Trestom pre Su Ťij sa bude zaoberať Bezpečnostná r

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

NEW YORK 11. augusta (WEBNOVINY) – Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v utorok mimoriadne zasadne v súvislosti s predĺžením trestu prodemokratickej barmskej líderke Aung San Su Ťij o ďalších 18 mesiacov. Informoval o tom veľvyslanec Veľkej Británie pri BR OSN John Sawers, ktorý tento mesiac 15-člennému zoskupeniu predsedá. Podľa Sawersa orgán zasadne o 15:00 miestneho času (21:00 SELČ), aby prerokoval verdikt barmskej junty, ktorý vyvolal všeobecné medzinárodné rozhorčenie.

Generálny tajomník vyzval na prepustenie Su Ťij

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun je „hlboko sklamaný“, že barmská demokratická ikona Aung San Su Ťij dostala ďalší 18-mesačný trest domáceho väzenia. Šéf OSN zároveň vyzval na jej bezpodmienečné prepustenie, uviedla v utorok jeho tlačová kancelária. „Generálny tajomník je hlboko sklamaný verdiktom pre Aung San Su Ťij a dôrazne odsudzuje toto rozhodnutie,“ uvádza sa v jeho stanovisku.

Právnici samotnej aktivistky už predtým vyzvali OSN, aby sa zasadila za Su Ťijino prepustenie. Úradu Vysokého komisára OSN pre ľudské práva v Ženeve poslali v utorok petíciu, v ktorej uvádzajú, že jej odsúdenie je porušením medzinárodného práva. V podobnom duchu sa vyjadrila aj administratíva Baracka Obamu ústami ministerky zahraničných vecí USA Hillary Clintonovej.

Európska únia zase reagovala upozornením, že zavedie nové sankcie voči tamojšiemu vojenskému režimu v krajine. Únia zaviedla prvé sankcie voči Barme v roku 1996, keď zakázala vývoz zbraní, uvalila vízové obmedzenia na spojencov a rodinných príslušníkov tamojšej junty, obmedzila diplomatické styky a zmrazila účty barmských predstaviteľov. Ďalšie sankcie nasledovali po zásahoch proti demonštrantom v roku 2007. Európske firmy na základe nich nemôžu dovážať barmské drevo, nerasty, drahokamy a kovy.

Su Ťij v utorok odsúdili na tri roky väzenia a nútených prác za porušenie podmienok predošlej domácej väzby, ktorého sa dopustila zatajením nepovolenej návštevy. Krátko po vynesení rozsudku vystúpil na súde barmský minister vnútra Maung Oo, ktorý prečítal zvláštne nariadenie vodcu tamojšej junty generála Thana Šweho. Trest pre Su Ťij sa podľa neho zmierňuje na 18 mesiacov a môže si ho odpykať v domácom väzení.

Šesťdesiatštyriročnej nositeľke Nobelovej ceny mieru v najnovšom procese hrozil až päťročný trest. Pred súdom v neslávne známej rangúnskej väznici Insein sa spolu s ňou zodpovedal aj 54-ročný Američan John Yettaw, ktorému sa začiatkom mája podarilo preniknúť do stráženej rezidencie Su Ťij preplávaním jazera. Podľa dopisovateľa agentúry AFP ho odsúdili na sedem rokov nútených prác. Mnohí pozorovatelia tvrdia, že ide o kauzu zinscenovanú režimom, ktorej cieľom je znemožniť účasť Su Ťij na budúcoročných voľbách.

SITA_AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pan Ki-munSu Ťij