Témou tohtoročného Bratislavského právnického fóra bol vplyv Európskej únie (EÚ) na oblasť spravodlivosti. Desiateho ročníku fóra, ktorý sa konal 17. septembra na pôde Právnickej fakulty Univerzity Komenského sa zúčastnil aj minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) a štátni tajomníci Milan Hodás, Katarína Roskoványi a Michal Sedliak.
Užšia spolupráca v rámci EÚ
Pozvanie prijal aj minister spravodlivosti Maďarska Béla Tuzson, námestník ministra spravodlivosti Českej republiky Vilém Anzenbacher a štátna tajomníčka poľského rezortu spravodlivosti Zuzana Rudzińska-Bluszcz.
Pellegrini: Z kníh by sme nemali robiť symbol bohatých ľudí, vzdelanie musí byť dostupné pre všetkých
Zástupcovia štátov V4 sa počas plenárneho zasadnutia zhodli, že krajiny presadzujú užšiu spoluprácu v rámci EÚ. Ako však súčasne skonštatovali, EÚ nemá už podobu, akú mala pred 20 rokmi. Rozprávali sa aj o negatívnych aspektoch, ktoré súvisia s členstvom v EÚ. Spomenuli napríklad v prijímanie veľkého množstva právnych predpisov, čo vedie k nepresnostiam a dezorientácii vo vnútroštátnej legislatíve.
„Je potrebné skôr sústrediť pozornosť na konsolidáciu existujúcich predpisov EÚ. V oblasti kultúrno-etických otázok a rodinného práva je však je potrebné zachovať istú mieru suverenity členských štátov. Potrebu jednotnej regulácie vidíme v oblastiach digitalizácie, online priestoru či umelej inteligencie,“ upozornil minister Susko, s ktorým súhlasil aj maďarský minister spravodlivosti.
Právne predpisy
Ako uviedol, EÚ produkuje veľké množstvo právnych predpisov, ktoré kreujú neprehľadnú sieť právneho systému. Dekan Právnickej fakulty Eduard Burda upozornil, že pre kontinentálny systém práva nie je tvorba sudcovského práva vlastná na rozdiel od angloamerického systému. „EÚ pritom prebrala veľa prvkov angloamerického právneho systému,“ dodal Burda.
Odvolávanie Šimečku malo prekryť tému konsolidačného balíčka, Fico podľa politológa porušil nepísané pravidlá
Viacero účastníkov konferencie sa tiež zhodlo na tom, že Súdny dvor EÚ sa snaží posilňovať pozíciu EÚ, ktorá ide na úkor identity členských štátov. Ako upozornil Susko, rozhodnutia súdneho dvora vytvárajú konflikt s rozhodnutiami ústavných súdov členských krajín. „Je potrebné, aby boli rešpektované ich ústavné hranice,“ zdôraznil Susko.
Negatívne javy
Minister spravodlivosti z Maďarska doplnil, že národné zákony majú prednosť pred právom EÚ. Poukázal tiež na rozhodnutia Súdneho dvora EÚ, ktoré zakázali vykonať rozhodnutie ústavného súdu konkrétnej krajiny, čím prekročil svoje kompetencie.
Von der Leyenová predstavila svoj nový tím pre ďalšie päťročné obdobie, dôležitú rolu v ňom zohrá aj Šefčovič
Susko sa na záver vyjadril, že EÚ vnímajú ako životný priestor, a že je vďačný, že je možné v rámci neho napredovať. Napriek tomu sa však podľa neho v priebehu dvoch desaťročí objavili negatívne javy, ktoré súvisia s reguláciou či interpretáciou práva EÚ. „Tieto otázky bude treba v najbližšej dobe riešiť,“ uzavrel Susko.