POPRAD/VYSOKÉ TATRY 26. júla (WEBNOVINY) – Záujem o slovenské veľhory rastie. Tatrancov prekvapili najmä počty dlhodobých pobytov návštevníkov nad päť nocí, ktoré za obdobie od 30. mája do polovice júla predstavujú 65 percent z celkového počtu pobytov.
Informovala o tom Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry, podľa ktorej výsledky vyplývajú z počtu vydaných regionálnych zľavových kariet Tatry Card. Tie získavajú pobytoví klienti v Tatrách k pobytu automaticky, a to od 30. mája. „Za prvých 55 dní bolo vystavených 5500 kariet, pritom leto ešte nie je ani v polovici. Z týždňa na týždeň nám počet rastie,“ uviedla.
Návštevníci využívajú tatranskú kartu zliav
Pre tatranských poskytovateľov služieb boli v minulosti prvé dva júlové týždne podstatne slabšie ako tento rok. „Určite veľkú úlohu zohralo aj počasie, ktoré bolo ideálne na pobyt v našich veľhorách. Návštevníci rovnako využívajú možnosť zliav prostredníctvom regionálnej karty na lanovky, do popradského akvaparku a na dopravu električkou a zubačkou, čím zároveň šetria aj tunajšiu prírodu a svoje peňaženky, keďže autá nechávajú odstavené na parkoviskách pred hotelmi,“ vysvetlila Maťašovská. Za najväčší benefit spomínanej karty označila bezplatné horské poistenie, ktoré získava jej držiteľ a platí mu počas celého pobytu.
Obrazom: Tatry otvorili letnú sezónu, odomkli Štrbské pleso
Turisti majú na územie národného parku vstupovať s rešpektom
V Tatrách zrátali kamzíkov, je ich menej ako minulý rok
Z doteraz vystaveného počtu kariet bola viac ako polovica vystavená Slovákom. Na druhom mieste sú českí návštevníci a prekvapením sú pre Tatrancov aj návštevníci z Indie, Malajzie, Nového Zélandu, Francúzska či Írska.
Podľa Maťašovskej môžu držitelia karty využiť viac ako 55 druhov benefitov a zliav v 120 ubytovacích zariadeniach, od privátov až po päťhviezdičkový hotel. Rodiny môžu ušetriť aj na spiatočných lístkoch na lanovky v Tatranskej Lomnici či na Štrbskom Plese.
„Zaujímavé zvýhodnenia určite potešia aj nadšencov vysokohorskej turistiky, milovníkov dobrého jedla či wellnessu. Okrem toho karta ponúka aj lekcie nordic walkingu, zvýhodnené vstupy do múzeí či atraktívnu ponuku na požičanie bicyklov i kolobežiek,“ vymenovala riaditeľka miestnej OOCR.
Tatry Card bojuje s čiernymi ubytovateľmi
Návštevníci môžu podľa nej kartu využiť aj pri cestovaní vo Vysokých Tatrách vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko, a to na Tatranskej elektrickej železnici, Ozubnicovej železnici a na trati Poprad – Tatry – Studený Potok – Tatranská Lomnica, kde karta slúži ako cestovný lístok.
Región Vysokých Tatier ponúka klientom regionálnu kartu už niekoľko sezón. Rozdiel medzi tými predošlými a tohtoročnou je aj v tom, že karta už nie je papierová, ale plastová.
„Karta je samodobíjateľná, to znamená, že keď sa klient vráti späť do Vysokých Tatier, karta sa mu už len dobije. Okrem toho každý má nárok na túto kartu od jednej noci, minulý rok to bolo od dvoch nocí. Karta je viazaná na desať nocí, celkovo je platná na jedenásť dní. Pribudli aj benefity,“ uviedla Maťašovská.
Tatry Card nie je voľne predajná, svojim hosťom ju vydávajú ubytovacie zariadenia, ktoré sú partnermi tejto karty. „Využívanie karty je zároveň kontrolným mechanizmom pre jednotlivé samosprávy. Každá ubytovateľom vystavená karta je súčasne oficiálne vedená v domovej knihe a je za jej majiteľa odvedená daň z ubytovania. Týmto karta legalizuje ubytovanie a diskvalifikuje čiernych ubytovateľov,“ uzavrela riaditeľka tatranskej OOCR.