Techsummit 2019: Digitálne spoločnosti, kybernetická bezpečnosť, biznis a spolupráca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Img_7606 copy.jpg
Foto: Techsummit

BRATISLAVA 16. apríla (WebNoviny.sk) – Ako má Európa čeliť konkurencii hráčov, ako sú USA a Čína, v procese všeobecnej digitalizácie, ako lepšie rozbehnúť a správne nasmerovať umelú inteligenciu, priemysel 4.0 či smart mestá a riešiť kybernetickú bezpečnosť – najmä o tom bude tohtoročná konferencia o technologických inováciách Techsummit.

Medzi výzvy, ktoré pred nami stoja, patrí dokončenie jednotného digitálneho trhu EÚ, efektívne nastavenie kybernetickej bezpečnosti v rôznych rovinách vrátane geopolitiky či podpora investícií a nových partnerstiev v súčasnej nestálej globálnej dynamike. Ide EÚ správnym smerom? Týmito otázkami sa v diskusiách budú zaoberať renomovaní spíkri z inštitucionálneho, korporátneho a investičného sektora, ktorí predstavia aj medzinárodné perspektívy. Vymieňať si poznatky o technologických inováciách na 4. ročníku konferencie Techsummit budú zástupcovia firiem, startupov, univerzít a inštitúcií verejnej správy. Podujatie sa uskutoční v termíne 29. – 30. mája 2019 v Bratislave, v hoteli River Park na nábreží Dunaja.

K účastníkom sa prihovoria ako hlavní spíkri profesor Michael Kahn z univerzity v Kapskom Meste a Refaat Chaabouni, expert na technologický rozvoj a bývalý tuniský minister pre školstvo a výskum a ďalej zástupcovia Európskej komisie, Európskej investičnej banky a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Podujatie otvorí štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Lukáš Parízek.

Img_7545 copy.jpg
Foto: Techsummit

Kybernetická bezpečnosť a hlavné smery digitalizácie

Ďalšia z veľkých otázok, ktoré kladú pred účastníkov konferencie jej organizátori, sa týka rozširovania a potenciálneho zneužitia nosných smerov digitálneho rozvoja, čiže najmä umelej inteligencie, priemyslu 4.0, internetu vecí a konceptov „smart“ mesta. Odvetvia, ktoré sú v popredí digitálnej transformácie a disponujú veľkým kapitálom a technologickými investíciami, sú zároveň zraniteľné voči kybernetickým útokom v rozsahu, aký sme predtým nepoznali. Priemysel 4.0. mení aj požiadavky kybernetickej bezpečnosti – ale ako presne? Ktoré sú tie najviac ohrozené odvetvia a ako riešia nadchádzajúce hrozby z hľadiska produktov, procesov a ľudí?

Digitálny prechod, ktorý mení infraštruktúru miest na inteligentnú, vnáša aj do nej zároveň hrozbu kybernetických útokov. Tento problém je relevantný najmä z hľadiska faktu, že technológie pre smart mestá sú postavené na veľkých dátach, 5G a internete vecí. Ktoré riešenia a znalosti potom majú vyžadovať administrátori, firmy a komunity? Môžu inteligentné mestá robiť prevenciu pred kybernetickými útokmi a zároveň chrániť a rešpektovať práva občanov? Ktoré modely partnerstva a spolupráce sú v tejto oblasti produktívne?

Technológie kybernetickej bezpečnosti, sledujúc vývoj samotných hrozieb, napredujú tak rýchlo, že ani veľké organizácie často nie sú schopné držať krok a prispôsobovať sa disruptívnym zmenám. To je bod, v ktorom startupy a malé dynamické firmy ponúkajú svoju agilitu a adaptabilitu vo forme špičkových riešení potrebných na udržanie konkurencieschopnosti. Inovátori, etickí hackeri a startupy posúvajú inovácie v priemysle 4.0. a riešenia pre kybernetickú bezpečnosť na stále nové hranice. Pritom však v Európe stále zostáva množstvo najmä malých a stredných podnikov, ktoré na kybernetické útoky nie sú primerane pripravené. Na konferencii Techsummit bude tejto problematike venovaný osobitný okrúhly stôl, ktorý bude moderovať Tomas Matraia z nadnárodnej poradenskej spoločnosti AdWisers.

Kopia suboru img_7522 copy.jpg
Foto: Techsummit

Bližší pohľad a reflexie novej technologickej revolúcie

Akú úlohu môžu zohrať Slovensko a Stredná Európa v globálnom rozvoji umelej inteligencie? Ktoré naše technologické firmy dokážu „vyzbrojiť“ automobilky a ich subdodávateľov inteligentnými zariadeniami pre priemysel štvrtej generácie? A čo ich využitie v ďalších, niekedy aj netradičných odvetviach? Prečo u nás ešte nemáme žiadne komplexne vyriešené „inteligentné“ mestá? A aké metódy kybernetickej bezpečnosti treba aplikovať pri ochrane čoraz sofistikovanejších digitálnych technológií? To sú otázky, ktorými sa budú zaoberať účastníci konferencie Techsummit v rámci troch streamov druhého konferenčného dňa.

„Nástup umelej inteligencie začína revolúciu, ktorej sa budú musieť firmy i krajiny skôr či neskôr prispôsobiť, ak nechcú zostať pozadu. Umelá inteligencia bude mať značný dopad na celý svet,“ pripomenul ešte pred konferenciou jeden z panelistov, Marek Havrda zo spoločnosti GoodAI. Áno, UI stále viac preniká do nášho života, jej vplyv na spoločnosť je čoraz signifikantnejší a tiež sa vynárajú otázky smerujúce k takým jej aspektom, ako sú manipulácia s dátami, rešpektovanie hodnôt, potreba regulácie či nové nastavenie pracovného trhu.

Img_8599 copy.jpg
Foto: Techsummit

Globálny, regionálny a národný akcent

Konferencia Techsummit zároveň prepája globálny aj regionálny akcent, keď každému z nich dominantne prislúcha jeden z dvoch dní jeho programu na konci mája. Organizátori na jednej strane stavajú do centra pozornosti potenciál Slovenska a jeho hlavného mesta ako gravitačného strediska regiónu zasľúbeného inováciám – perspektívneho digitálneho „Danube Valley“, na druhej strane zdôrazňujú európsky a globálny rámec, ku ktorému v tomto roku pribudla aj problematika OBSE – Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. V digitálne determinovanom svete sa totiž aj otázka medzinárodnej bezpečnosti čoraz viac dotýka kyberpriestoru.

„Inovácia predstavuje motor zmien, príležitosť, je nástrojom slobody. Ak Slovensko využije svoj inovačný potenciál, získa konkurenčnú výhodu. V skutočnosti sme odkázaní na inovácie,“ konštatoval Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá organizuje konferenciu Techsummit. „Inovácia by nás mala spájať; pre každého, kto to cíti rovnako ako my, je Techsummit platforma a jedinečná príležitosť, aby pokročil na ceste k novým inovačným partnerstvám,“ zdôraznil.

Čajko vidí a prezentuje toto podujatie ako „B2B trhovisko“ svojho druhu najväčšie v Strednej Európe, na ktorom si účastníci dokážu nájsť partnerov pre svoj biznis, prezentovať inovatívne nápady a prípadne ich otestovať voči odbornej komunite. Súčasťou programu bude preto napríklad aj prezentácia hackerských aktivít v priamom prenose v reálnom čase. Pre záujemcov o nadviazanie dodávateľských vzťahov a prezentáciu svojich riešení pre automobilový priemysel je určite atraktívnou možnosť rokovať a konzultovať so zástupcami odvetvia. Konkrétne, trnavského Priemyselného inovačného klastra – Industry Innovation Cluster – na čele s automobilovým výrobcom PSA Groupe Slovakia.

V rámci vzdelávacieho segmentu  sa môžu účastníci konferencie oboznámiť s prácou medzinárodnej Tech Academy so sídlom v Bratislave. Dodávatelia a vývojári technológií pre smart cities zasa môžu vyhľadať potenciálnych partnerov medzi primátormi a ďalšími zástupcami komunálnej sféry, ktorí na Techsummite tiež nebudú chýbať.

Viac informácií na www.techsummit.sk/2019

Inzercia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať