BRATISLAVA 25. mája (WBN/PR) – Ako je možné pasívne riadiť spotrebu energie v budovách? Ako môžeme prostredníctvom starostlivého výberu stavebných materiálov docieliť presnú úroveň spotreby energie budovy? Ako zabrániť teplotným stratám? To boli hlavné otázky, ktorým sa venovali odborníci z chemickej spoločnosti BASF a Prof. Ing. Anton Puškár, PhD., vedúci Katedry konštrukcií pozemných stavieb, počas verejného odborného seminára, ktorý sa konal 23. mája 2012 v Bratislave za bohatej účasti stavebných projektantov a architektov.
Množstvo tepla potrebného na vykúrenie budovy je ovplyvnené tým, koľko tepla unikne jej plášťom, čiže cez steny, okná, strechu, či podlahu. Okná predstavujú najvyšší podiel úniku tepla a to až 53% (steny 34%, strecha 8%, vnútorná konštrukcia 5%). Ako bojovať proti týmto veľkým tepelným stratám? Teplotným manažmentom budov, ktoré zabezpečuje riadenie spotreby energie prostredníctvom premysleného nasadenia stavebných materiálov. Chemická spoločnosť BASF je priekopníkom v tejto oblasti a ponúka široké portfólio produktov, ktorých použitie v oblasti plánovania vie byť veľmi efektívne, hlavne pri šetrení nákladov.
Zatepľovací systém efektívnejšie a ekonomickejšie
Rast cien zemného plynu predstavoval za posledných 15 rokov (1996 – 2011) viac ako 80% a tento stúpajúci trend stále pokračuje. So zvyšujúcou cenou energie stúpa aj pridaná hodnota systému MuliTherm® NEO resp. sivého polystyrénu vyrobeného z Neopor®-u. Zatepľovací systém s tepelným izolantom z minerálnej vlny alebo z polystyrénu je v súčasnosti najefektívnejšia cesta k zníženiu potreby tepla na vykurovanie (šetrenie nákladov na vykurovanie od 25% – do 40%), ochrane fasády pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi (zatekanie pomedzi panely, degradácia panelových dielcov), získaniu novodobého a estetického vzhľadu (revitalizácia sídlisk a obytných zón – zvýšenie atraktívnosti), k získaniu tepelnej pohody v zime aj v lete (akumulácia tepla v obvodovom plašti, pasívna klimatizácia) a v neposlednom rade k ekologickému prístupu k našej planéte (znižovanie produkcie CO2 do ovzdušia).
MultiTherm® NEO od BASF predstavuje zateplenie budúcnosti. Vďaka pridanému grafitu do expandovaného polystyrénu je schopný znížiť priechodnosť tepelného žiarenia. Grafitové častice fungujú na princípe pohlcovania a vyžarovania tepelného elektromagnetického žiarenia späť do priestoru, čím znemožňujú prechod tepla žiarením z interiéru do exteriéru cca. o 1/3 v porovnaní s klasickým EPS. „Medzi výhody tohto systému patrí nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti λ = 0,031 Wm-1K-1, o cca 20% lepšie tepelnoizolačné vlastnosti v porovnaní s ostatnými systémami dostupnými na trhu a lepšia spracovateľnosť systému,“ povedal Jozef Horváth, produktový manažér BASF Slovensko spol. s r.o.. Pri skúškach materiálov na vybranej slovenskej škole v Lietavskej Lúčke (obnova realizovaná v roku 2010) boli výsledky vysoko pozitívne v i inom aspekte – po sanácii tohto objektu (okrem MultiTherm® NEO, boli využité i ďalšie materiály patentované BASF ako Elastopor H, Elastocoat a Styrodur C) došlo k úspore spotreby plynu o 75% oproti východiskovému stavu (2006: 284.370 kWh/a, 2010: 71.000 kWh/a).
Zatepľovanie balkónového systému nepatrí medzi priority projektantov, no vzhľadom na nebezpečenstvo vzniku tepelných mostov práve v týchto oblastiach, je dôležité mu taktiež venovať pozornosť. Spoločnosť BASF prináša riešenie v podobe špeciálnej hydroizolácie PCI Pecilastic U bez nutnosti spádového poteru. Nižšie zaťaženie pri vynášaní materiálu i pri aplikácii s materiálom, nižšie zaťaženie konštrukcie z dôvodu vynechania spádového poteru, nižšia výška skladby pri vstupe do interiéru (možné lepšie zateplenie) predstavujú výhody tohto systémového riešenia BASF.
Na seminári boli predstavené aj ďalšie možnosti izolácie exteriérov i interiérov, napríklad prostredníctvom striekacej peny Elastospray. Jedná sa o polyuretánový materiál, ktorý má najnižšiu tepelnú vodivosť, zabezpečuje dlhodobú stálosť izolačných vlastností, prevenciu voči teplotným stratám, jednoduchú a rýchlu aplikáciu a vodotesnosť.
Solárny teplotný manažment vo farbách a náteroch
Je možné použiť tmavé, či dokonca čierne nátery a pritom zabrániť prehrievanie objektu? Áno, vďaka solárnemu teplotnému manažmentu je možné nielen to, ale i dosiahnuť úspory energie, chrániť životné prostredie či dokonca šetriť finančné náklady. Tmavá farba má nízku celkovú solárnu odrazivosť (TSR), pretože obsahuje sadze, ktoré absorbujú veľa slnečného svetla. Pri tej istej farbe je však možné zvýšiť TSR nahradením sadzí neabsorbujúcimi pigmentmi – reflexnými alebo transparentnými pigmentmi. Chladiaci účinok solárneho tepelného manažmentu s použitím transparentného neabsorbujúceho čierneho pigmentu v porovnaní so sadzami sa rádovo pohybuje od -6 do -12°C. Neabsorbujúce odrazivé čierne pigmenty umožňujú použitie tmavších odtieňov pri dodržaní konštantnej tepelnej záťaže. V stavebnom priemysle je aplikácia týchto náterov možná na strechách, fasádach, okenných profiloch, podlahách i dokonca na architektonických glazúrach.
„Solárny teplotný manažment prináša sériu výhod – slnečné žiarenie sa lepšie odráža od farbených povrchov, sú potrebné nižšie náklady na energiu vďaka nižšej potrebe chladenia, umožňuje slobodnejší výber farieb za dodržania predpisov a odporúčaní, zachováva konštrukčnú pevnosť a predlžuje životnosť povrchových úprav materiálu vystaveného slnečnému žiareniu a v neposlednom rade prispieva k znižovaniu efektu tzv. mestských tepelných ostrovov,“ doplnil Petr Montág zo spoločnosti BASF spol. s r.o..
Teplotný manažment budov prostredníctvom správnej kombinácie materiálov zabezpečí najefektívnejšiu spotrebu energie, minimalizuje únik tepla, zvyšuje kvalitu bývania, šetrí finančné prostriedky, chráni životné prostredie a vďaka súčasnému bohatému portfóliu stavebných materiálov poskytuje projektantom i architektom dizajnérsku slobodu.
O spoločnosti BASF
Spoločnosť BASF – The Chemical Company je globálnym lídrom v oblasti chemického priemyslu. Spoločnosť má veľmi široké produktové portfólio zahŕňajúce chemikálie, plasty, stavebné materiály, poľnohospodárske produkty aj jemnú chémiu. Kombinujeme ekonomický úspech, sociálnu zodpovednosť a ochranu životného prostredia. Spoločnosť je spoľahlivým partnerom pre prakticky všetky priemyslové odvetvia a svojim partnerom ponúka produkty s vysokou pridanou hodnotou a inteligentné systémové riešenia, ktoré im umožňujú dosahovať stále väčšie úspechy. Naše produkty a systémové riešenia prispievajú k šetrnému hospodáreniu so zásobami, zaručujú zdravú výživu a pomáhajú zlepšovať kvalitu ľudského života. Náš prínos je zhrnutý do nášho korporátneho cieľa: Tvoríme chémiu pre trvalo udržateľnú budúcnosť. Spoločnosť BASF vyvíja nové technológie s potenciálom hľadania odpovedí na globálne problémy, ako sú zmeny klímy, potreba vyššej energetickej efektívnosti a vyššej mobility. BASF ku koncu roka 2011 zamestnávala 111 000 ľudí a v roku 2011 vykázala tržby vo výške 73,5 miliárd eur. Akcie spoločnosti BASF sú obchodované na akciových trhoch vo Frankfurte (BAS), Londýne (BFA) a Zürichu (AN). Viac informácií o spoločnosti BASF nájdete na internete na adrese www.basf.com alebo na Social Media Newsroom na stránke newsroom.basf.com.
BASF v Slovenskej republike
Na Slovensku je spoločnosť BASF aktívna už niekoľko desaťročí. Prostredníctvom inteligentných riešení a vysoko kvalitných produktov pomáhame našim zákazníkom byť stále úspešnejšími. Odborníci BASF poskytujú poradenstvo nielen v oblasti spracovania produktov firmy BASF, ale aj na poli bezpečnosti, ochrany životného prostredia a úspor energie. Spoločnosť BASF je kompetentným partnerom všetkých dôležitých odvetví slovenského hospodárstva, ku koncu roka 2011 mala spoločnosť BASF na Slovensku 182 zamestnancov a v roku 2011 dosiahla obrat vo výške 112 miliónov eur. Ďalšie informácie o spoločnosti BASF na Slovensku sú dostupné na stránke www.basf.sk.