RÍM 13. augusta (WEBNOVINY) – Nominálny deficit talianskych verejných financií bude v tomto roku vyšší, než si naplánovala vláda, na štrukturálnej báze však krajina smeruje k dosiahnutiu rozpočtových cieľov, ku ktorým sa zaviazala Európskej únii.
Uviedol to taliansky minister financií Vittorio Grilli, ktorého citoval v nedeľu denník la Repubblica.
Vláda v Ríme nepočíta s dodatočnými rozpočtovými škrtmi, nakoľko pri znižovaní štrukturálneho deficitu postupuje presne podľa plánu, dodal minister.
Taliansko si na základe dohody s EÚ predsavzalo dosiahnuť v roku 2013 na štrukturálnej báze rozpočtový prebytok.
Nominálny rozpočtový schodok má v tomto roku predstavovať 1,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny, v roku 2013 by mal klesnúť na 0,5 % a v roku 2014 na 0,1 % HDP.
Talianska ekonomika, ktorá za posledných vyše desať rokov vykazuje najnižšiu mieru rastu v rámci eurozóny, sa v druhom kvartáli tohto roka opäť prepadla do recesia.
Vláda v Ríme počíta za rok 2012 s poklesom hospodárstva o 1,2 %, združenie talianskych zamestnávateľov Confindustria však očakáva prepad výkonu ekonomiky o viac ako 2,4 %.
Grilli taktiež v nedeľu uviedol, že jediná vec, ktorá by mohla byť pre krajinu užitočná, je trochu pokoja na trhoch a trhové podmienky, ktoré by umožnili usporiadanú obnovu emisie talianskych dlhopisov.
Komentár ministra Grilliho prišiel po správach o tom, že vláda premiéra Maria Montiho diskutuje o možnosti požiadať európske záchranné fondy o intervenciu na trhoch s dlhopismi, aby znížila výnosy z talianskych vládnych dlhopisov.
Rekordný štátny dlh
Štátny dlh Talianska v júni stúpol na historický rekord takmer dva bil. eur a deficit štátneho rozpočtu bol tiež vyšší ako pred rokom.
Hlavným dôvodom boli príspevky Ríma na poskytovanie núdzovej pomoci iným členským krajinám eurozóny, uviedla v pondelok centrálna banka Talianska.
Štátny dlh krajiny v závere júna bol 1,97 bil. eur. Deficit štátneho rozpočtu v prvej polovici tohto roka bol 47,7 mld. eur, čiže o 1,1 mld. eur vyšší ako za prvý polrok vlaňajška.
Dôvodom bol rast výdavkov na pomoc iným štátom menovej únie, ktoré boli v sume 16,6 mld. eur. V prvom polroku 2011 Taliansko na pomoc iným krajinám eurozóny vynaložilo 6,1 mld. eur.
Rím plánuje v tomto roku deficit štátneho rozpočtu výrazne znížiť, a to na úroveň 1,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) z výšky 3,9 % HDP, na ktorej bol za rok 2011.