BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Takmer tri štvrtiny domácností vnímajú svoju súčasnú finančnú situáciu ako rovnakú alebo horšiu v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti GfK.
Najviac negatívnych postojov k finančnej situácii prejavujú ľudia vo veku od 40 do 49 rokov, ľudia so stredným vzdelaním bez maturity a ľudia s mesačným príjmom od 451 do 700 eur.
Podľa prieskumu, ktorý si od agentúry GfK nechala vypracovať spoločnosť MasterCard, sú výhľady slovenských domácností do budúcnosti oproti tomu veľmi optimistické, pretože 67 % z nich verí, že o rok bude ich situácia rovnaká alebo lepšia. „Viac ako tretina opýtaných, až 35 percent si myslí, že ich finančná situácia bude o rok lepšia ako dnes. Ďalších 32 % sa domnieva, že na tom budú rovnako ako v minulom roku,“ uviedol obchodný riaditeľ MasterCard Europe pre Slovenskú republiku Milan Laitl.
Najoptimistickejší sú mladí ľudia
Najoptimistickejšie očakávania majú ľudia vo veku od 18 do 29 rokov, ľudia s vysokoškolským vzdelaním a ľudia s mesačným príjmom nad 700 eur. „Prieskum ukázal jeden úsmevný postreh, a síce že muži na Slovensku zmýšľajú o svojej finančnej budúcnosti omnoho pozitívnejšie ako slovenské ženy. Až 72 % mužov sa domnieva, že finančná situácia bude rovnaká alebo lepšia, zatiaľ čo ženy si to myslia len v 61 %,“ dodáva Laitl.
Slováci dokážu šetriť
Prieskum tiež poukázal na to, že Slováci myslia na svoju finančnú budúcnosť a dokážu šetriť. Viac ako polovica Slovákov, presne 62 % dokáže ušetriť aspoň časť svojich pravidelných príjmov. Väčšina opýtaných v súčasnosti pociťuje nárast spotrebiteľských cien, a preto sa do budúcnosti bude snažiť ušetriť hlavne na väčších nákupoch.