BRATISLAVA 17. novembra (SITA) – Slovensko je jednou z deviatich krajín sveta, kde medziročne najviac vzrástlo vnímanie korupcie, dostali sme sa na „polcestu medzi krajiny Visegrádskej skupiny a krajiny typu Bulharsko, Rumunsko. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov vnímania korupcie v 180 krajinách sveta Transparency International a Slovensko sa v ňom najmä podľa indexu vnímania korupcie výrazne prepadlo. Príčiny tohto pádu Slovenska vidí riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš v tom, čo vláda neurobila a ako zlyhala v boji proti korupcii. „Prvým signálom je, že vládne koalícia, kde dvaja z troch predsedov koaličných strán majú nevyjasnené majetkové pomery,“ uviedol Šípoš.
Druhý problém vidí v tendroch. „Opakovane sa súťaže zužujú na jedného záujemcu za nevyjasnených podmienok,“ upozornil Šípoš a dodal, že v ostatných troch rokoch narástol objem verejného obstarávania z európskych fondov. „Čiže je to aj obrovský priestor, aby sa obstaralo aj zle a bohužiaľ zdá sa, že za súčasnej vlády sa to aj podarilo, množstvo tých škandálov tomu nasvedčuje. Nevidíme tu ani veľkú ochotu, že by sa táto vláda snažila obstarávať transparentne a efektívne,“ povedal. Aj kontrolné orgány ako Úrad verejného obstarávania (ÚVO), Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) či Ministerstvo financií (MF) SR podľa neho nerobia efektívnu kontrolu. „Ak by bol pre súčasnú vládu boj proti korupcii prioritou, tak sa mi zdá, že by sa snažila finančne a personálne posilniť tieto úrady,“ povedal Šípoš a dodal, že ÚVO má rovnako ako pred štyrmi rokmi približne 100 zamestnancov.
Ďalším problémom je podľa Šípoša súdnictvo, pričom jedna koaličná strana bojovala proti orgánu, ktorý podľa TIS „vyzeral dosť efektívne na to, aké veľké problémy s korupciou Slovensko má“. Okrem toho Šípoš považuje za problém útočenie na novinárov a tretí sektor, teda na ľudí, „ktorí asi najviac zviditeľňujú korupčné problémy.“ Podľa Šípoša je škoda, že predsedu vlády najviac „vytáča“ práca novinárov, nie korupčné prípady.
Podľa Šípoša vyznieva skôr ako vtip, to čo sľubovali SNS a ĽS-HZDS vo volebných programoch v rámci boja proti korupcii. “Nijako nepreukazujú, že majú záujem bojovať s korupciou,“ skonštatoval Šípoš. Strana Smer-SD podľa neho mala obsiahly program boja proti korupcii, chceli presadiť štyri konkrétne protikorupčné nástroje, čo sa však tento rok nestalo. Ako dodal Ivan Rončák z TIS, súčasný parlament je veľmi pasívny v prijímaní protikorupčných opatrení.
Index vnímania korupcie spracovaný Transparency International na Slovensku zažil historicky najväčší prepad o pol percentného bodu, čo je podľa metodiky spracovania veľký pokles. „Je to pád, ktorý nás zaraďuje štyri roky dozadu, prvýkrát na posledné miesto v rámci krajín V4. Tohtoročný výsledok je veľmi nelichotivý,“ konštatoval Gabriel Šípoš po zverejnení výsledkov. Tento rok u nás dosiahol index vnímania korupcie hodnotu 4,5, minulý rok to bolo 5 bodov z celkovo 10 možných. V porovnaní s ostatnými krajinami Visegrádskej štvorky sme skončili na chvoste, priemer v Českej republike, Maďarsku a Poľsku bol 5 bodov.
Slovensko padlo o 4 až 7 miest aj v rebríčku 180 krajín, v ktorých sa vnímanie korupcie na základe prieskumov hodnotí. Tento rok sme skončili na 56. – 60. priečke, minulý rok to bola 49. až 50. priečka. TIS na zlepšenie stavu navrhuje zvýšiť transparentnosť finančných informácií, napríklad centrálnym zverejňovaním štátnej pomoci, eurotendrov, podobne na úrovni samosprávy až po zverejňovanie faktúr. Obstarávať efektívne, teda zaviesť povinné elektronické aukcie, zrušiť kategóriu neprioritných služieb. Zaviesť transparentnosť do súdnictva pomocou pravidelných merateľných hodnotení sudcov. Elektronizovať úradnícke konania a sprísniť kontroly financovania politických strán, konfliktu záujmov a majetkových priznaní politikov na celoštátnej aj samosprávnej úrovni.
SITA