BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Ústavnoprávny výbor dnes vyhovel jednej z troch pripomienok prezidenta Ivana Gašparoviča k novele Trestného zákona.
Právna norma okrem iného zavádza nové povinnosti v krízovej situácii, pri porušení ktorých bude hroziť odňatie slobody na dva až päť rokov.
Novelu namietali predovšetkým zdravotnícki pracovníci, pretože im prináša okrem hrozby väzenia aj pokutu od ministerstva zdravotníctva do výšky 3 300 eur a následne stratu registrácie v komore na desať rokov, ak počas núdzového stavu nenastúpia do služby.
Prezidentovi sa však desaťročné obdobie ako podmienka na obnovenie registrácie javí ako neprimerane prísna, a to aj napriek tomu, že ide o porušenie povinnosti počas krízovej situácie.
Navrhuje preto poslancom schváliť zákon s tým, aby sa dĺžka vyradenia z komory, počas ktorej zdravotníci nemôžu vykonávať svoje povolanie, znížila z desiatich na dva roky. Ústavnoprávny výbor túto pripomienku Gašparoviča schválil.
Zdravotníci považovali sankcie za veľmi prísne, nesúhlasili s tým, aby im mohla byť bez rozhodnutia súdu zrušená registrácia v komore. Okrem toho namietali aj výšku pokuty, ktorá je podľa nich desaťnásobne vyššia v porovnaní s tou, ktorú môžu dostať ostatní občania.
Podľa analýzy, ktorú si dali urobiť, novela zároveň predstavuje zásah do ústavou garantovaného práva zdravotníckych pracovníkov na štrajk, ktorý síce neruší, ale obmedzuje ho.
Vrátenou novelou Trestného zákona sa mal tiež rozšíriť okruh druhov osobitných motívov, pre ktoré sa zvyšujú tresty aj o spáchanie trestného činu z nenávisti pre sexuálnu orientáciu. Prezidentovi v zákone chýba zvýraznenie ochrany ďalších spoločenských skupín. Tento návrh prezidentovi vo výbore neprešiel.
Prezident neuspel ani s námietkou, ktorou odmietal spôsob, akým má novela znížiť spodnú hranicu trestnej sadzby pri drogových deliktoch zo súčasných štyroch na tri roky. Konkrétne by to platilo pre prípady prechovávania takého množstva drogy, ktoré mierne pokračuje 10-násobok obvyklej jednorazovej dávky.
Hlava štátu bola proti zníženiu hranice trestnej sadzby, keďže sa netýka len držania, ale aj ďalších spôsobov narábania s drogou. Poslanci výboru túto prezidentovu výhradu neschválili.