- aktualizované 5. apríla, 14:05
ANKARA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Turecká spravodajská služba zadržala v 18 štátoch sveta najmenej 80 tureckých občanov hľadaných pre ich údajné väzby na neúspešný prevrat z roku 2016. Vo štvrtok o tom v televíznom rozhovore informoval vicepremiér Bekir Bozdag. Politik nemenoval, v ktorých krajinách dané osoby zadržali, uviedol len, že takéto operácie budú pokračovať.
Udalosti predchádzala deportácia z Kosova
Bozdag o zadržaní spomínaných Turkov informoval niekoľko dní po tom, ako Turecko potajme zariadilo deportáciu šiestich mužov tureckej národnosti z Kosova, ktorí tiež čelia obvineniam z podpory prevratu. Tento krok viedol k prepusteniu kosovského ministra vnútra a šéfa tamojšej tajnej služby, ako aj ku kritike zo strany ľudskoprávnych skupín.
O budúcnosti Sýrie sa bude rozhodovať v Ankare, stretnú sa tam lídri Ruska, Iránu a Turecka
Z pokusu o prevrat Turecko viní exilového duchovného vodcu Fethullaha Gülena, ktorý však obvinenia odmieta. Šestica deportovaná z Kosova pracovala v školách a klinikách, ktoré podporuje Gülenovo hnutie. Za údajné väzby na duchovného už Turecko zadržalo vyše 38-tisíc ľudí a prepustilo zhruba 110-tisíc štátnych zamestnancov.
Deportáciu kritizuje aj Európska únia
Zástupkyňa Európskej únie pre západný Balkán a Turecko Angelina Eichhorstová kritizovala utajenú deportáciu šiestich občanov Turecka, ktorí legálne žili v Kosove. Vyhlásila, že prípad „vzbudzuje mnohé otázky v Bruseli o riadnom procese, transparentnosti a spravodlivosti“.
Kosovská spravodajská služba a jej tureckí partneri minulý mesiac deportovali z krajiny šesť mužov do Turecka, kde čelia obvineniu z podpory neúspešného pokusu o prevrat z roku 2016. Eichhorstová vo štvrtok povedala, že kosovské inštitúcie musia byť viazané úplným rešpektovaním zákonov a medzinárodných pravidiel pre deportáciu.
Kosovský premiér zbavil funkcie ministra vnútra a šéfa spravodajskej služby za to, že rozhodli o vyhostení bez jeho súhlasu. Prípad už kritizovali aj ľudskoprávne organizácie v Kosove i v zahraničí. Kosovo pritom podpísalo predbežnú dohodu týkajúcu sa začlenenia do Európskej únie.