ODPORÚČAME:
Muammar Kaddáfí je mŕtvy, zasiahli ho do hlavy
Reakcie sveta na Kaddáfího smrť
Profil: Život a smrť Muammara Kaddáfího
Najdôležitejšie udalosti od vypuknutia vojny v Líbyi
Svet čaká na deklaráciu o úplnom oslobodení Líbye
Kaddáfí zomrel pri prestrelke, jeho telo preniesli do mešity
Tlač tiež vyzdvihla úlohu, ktorú zohrala pri páde dlhoročného despotického vládcu Británia, hoci názor verejnosti je v tomto smere zdržanlivejší. „To máš za Lockerbie,“ napísal bulvárny denník The Sun na titulnej strane pod obrázkom zakrvaveného tela líbyjského diktátora.
Išlo o odkaz na líbyjský teroristický útok v lietadle nad škótskym mestom, ktorý si v roku 1988 vyžiadal 270 obetí. Útočník konal na Kaddáfího príkaz.
The Times zas ocenili „statočnosť líbyjského ľudu“ a kroky britského premiéra Davida Camerona a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho „zasluhujúce si rovnakú úctu za pohotovú a včasnú pomoc v ich boji“.
Ako uviedli, britské ozbrojené sily v obliehanom Bengází pomohli zabrániť masakre „v rozsahu Srebrenice“. Podľa denníka je Kaddáfího smrť vhodné riešenie, keďže potenciálny súdny proces by „neodhalil nič, čo by svet ešte nevedel“.
Napriek chválam však len 42 percent čitateľov denníka Guardian, ktorí sa zúčastnili na online ankete, vyjadrilo hrdosť zo zapojenia sa Británie do misie v Líbyi. Noviny naznačili, že nemôže byť odstrašujúcejšieho príkladu pre „zvyšných tyranov“, ako fotografie zakrvaveného Kaddáfího tela. „Toto by mohol byť ľahko osud, ktorý očakáva (sýrskeho prezidenta Baššára) al-Asada alebo jemenského lídra Alího Abdalláha Sáliha a oni to musia dobre vedieť“.
V rovnakom zmysle sa vyjadril aj The Daily Telegraph , ktorý píše, že Kaddáfího smrť „pomôže prepísať politickú mapu regiónu“, ktorý sa postupne zbavil dlhoročných lídrov v okolitých krajinách ako Egypt či Tunisko. Podľa Telegraphu by Kaddáfího „krvavá mŕtvola mala slúžiť ako horúci podnet na politické reformy“, čím naráža na sýrskeho prezidenta.