Toto sú top športové momenty roka hodné zapamätania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fantastický Peter Sagan sa stal majstrom sveta v cyklistike
Cyklistickým majstrom sveta v mužských pretekoch elite sa v nedeľu v americkom Richmonde stal Slovák Peter Sagan. Majstrovskú trať s dĺžkou 259,2 km zvládol za 6:14:37 h. Záverečné 2 km kilometre boli jeho sólojazdou za víťazstvom, ktorým sa postaral o historický úspech pre slovenskú cyklistiku. Vyhral suverénne, jeho súperi reálne nemohli prehovoriť do boja o zlato. Druhý skončil austrálsky favorit Michael Matthews a tretí Litovčan Ramunas Navardauskas. Za Saganom zaostali o 3 sekundy. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. decembra (Webnoviny.sk) – Rok 2015 priniesol na vrcholnom športovom fóre veľa momentov hodných zapamätania. Z veľkého množstva skvelých zážitkov či nezabudnuteľných športových výkonov agentúra SITA vybrala tucet takých, ktoré si zaslúžia aj výsostné postavenie v športovej histórii s prívlastkom rekordné.

Niektoré z nich boli krátkodobého charakteru (parádne výkony na vrcholných podujatiach), iné dlhodobejšieho razenia (víťazné série či udržanie si stabilnej výkonnosti počas dlhšieho obdobia). Všetky však majú spoločný leitmotív – zanechali výraznú stopu vo svete športu 2015 aj v srdciach jeho fanúšikov.

Pripomíname, že nasledujúci prehľad je subjektívnym výberom z najväčších svetových športov a ich vrcholných podujatí roka 2015 a nemá ambíciu odrážať jediné objektívne meradlo úspešnosti športovcov či športových kolektívov.

Usain Bolt (atletika)

Ak sa pred majstrovstvami sveta v atletike špekulovalo o možnom konci kraľovania Usaina Bolta, Peking podal ďalší dôkaz o šprintérskej výnimočnosti tohto obrovského Jamajčana. Bolt piatykrát na vrcholnom atletickom fóre (3x MS a 2x OH) skompletizoval hetrik víťazstiev na 100 m, 200 m aj v štafete na 4x 100 m a vytrel zrak všetkým pochybovačom argumentujúcim jeho dlhodobým poklesom výkonnosti.

Bolt má v zbierke už rekordných 11 zlatých medailí z majstrovstiev sveta, a to ešte v Dägu 2011 prišiel o možné víťazstvo na 100 m diskvalifikáciou. V historickom rebríčku najúspešnejších atlétov zo svetových šampionátov za Boltom patrí spojená druhá priečka jeho Američanom Carlovi Lewisovi, LaShawnovi Merrittovi a Michaelovi Johnsonovi, tí všetci získali po 8 zlatých na MS. Medzi ženami je Boltovou najusilovnejšou prenasledovateľkou Američanka Allyson Felixová, držiteľka 9 najcennejších kovov z MS.

Katinka Hosszúová (plávanie)

Európsky šampionát v krátkom bazéne v izraelskej Netanyi bol najmä koncertom maďarskej plavkyne Katinky Hosszúovej. Fenomenálna Železná lady, ako sa sama prezentuje a necháva oslovovať, sedemkrát nastúpila vo finále a ovládla všetky tri znakárske aj polohovkové disciplíny. Siedme zlato jej iba o tri stotiny vyfúkla Britka Jazmin Carlinová na krauliarskej štvorstovke. Hosszúová prekonala dva svetové rekordy a odniesla si šek na dvadsaťtisíc eur za najhodnotnejší ženský výkon podujatia.

Marit Björgenová (beh na lyžiach)

Skvelá Nórka bola už niekoľko rokov predtým suverénkou bielej stopy, ale v sezóne 2014/2015 vyšperkovala svoju kariéru na maximum. V pretekoch Svetového pohára dosiahla celkovo 17 víťazstiev, z majstrovstiev sveta pridala ďalšie 2 zlaté medaily a v sumáre sezóny SP získala všetky tri prestížne glóbusy: za celkový triumf aj za triumfy v šprinte aj v tzv. dlhých behoch. V lete sa 35-ročná „nezdolateľná“ Severanka rozhodla pre rázny rez. Ohlásila tehotenstvo a s ním spojené prerušenie kariéry. Momentálne sa už teší z niekoľkodňového synčeka. Do bieleho kolotoča lyžiarov-klasikov by sa mala zapojiť v sezóne 2016/2017.

Novak Djokovič (tenis)

Dominancia fenomenálneho Srba na tenisovom mužskom profiokruhu dosiahla v odchádzajúcom roku svoj kariérny vrchol a pokojne znesie porovnanie s vrcholnou érou Rogera Federera.

S výnimkou Roland Garros v Paríži 28-ročný belehradský rodák ovládol všetky veľké turnaje, na ktorých štartoval vrátane troch grandslamových (Australian Open, Wimbledon, US Open), ako aj výberového koncoročného galapredstavenia najlepšej svetovej osmičky ATP World Tour Finals v Londýne.

„Nole“ Djokovič nazbieral 11 trofejí – o jednu viac ako vo svojej prelomovej sezóne 2011. Srb dosiahol zápasovú bilanciu 82:6 (pred štyrmi rokmi 70:6), od januára bol v 15 finále bez prerušenia.

Zverenec Borisa Beckera a Mariána Vajdu aktuálne má vyrovnanú bilanciu proti dvom svojim najvýraznejším rivalom: s Federerom 22:22, so Španielom Rafaelom Nadalom je jeho skóre 23:23. Je zrejme len otázka času, kedy počet víťazstiev preklopí na svoju stranu.

Stan Wawrinka (tenis)

Ak bol rok 2015 triumfálnou jazdou Novaka Djokoviča z turnaja na turnaj, na jeden veľký úspech famózny Srb predsa len nedosiahol. Vo finále Roland Garros v Paríži ho celkom nečakane zastavil švajčiarsky tridsiatnik Stan Wawrinka.

Keď si po vyradení nekorunovaného kráľa antuky Rafaela Nadala a päťsetovom zlomení Andyho Murrayho 28-ročný Belehradčan myslel, že má na dosah prvý triumf na najcennejšej antuke, tak ho vo finále Roland Garros celkom nečakane zastavil Stan Wawrinka. Nečakane, no nie nezaslúžene.

Wawrinka vyhral 4:6, 6:4, 6:3, 6:4, keď súperovi nastrieľal 60 víťazných úderov a vo štvrtom sete otočil nepriaznivý vývoj z 0:3 na gemy.

Flavia Pennettová (tenis)

Záverečný grandslamový turnaj sezóny US Open mal byť triumfálnym zavŕšením cesty Sereny Williamsovej za kalendárnym Grand Slamom. Nebol. V predposlednom kroku ku sláve ju senzačne zastavila Talianka Roberta Vinciová v troch setoch 2:6, 6:4, 6:4. Potom sa u nej prejavil syndróm bolenia brucha po hodoch a vo finále nestačila na krajanku Flaviu Pennettovú. Aj jej triumf bol však prvotriednou senzáciou, keďže pred Vinciovou vyradila aj oveľa favorizovanejšie súperky Petru Kvitovú, Simonu Halepovú či bývalú šampiónku New Yorku Samanthu Stosurovú.

Tridsaťdvaročná Pennetová svoj životný úspech vo Flushing Meadows umocnila vyhlásením o ukončení kariéry na konci sezóny 2015. Stala sa len siedmou šampiónkou v singli na veľkej štvorke, ktorá zvíťazila v čase, keď nebola v najlepšej dvadsaťpäťke svetového rebríčka. V hlavnej súťaži dvojhry na Grand Slame štartovala 49. raz a prekonala rekord otvorenej éry v podaní Francúzky Marion Bartoliovej, ktorá na Wimbledone 2013 triumfovala na 47. pokus na vrcholnej scéne.

FC Barcelona (futbal)

Vravia o nich, že sú futbaloví zabávači či zberatelia úspechov. Súčasný tím FC Barcelona s magickým juhoamerickým trojzáprahom v útoku Lionel Messi – Neymar – Luis Suárez má potenciál vstúpiť do histórie ako jeden z najúspešnejších tímov v dlhoročnej hierarchii klubového futbalu.

Magickí „blaugranas“ v uplynulom roku vyhrali takmer všetko, na čo svojimi nohami či hlavami siahli. Ovládli domáce súťaže s titulom v Primera División aj Španielskom kráľovskom pohári (neuspeli iba v španielskom superpohári), ale aj oveľa prestížnejšiu medzinárodnú scénu s podmanením si Ligy majstrov, európskeho superpohára aj majstrovstiev sveta klubov.

Povráva sa, že súčasnú Barcelonu nemôžu zastaviť súperi, iba zranenia a choroby kľúčových hráčov. Aj to však nemusí byť pravda, o čom svedčí Messiho jeden a polmesačný výpadok z jesene tohto roka. Zverenci Luisa Enriqueho si veria, že ešte nepovedali posledné slovo. Na konci sezóny 2015/2016 si všetky vyššie spomenuté trofeje pokojne môžu opäť privlastniť.

Kanada (hokej)

Suverénnejšie, ako získali 25. titul majstrov sveta hokejisti Kanady, sa už ani nedalo. Na svetovom šampionáte v Ostrave a Prahe vyhrali všetkých desať zápasov s celkovým skóre 66:15. Tím poskladaný z hviezd okolo kapitána Sidneyho Crosbyho (stal sa členom smotánky v Triple Gold Clube) pretavil papierové predpoklady do víťaznej podoby na ľade v maximálnej možnej miere.

Za všetko stačí spomenúť kanadské víťazstvá vo vyraďovacej fáze: vo štvrťfinále prevalcovanie Bielorusov 9:0, v semifinále triumf nad domácimi Čechmi s legendou Jaromírom Jágrom 2:0 a vo finále lekcia ambicióznym Rusom s Alexandrom Ovečkinom 6:1. Spätná prihrávka Jordana Eberleho na gól Taylorovi Hallovi do prázdnej bránky proti Čechom, resp. asistencia Clauda Girouxa na góle Tylera Seguina naslepo z otočky poza cúvajúceho obrancu proti Rusom boli prejavmi najvyššieho hokejového majstrovstva.

Paradoxne, najlepší výsledok proti Kanade dosiahlo Francúzsko, ktoré prehralo 3:4.

Marcel Hirscher (alpské lyžovanie)

Nenápadný Rakúšan dosiahol v sezóne 2014/2015 niečo, čo nikto pred ním. Získal štvrté celkové víťazstvo vo Svetovom pohári v sérii bez prerušenia, čo sa nepodarilo ani legendám Marcovi Girardellimu, Pirminovi Zurbriggenovi, Gustavovi Thönimu či Hermannovi Maierovi.

Hirscher je majstrom dlhodobej výkonnosti bez výkyvov. Víťaziť dokáže v novembri, januári aj marci a stačia mu na to obrovské slalomy a slalomy, občas pridá aj body z alpských kombinácií a super G. Je pravdepodobné, že k štyrom veľkým glóbusom za celkový triumf v SP a piatim malým za jednotlivé disciplíny mu do vitríny úspechov pribudnú ďalšie.

Golden State Warriors (basketbal)

Séria víťazstiev, akú predviedli basketbalisti Golden State na rozhraní dvoch sezón v najprestížnejšej súťaži na svete, znesie len málo porovnaní s minulosťou.

Od svojho vstupu do súťažného ročníka 2015/2016 (28. 10.) obhajcovia titulu prvýkrát prehrali až 13. decembra, keď mali na konte 24 víťazstiev.

V súčte s predchádzajúcou sezónou zaznamenali 27 víťazných stretnutí v sérii. Na sklonku roka majú bilanciu 29 víťazstiev – 1 prehra. V predchádzajúcej sezóne 2014/2015 Warriors získali titul kráľa NBA prvýkrát po 40 rokoch

Lindsey Vonnová (alpské lyžovanie)

Z americkej kráľovnej rýchlosti sa v roku 2015 stala kráľovná histórie. Už v januári sa jej podarilo prekonať rekordný zápis Annemarie Moserovej-Pröllovej v počte víťazstiev v pretekoch Svetového pohára. Rakúska legenda ich v 70. rokoch uplynulého storočia nazbierala 62. Nezastaviteľná Vonnová valcuje svahy aj súperky aj v novej sezóne, momentálne má vo vrecku už 71 víťazstiev a pokiaľ ju nezastaví operácia kolena tak ako pred dvoma rokmi, reálne môže ohroziť absolútny historický rekord Švéda Ingemara Stenmarka a jeho 86 triumfov v pretekoch SP.

Peter Sagan (cyklistika)

V roku 2015 zažila svetová cestná cyklistika suverénny triumf Alberta Contadora na Giro d´Italia, Chrisa Frooma na Tour de France aj víťazstvá Johna Degenkolba na dvoch monumentoch (Miláno – San Remo a Paríž – Roubaix).

Vrcholný kúsok však prišiel až na konci sezóny. Predviedol ho na majstrovstvách sveta v americkom Richmonde Peter Sagan. Jeho víťazný nástup v predposlednom stúpaní pred cieľom po takmer 260 km dlhej tortúre bol prejavom nezlomnej vôle, túžby po majstrovskom titule, ale aj guráže ukázať chrbát celej svetovej konkurencii. A presne to sa mu podarilo.

Sagan preťal cieľovú pásku s náskokom niekoľkých desiatok metrov pred najväčšími rivalmi, moment, ktorý sa zapísal do histórie nielen slovenskej cyklistiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Allyson FelixováFlavia PennettováLindsey VonnováLionel MessiLuis SuárezMarcel HirscherMarit BjörgenováNovak DjokovičPeter SaganRoberta VinciováStan WawrinkaStanislas WawrinkaUsain Bolt
Firmy a inštitúcie FC BarcelonaGolden State Warriors