Technické zručnosti v životopise sú výhodou, firmy súťažia o technické a digitálne talenty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
IT
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Počet zamestnancov v odvetví informácií a komunikácií na Slovensku vlani vzrástol na 67-tisíc. Oproti stavu pred pandémiou je to viac takmer o 5-tisíc osôb.

Žiadnemu inému trhovému odvetviu sa nepodarilo zdvihnúť zamestnanosť nad svoju predpandemickú úroveň. Výnimkou je netrhová verejná správa, ktorá mala o 12-tisíc zamestnancov viac ako pred pandémiou koronavírusu. Údaje zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Rast zamestnanosti digitálnych expertov potvrdzuje vysokú potrebu využívania technológií vo firmách. Nielen IKT spoločnosti, ale podniky naprieč ekonomikou súťažia o talenty s technickými a digitálnymi zručnosťami v životopise.

Efektívne nasadzovanie informačných a komunikačných technológií pomáha prekonávať neistotu a zmeny v podnikateľskej aj nepodnikateľskej sfére. Neustále zmeny podmienok sú dôsledkom pandémie, vojny na Ukrajine a následnej viacnásobnej krízy.

Technický základ pre kultiváciu digitálneho talentu

Na trhu pretrváva nedostatok technických talentov, a to aj napriek nedávnym prepúšťaniam z priemyselných podnikov. Priemyselná výroba vlani zamestnávala takmer o 23-tisíc ľudí menej ako pred pandémiou v roku 2019. Uvoľnená pracovná sila je dobrým základom na zdokonaľovanie digitálneho talentu.

Záujem o technikov rastie, nábory na technické a odborné pracovné pozície nabrali na intenzite. Podiel novoprijatých technikov v oblasti IKT, softvérového inžinierstva, správy počítačových sietí či elektrotechniky vlani narástol, zatiaľ čo podiel novoprijatých operátorov vo výrobe klesol.

Graf, SITA
Novoprijatí – zamestnanci do jedného roka na svojom pracovnom mieste (%). Zdroj: Eurostat.

Keď už firma zamestná technika alebo IKT špecialistu, snaží sa ho udržať čo najdlhšie. Popredné firmy lákajú technikov nielen na plat, ale čoraz väčšiu dôležitosť pripisujú kariérnemu rozvoju.

Odmeňovanie a kariérny rast sú dnes vyváženými faktormi pri zvažovaní nástupu do firmy, zmeny zamestnávateľa či odchodu zo zamestnania.

Firmy umožňujú svojim zamestnancom dosahovať kariérne ciele, rozvíjať zručnosti a vedomosti, spolupracovať s top talentami v odbore. Uvedomujú si, že výkonnejší jednotlivec zlepšuje výkon celej organizácie.

Slovenskí technici zostávajú dlhšie pracovať na jednom mieste

Investície do zdokonaľovania technických a digitálnych zručností zamestnancov sa na Slovensku vyplatia nielen z hľadiska priemyselného zamerania ekonomiky. Sú výhodné aj pre konkrétnu firmu.

Technici a odborníci s nadobudnutými skúsenosťami a zručnosťami totiž u jedného zamestnávateľa zotrvávajú dlhšie, než je bežné v západnej Európe. Vyplýva to z vyššej pružnosti pri prepúšťaní a najímaní ľudí, ale aj silnejších konkurenčných tlakov v krajinách digitálnych lídrov.

Graf SITA
Technici a odborní pracovníci podľa dĺžky zamestnania pre súčasného zamestnávateľa (%). Zdroj: Eurostat.

Len necelých 30 percent technických zamestnancov na Slovensku pracuje pre súčasného zamestnávateľa do štyroch rokov. V Dánsku je to takmer polovica technikov a odborných zamestnancov. Päť a viac rokov je na svojej pozícii vyše 70 percent technikov na Slovensku. V krajinách európskych digitálnych lídrov, akými je aj Fínsko, Holandsko, Írsko či Estónsko, technici menia zamestnávateľa častejšie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať