BRUSEL 17. októbra (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová je presvedčená, že dohoda o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) môže byť na svete „v najbližších dňoch a týždňoch„. Mayová sa tak vyjadrila v Bruseli, kde sa koná summit EÚ zameraný na otázku brexitu.
Podľa pôvodného cestovného plánu mal byť práve stredajší summit príležitosťou, počas ktorej Londýn a únia oznámia konečnú dohodu o brexite. Hoci k tomu vyjednávači oboch strán smerovali, rokovania sa na poslednú chvíľu zasekli na otázke, čo bude po odchode Británie s jej hranicou s Írskom.
Člen európskeho jednotného trhu
Podľa Mayovej však ešte nič nie je stratené. „Ak budeme v najbližších dňoch a týždňoch intenzívne pracovať, som presvedčená, že dospejeme k dohode,“ povedala britská premiérka.
Rokovania medzi Britániou a Bruselom dostali koncom minulého týždňa novú dynamiku po tom, čo sa obe strany zhodli na potrebe prechodného obdobia, keď bude Veľká Británia aj po odchode z EÚ ešte stále členom európskeho jednotného trhu a bude dodržiavať jeho pravidlá.
Brexit bez dohody by bol podľa Fordu katastrofou a zrejme by ovplyvnil jeho budúcnosť v Británii
Toto obdobie by podľa návrhu vyjednávačov malo trvať od termínu brexitu, teda 29. marca 2019, až do decembra 2020, pričom účelom tohto návrhu je poskytnúť obom stranám viac času na premyslenie budúceho usporiadania vzájomných obchodných vzťahov.
Volajú po novom referende
S otázkou budúcnosti hranice medzi Írskom a Severným Írskom, ktorá bude po brexite jedinou pozemnou hranicou medzi EÚ a Britániou, sa však vyjednávačom pohnúť nepodarilo.
Dohoda o brexite sa dosiahne čoskoro, podľa britského ministra zostáva problémom írska hranica
V Británii medzitým silnie volanie po novom referende o brexite, pričom podporu tomuto nápadu vyslovuje stále viac politikov. Podporuje ho napríklad populárny starosta Londýna Sadiq Khan, ako aj mnohí vplyvní predstavitelia opozičných labouristov.
Občania chcú zotrvať v Európskej únii
Hlavným argumentom zástancov nového referenda je to, že v čase, keď si Briti brexit odhlasovali, nemohli vedieť, aké bude vystúpenie z únie v konečnom dôsledku komplikované a pre obe strany nevýhodné. Teraz, keď to vedia, sa verejná mienka postupne preklápa na stranu zástancov zotrvania v únii.
Premiérka Mayová však stále trvá na tom, že brexit musí prebehnúť a nové referendum je vylúčené, pretože občania už raz o tejto otázke rozhodli a nemá význam pýtať sa ich na to isté aj druhýkrát.