JOHANNESBURG 10. decembra (WEBNOVINY) – Tisíce Juhoafričanov a takmer sto svetových lídrov a štátnikov sa v utorok lúčili s nebohým juhoafrickým exprezidentom Nelsonom Mandelom.
Oficiálna posledná rozlúčka s bojovníkom proti apartheidu sa konala na futbalovom štadióne v juhoafrickom Sowete v Johannesburgu. Miestne úrady sa pripravili na nápor, aký krajina ešte nikdy nezažila.
Obrazom: Pietna spomienka za Nelsona Mandelu
Desiatky tisícov hlasov zazneli, keď sa o 11.00 SEČ hymnou Juhoafrickej republiky začala veľkolepá pietna spomienka za zosnulého exprezidenta. Na podujatí sa zúčastnili smútiaci Juhoafričania, návštevníci zo zahraničia a takmer 100 prezidentov, premiérov, náboženských lídrov a predstaviteľov kráľovských rodín.
S prejavom vystúpil aj americký prezident Barack Obama, ktorý bol na pietnej akcii s manželkou. Na poslednej rozlúčke sa zúčastnila aj bývalá šéfka diplomacie USA Hillary Clintonová či kubánsky prezident Raúl Castro.
Napriek dažďu sa zišli na mieste, kde Mandela, označovaný za otca národa, v roku 2010 poslednýkrát vystúpil na verejnosti, keď sa zúčastnil na finále majstrovstiev sveta vo futbale. Smútiacich neodrádza ani silný dážď. V pohotovosti je 11-tisíc policajtov, ktorí dohliadajú na bezpečnosť počas rozlúčky s jednou z najväčších postáv 20. storočia.
Výber výrokov, ktoré vo svojich prejavoch predniesli vybraní štátnici:
* americký prezident Barack Obama: „Nebol bustou vyrobenou z mramoru, bol to muž z mäsa a kostí… Je ťažké vynášať do neba akéhokoľvek človeka… A aké ťažké je urobiť tak v prípade giganta dejín, ktorý posunul národ smerom k spravodlivosti.“
* generálny tajomník OSN Pan Ki-mun: „Urobil to znova… Vidíme lídrov reprezentujúcich množstvo pohľadov a ľudí najrôznejších príbehov. Všetci sú tu, zjednotení.“ „Ukázal nám úžasnú silu a schopnosť odpúšťať a spájať ľudí navzájom.“
* Andrew Mlangeni, bývalý blízky priateľ Mandelu: „Madiba sa na nás tu dole pozerá a nepochybne sa usmieva, keď sleduje svojich milovaných krajanov a krajanky, ako oslavujú jeho odkaz.“
* Cyril Ramaphosa, predseda strany Africký národný kongres, ktorá bojovala proti apartheidu: „Ak prší, keď ťa pochovávajú, znamená to, že tvoji bohovia ťa vítajú a brány neba sú pravdepodobne takisto otvorené.“
Mandela, ktorý sa stal svetoznámym vďaka dlhoročnému boju proti apartheidu, zomrel vo štvrtok vo veku 95 rokov.
Laureát Nobelovej ceny mieru sa od septembra vo svojom dome v Johannesburgu zotavoval z pľúcnej infekcie po tom, ako bol tri mesiace hospitalizovaný v kritickom stave. Jeho zdravie sa však v posledných dňoch opäť zhoršilo a ťažkostiam spojeným s infekciou nakoniec podľahol.
Medzi hosťami nechýbali traja bývalí prezidenti USA – George W. Bush, Bill Clinton ani Jimmy Carter. Prítomný bol aj francúzsky prezident Francois Hollande spolu so svojím predchodcom Nicolasom Sarkozym. Za Slovensko sa s Mandelom rozlúčil podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.
EÚ zastupoval predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, za Britániu prišiel premiér David Cameron a princ Charles a za Čínu viceprezident Li Joan-Čao. Za Palestínu sa prišiel rozlúčiť Mahmúd Abbás.
Prítomný bol aj kanadský premiér Stephen Harper, afganský prezident Hámid Karzaj či nemecký prezident Joachim Gauck. Chýbal izraelský premiér Benjamin Netanjahu z dôvodu nákladnosti jeho príchodu do JAR či tibetský duchovný vodca dalajláma. Pre chatrné zdravie neprišiel ani kubánsky revolucionár Fidel Castro. Toho Mandela nazýval svojím veľkým kamarátom a opakovane vyslovoval podporu jeho revolúcii na Kube.
Obrazom: Mnohými milovaný exprezident Nelson Mandela
Juhoafrický prezident Jacob Zuma na utorňajšej poslednej rozlúčke s exprezidentom Nelsonom Mandelom označil zosnulého za „odvážneho lídra a bojovníka za slobody, ľudské práva a demokraciu“. Zuma vo svojom prejave na futbalom štadióne v Johannesburgu prisľúbil pokračovanie Mandelom začatého boja proti „chudobe, hladu a bezdomovectvu“.
Podľa prezidenta je krajina „odhodlaná budovať národ na demokratických hodnotách, ľudskej dôstojnosti a demokracii“. Zumovi sa však dostalo na štadióne od prítomných zmiešané privítanie. Ozýval sa aj hlasný piskot. Dôvodom sú okrem politickej krízy v krajine aj nedávno zverejnené obvinenia z použitia v prepočte viac ako 14 miliónov eur na opravu jeho súkromnej rezidencie.
Po rozlúčke bude Mandelovo telo v otvorenej rakve vystavené tri dni v hlavnom meste Pretória, v budove, kde v roku 1994 zložil prísahu ako prvý černošský prezident JAR. Pohreb sa uskutoční v nedeľu 15. decembra a konať sa bude podľa jeho želania v mestečku Qunu, kde strávil svoje detstvo.
Po trapase českého premiéra na pohreb poletel minister diplomacie
Zástupcom Českej republiky na poslednej rozlúčke s Mandelom bol minister zahraničných vecí Jan Kohout. Minister letel normálnou komerčnou linkou a nie vládnym špeciálom. Po rozlúčke sa Kohout presunie do Pretórie, kde sa pokloní rakve s Mandelovým telom, pričom Praha na samotný nedeľňajší pohreb pozvaná nebola, píše portál českého denníka Mladá fronta Dnes.
Česko sa do nechcenej pozornosti médií dostalo v sobotu po zverejní zvukových záznamov z nevypnutých mikrofónov v českom parlamente. Tie zachytili rozhovor medzi končiacim premiérom Jiřím Rusnokom a ministrom obrany Vlastimilom Pickom o úmrtí Mandelu.
Na zvukovom zázname je zachytená Rusnokova obava z hroziacej cesty na Mandelov pohreb. Odchádzajúcemu premiérovi sa nepozdával jeho termín ani nákladnosť letu a vo svojich vyjadreniach o jednej z najväčších postáv 20. storočia si servítky pred ústa nedával. Viac sa dočítate v TOMTO ČLÁNKU.