KOŠICE 30. marca (WEBNOVINY) – Do roku 2015 má byť košické sídlisko Nad jazerom prvým a najmodernejšie vybaveným sídliskom s priamym napojením na Tepláreň Košice (TEKO), a.s. bez medzičlánku mestského podniku Tepelné hospodárstvo (TEHO). Dnes o tom na tlačovej besede informoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ košickej teplárne Ladislav Lazár a starostka košickej mestskej časti Nad Jazerom Anna Jenčová. „Chceme sa pobiť o tunajší trh, čo môže priniesť obyvateľom nižšie ceny za teplo,“ povedal Lazár. Pilotný projekt na sídlisku Nad jazerom si vyžiada náklady 20 miliónov eur, bude znamenať výrazné zníženie ceny za teplo – až skoro o tretinu pre 22 500 obyvateľov. Ako uviedol Lazár, projekt budú financovať z vlastných zdrojov. Starostka Jenčová povedala, že mestská časť víta a podporuje tento projekt. Tepláreň Košice, ktorá už dnes priamo zásobujú veľkých zákazníkov – firmy, obchodné centrá, rozšíri svoje pôsobenie na trhu s teplom. Na otázku novinárov Lazár uviedol, že realizáciu projektu môže ohroziť mesto, ak nedá stavebné povolenie. „Ale v takom prípade uplatníme všetky zákonné kroky,“ povedal Lazár a doložil, že očakáva obštrukcie, no vyslovil presvedčenie, že projekt napriek tomu zrealizujú.
„Projekt spočíva v náhrade parných rozvodov za horúcovodné rozvody a vylúčenie medzičlánku – Tepelného hospodárstva, ktoré odmieta prenajať aj odpredať rozvody Na jazere spoločnosti TEKO. Preto ideme stavať vlastné rozvody a budeme si konkurovať v boji o zákazníka na trhu s teplom. Vďaka projektu obyvatelia tejto mestskej časti ušetria až skoro jednu tretinu z ceny tepla,“ povedal Lazár. Informoval, že namiesto doterajších 21,6 €/GJ s DPH zaplatia za teplo obyvatelia Nad jazerom po dokončení projektu 15,9 €/GJ s DPH. Podľa jeho prepočtov domácnosť žijúca v trojizbovom byt tak ročne ušetrí až 260 eur.
„Nebudeme nikoho nútiť na priame pripojenie, ale ľudia nás o to požiadali cez správcovské organizácie, že chcú priame pripojenie,“ povedal Lazár. Doložil, že do tohto projektu idú aj preto, že o priame pripojenie majú záujem obyvatelia a tamojší správcovia obytných domov. Pôvodne mali záujem ísť do tohto projektu spoločne s mestským podnikom Tepelné hospodárstvo. „Im však všetko strašne dlho trvá. Napríklad text dohovoru o spolupráci pripravovali deväť mesiacov. Keby niekto takto robil v teplárni, už tu nie je,“ povedal Lazár.
„Nad jazerom je jediné sídlisko, ktoré je aj v súčasnosti vykurované parou, lebo v minulosti tu boli veľké, najmä potravinárske podniky. Náhradou rozvodov za menšie priemery potrubí a prechod z pary na horúcovodné rozvody, kde dochádza k veľkým stratám, ktorá sa pohybovala okolo 20 percent, to prinesie výrazné úspory,“ povedal Lazár. Zdôraznil, že nejde o nijaký populizmus, ale technicky a ekonomicky podložené argumenty. Projekt chceme realizovať od roku 2011 do roku 2015. Nepôjde len o výmenu rozvodov, ale aj o rušenie starých výmenníkových staníc a inštaláciu malých bytových odovzdávacích staníc Obdobie je také dlhé preto, že výmena sa dá robiť len v lete,“ povedal Lazár.
Ide o pilotný projekt. „Ak sa osvedčí, bude sa realizovať aj na ďalších sídliskách,“ dodal riaditeľ košickej teplárne. „Ak by došlo k spojeniu spoločnosti TEHO a TEKO do jednej spoločnosti, očakávam, že to vyvolá tlak. Jasné, že sa zdvihla proti tomu vlna kritiky, ale kričí len ten, kto príde o pokladničku a zarába na tom. Aby ľudia platili najnižšiu cenu, treba vylúčiť zo vzťahu TEKO – odberateľ prostredníka. TEKO je v súčasnosti pripravené prevziať za odplatu mestskú spoločnosť TEHO,“ uviedol Lazár a doložil, že by sa tým ušetrili aj ďalšie prostriedky.
„TEKO okrem priameho pripojenia bytových domov na tepláreň, bezporuchových dodávok tepla a teplej vody garantuje dlhodobo udržateľnú a jednu z najnižších cien tepla na Slovensku,“ povedala starostka mestskej časti Nad Jazerom Anna Jenčová. Doložila, že kladne sa k projektu vyjadrujú aj správcovské organizácie, aj obyvatelia mestskej časti.
SITA