To fakt? Príliš starí pre spoločnosť...

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
To fakt _ 25 _ februar 2024.jpg
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Jednou z dvoch najrozšírenejších foriem diskriminácie na Slovensku je ageizmus. Až 42 percent opýtaných v špeciálnom eurobarometri tvrdí, že v slovenskej spoločnosti je rozšírená diskriminácia ľudí, ktorí sú vnímaní ako príliš starí alebo príliš mladí. Častejší je iba výskyt diskriminácie rómskej populácie.

    >>> Rubrika To fakt?

    Vylúčenie ľudí podľa veku sa netýka len dôchodcov, ale aj zamestnancov v produktívnom veku. Ak firma hľadá pracovníka a vyberá si medzi dvomi nerómskymi kandidátmi s rovnakou kvalifikáciou a schopnosťami, s veľkou pravdepodobnosťou rozhodne vek.

    Eurobarometer potvrdil, že dátum narodenia je jedno z najvážnejších kritérií, ktoré môže znevýhodniť staršieho alebo príliš mladého kandidáta pri hľadaní práce.

    Ešte vážnejším znevýhodnením na Slovensku je, ak uchádzačom o prácu je osoba rómskej príslušnosti. Firmy prihliadajú aj na spôsob prezentácie a celkový fyzický vzhľad kandidáta. Medzi kritériá vylučovania uchádzačov a zároveň indikátory rodovej nerovnosti patrí aj pohlavie.

    V krajinách Európskej únie pri rozhodovaní o rovnocenných adeptoch na trhu práce zamestnávatelia berú do úvahy v prvom rade vek. Nasleduje spôsob prezentácie, celkový fyzický vzhľad, ale tiež postihnutie, rómska príslušnosť a farba pleti. Rod, pohlavie či rodová identita kandidáta nepatrí medzi prvoradé meradlá.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať