BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Apple momentálne so svojimi produktami vo svete počítačov a spotrebnej elektroniky udáva tón a je tým, čo starí Gréci zvykli nazývať arbiter elegantiarum, čo bol titul náležiaci človeku, ktorý svojím vkusom určoval aktuálne módne trendy.
Malý a celý z hliníku
A presne taký je aj nový MacBook Air. Už na prvý pohľad zaujme celohliníkovým telom a minimálnou hrúbkou – na najtenšom mieste má len 0,3 cm a na najhrubšom 1,7 cm. Hovoríme samozrejme o 13,3-palcovej verzii, ktorú sme získali na test, pretože na výber je aj menšia 11,6-palcová. Tá je rovnako tenká, no zatiaľčo 13,3-palcový má rozmery 32,5 x 22,7 cm, menšia má 30 x 19,2 cm a rozdiel v hmotnosti je medzi nimi približne 0,3 kg.
Pri hmotnosti sa musíme na chvíľu zastaviť. MacBook Air totiž v tomto smere trochu klame telom. Mnohí pri pohľade na jeho extrémne tenké telo podvedome očakávajú minimálnu hmotnosť. Preto aj v našom okolí bola prvá reakcia naň – jéj, ten vyzerá super! A druhá: Hm, ale vcelku dosť váži… A pritom to vôbec nie jepravda, pretože s hmotnosťou 1,32 kg patrí k tým najľahším vo svojej kategórii.
Jeho exkluzívny ultratenký vzhľad si však čiastočne vybral daň na funkčnosti – predovšetkým musíte oželieť optickú mechaniku, ktorú mnohí jeho (rozmeroví) konkurenti majú – kvôli jej absencii spolu s MacBookom Air nedostávate inštalačné CD, ale všetok potrebný softvér je nahraný na pribalenom USB kľúči.
Bez optickej mechaniky, no s multidotykovým touchpadom
Optickou mechanikou je vybavený napríklad 13,3-palcový notebook Toshiba Portégé R700, Samsung Q330 a v neposlednom rade sa mechanikou superdrive (prehráva a napaľuje CD a DVD) môže pochváliť aj klasický 13,3-palcový MacBook, ktorý je síce o niečo hrubší, no s MacBookom Air zdieľa ďalšiu dizajnovú a technologickú vymoženosť – touchpad s multidotykovým ovládaním. A pri ňom sa na chvíľu zastavíme.
Na rozdiel od klasických touchpadov pomocou multidotykového môžete manipulovať s dokumentmi a obrázkami presne tak, ako na multidotykovom displeji – teda dvomi (prípadne tromi) prstami môžete napríklad zväčšovať, zmenšovať alebo otáčať obrázok, posúvať sa v rolovacích menu a podobne. Klik a dvojklik na ňom funguje bez problému, stačí ho na ktoromkoľvek mieste stlačiť.
Ďalšia zaujímavá a praktická záležitosť sa volá magsafe a je to magnetický sieťový adaptér – je to síce drobnosť, ale spomeniete si, aký je to dobrý nápad vždy, keď ho budete pripájať do siete. Menej dobrým nápadom je, že sa nachádza na ľavej strane hneď vedľa USB 2,0 portu a môže sa vám stať, že ak máte MacBook Air pripojený do siete, rozmernejšiu flashovú pamäť tam už nezasuniete.
Ethernet cez USB
Samozrejme, máte k dispozícii ešte jeden USB port na pravej strane, ak je však vyťažený, napríklad extreným harddiskom, máte jednoducho smolu. A USB port sa dá vyťažiť aj inak – napríklad do neho môžete zasunúť adaptér pre ethernet, ktorý sa na telo jednoducho už nezmestil alebo elegantnú externú optickú mechaniku (MacBook Air Superdrive), ktorá je taktiež extrémne tenká, ľahká a dizajnovo ladí s notebookom.A keď sme už pri jeho vybavení – na pravej strane sa okrem už spomínaného USB portu nachádza aj čítačka pamäťových kariet SD a Mini Display port. Naľavo je pre zmenu okrem USB aj mikrofón a konektor pre slúchadlá.
SSD disky – skvelé, ale drahé
Zvonku sme si MacBook Air opísali dostatočne, pozrime sa teraz dovnútra. Tam nájdeme komponent, ktorý sa výrazne podieľa na pomerne vysokej cene notebooku – SSD disk s kapacitou 128 alebo 256 GB. Tieto disky majú oproti klasickým množstvo výhod – neobsahujú pohyblivé časti, takže sú menej náchylné k chybám pri zápise, sú rýchlejšie, vydržia drsnejšie zaobchádzanie, majú podstatne nižšiu spotrebu energie a sú prakticky bezhlučné. Aj vďaka nim je MacBook Air maximálne tichý, počujete ho viac-menej iba vtedy, ak práve využívate jeho výkon na hranici maxima.
SSD majú však jednu podstatnú nevýhodu – ešte stále sú pomerne drahé. Na druhú stranu – siaha po nich stále viac výrobcov a možno predpokladať, že v tomto roku pôjdu ich ceny značne nadol a mali by sa začať výrazne presadzovať aj v externých diskoch, kam sa vďaka svojej odolnosti dokonale hodia.
Ale spať k MacBooku Air – vďaka SSD diskom je naozaj rýchly, štartuje v horizonte pár sekúnd a zo standby režimu prakticky okamžite. A aj keď nemá absolútne najrýchlejšie procesory (Intel Core 2 Duo 1,86 alebo 2,13 GHz) a RAM len 2 GB (rozšíriteľnú na 4), je prekvapivo rýchly, aj keď treba priznať, že oveľa lepšie by mu pristal procesor Intel i3 s o niečo vyššou frekvenciou, ktorý taktiež dokáže bežať v „úspornom“ režime tak, aby príliš nevplýval na životnosť batérie. Pri bežnom (kancelárskom) použití sme sa dostali mierne cez 7-hodinovú výdrž, čo je mimoriadne dobrý parameter.
„Kancelárska“ práca
A keď sme už pri „kancelárskom“ režime, treba spomenúť softvér – MacBook Air beží na operačnom systéme OS X Snow Leopard – mali sme na ňom problém pre chýbajúce drivre rozbehnúť mobilný internet od Orangeu, musíme však priznať, že po zaslaní otázky štandardným spôsobom (nie ako novinár cez PR oddelenie, ale akobežný anonymný užívateľ cez dotazník na webe – tým sme spojili dva testy do jedného, v druhom sme takto skúšali Helpline Orangeu) sme dostali relatívne promtnú odpoveď s určením lokality, kde potrebné drivre nájdeme.
Aj keď niektorí pomarančovému operátorovi nevedia prísť na meno, v tomto prípade ho musíme pochváliť. Aj keď nám to na druhej strane nedá, aby sme sa neopýtali: Prečo ich ten rumunský Orange už mal zavesené na webe a my ešte nie?! :-)
Operačný systém obsahuje množstvo potrebných aplikáciií, vrátane iTunes, QuickTime, Time Machine, Mail, iChat, prehliadača Safari, DVD playeru etc. K tomu treba prirátať ešte iLife, softvér, ktorý obsahuje prakticky všetko, čo potrebujete pre správu multimédií, teda fotiek, videa a hudby, nechýbajú dokonca ani videohovory FaceTime. A všetko to bežalo naozaj rýchlo a nič nemrzlo.
Rozum a cit, alebo keď ani Austenová nepomôže
Z tohto pohľadu pokladáme MacBook Air trochu paradoxne aj napriek tomu, že nemá absolútne špičkovú výbavu za vysoko nadštandardný a spoľahlivý pracovný nástroj, ktorý má navyše komfortnú klávesnicu s dostatočným rozostupom medzi jednotlivými klávesami, takže pri rýchlom písaní dochádza len k minimu preklepov a poteší aj veľmi slušný displej s LED podsvietením a rozlíšením 1440×900.
Je však pomerne drahý – pri verzii so 128 GB SSD diskom zaň zaplatíte okolo 1300 eur a pri dvojnásobnej kapacite ešte o nejakých 300 eur viac. Treba priznať, že za túto sumu dostanete aj podstatne výkonnejšie stroje. No ak hľadáte spoľahlivý, dostatočne rýchly a pritom naozaj štýlový menší notebook, je to určite výborná voľba.
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
K tomu možno jedna trochu subjektívna poznámka – pri tomto stroji si naozaj uvedomíte, koľko zaváži originálny dizajn. Aj napriek racionálnym argumentom a rovnakej cene by autor tohto testu zrejme veľmi váhal – je to totiž skutočne dobrý pocit, ak z tašky môžete vytiahnuť niečo, čo vyzerá naozaj inak, ako to, čo majú ostatní a z čoho máte aj vy sami pocit, že to nie je čisto pracovný nástroj, ale zároveň aj vec, s ktorou sa môžete vnútorne stotožniť.
Nie je to síce zrovna empirické výberové kritérium, ale napriek tomu ho pokladáme za úplne rovnocenné technickým parametrom. Navyše si treba pri výbere odpovedať aj na otázku, či skutočne potrebujete extrémne výkonný stroj, alebo vám stačí o niečo slabší, ale štýlový prenosný počítač, ktorý aj tak s veľkou rezervou spĺňa všetky vaše nároky ohľadne spoľahlivosti a rýchlosti práce.
Presnú špecifikáciu MacBooku Air nájdete na tomto webe spoločnosti Apple.