom tržieb podľa štatistikov bojujú druhý mesiac po sebe veľkí hráči v maloobchode, ako sú hyper a supermarkety, aktuálne mali tržby nižšie o 2,4 %.
Predajne pohonných hmôt majú pol roka tržby medziročne nižšie. Ich nominálna hodnota bola síce výrazne vyššia ako pred rokom, ale po očistení o extrémny rast cien tržby klesli o viac ako 5 %.
Študenti a dôchodcovia pracujúci na dohodu sa z hľadiska dôchodkového poistenia od nového roka stanú zamestnancami
O pätinu menej ako pred rokom utŕžili predajcovia v stánkoch a na trhoch. Pokles tržieb o viac ako 11 % oproti roku 2021 mal aj zásielkový predaj a predajne mimo stánkov a trhov, a rovnako aj predajne s ostatným tovarom pre domácnosť, napr. hobymarkety, predajne nábytku alebo spotrebnej elektroniky.
Tržby rástli o 3,6 % v špecializovaných predajniach, ktoré sú druhou podielovo najvýznamnejšou zložkou maloobchodu. Vyššie tržby si udržali aj predajne s PC a IKT zariadeniami o 15,8 %, a tiež predajne potravín, nápojov a tabaku o 3,7 %.
Tržby v ubytovaní rastú
Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov za október tohto roka medziročne vzrástli o 8,6 %, čo ovplyvnili vyššie tržby za predaj vozidiel o takmer 17 %.
Oprava a údržba vozidiel, ako aj predaj dielov a príslušenstva skončili už druhý mesiac v medziročnom mínuse. Vo veľkoobchode sa tržby zvýšili o 12,1 %, pričom rástli takmer všetky jeho zložky, okrem sprostredkovania veľkoobchodu.
Vláda nemôže podľa Pčolinského zavádzať výdavkové limity v čase krízy. Dúfa, že Brusel urobí výnimku
Tržby reštaurácií a pohostinstiev, ktoré v predchádzajúcich štyroch mesiacoch klesali, zaznamenali v októbri medziročný rast o 10,9 %.
Tržby v ubytovaní v stálych cenách medziročne stúpli o 54 %, pričom rastú už 19 mesiacov po sebe. Objemy v bežných cenách u oboch zložiek už prekonali hodnoty spred pandémie.
Spotreba naráža na svoje limity
Spotreba v nasledujúcich mesiacoch bude podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka naďalej narážať na svoje limity plynúce najmä z rekordne vysokej inflácie.
„Po vyčerpaní finančných vankúšov nižšej strednej a nízkopríjmovej skupiny domácnosti očakávame ďalšie utlmovanie spotreby domácnosti na Slovensku,“ uviedol.
Protiinflačné opatrenia vlády budú podľa neho tento rok výpadky reálnych príjmov domácnosti tlmiť pravdepodobne len čiastočne.
Vianočný efekt zoslabne
Vysoké ceny a nízka spotrebiteľská dôvera by mohli oslabiť aj vianočné tržby slovenských obchodníkov. „Predpokladáme, že sila vianočného efektu by mohla byť miernejšia ako zvyčajne,“ tvrdí analytik.
Naopak, v dôsledku vysokých cien by sa podľa neho opätovne mohol posilňovať efekt povianočných výpredajov, ktorý, naopak, posledné roky skôr oslabovali pandemické obmedzenia.