SZTA: A szlovák tudomány és az űrkutatás

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAV
Slovenská akadémia vied Foto: SITA/wikimedia.org

POZSONY, július 21. (WEBNOVINY) – A Szlovák Tudományos Akadémia (SZTA) kutatóinak is köszönhetően megnövekedett az esély az ember túlélésére a világűrben. A geneteikai és biotechnológiai intézetben a Csernobil körzetéből származó szója és len termesztésekor megállapították, hogy a növények képesek alkalmazkodni a radioaktív környezethez. A kutatócsoport vezetője, Martin Hajduch szerint, aki az eredményekről a mai sajtótájékoztatón számolt be, a jövőt illetően ez azt jelenti, hogy ezeket a növényeket a világűrben is fel lehet használni. A New Scientist újságírói szerint a jövő űrutasai, akiknek szükségük lesz az űrsugárzással szemben immunis növényekre, a szlovák tudósok ismereteire is támaszkodhatnak. Hajduch ezt az elképzelést egyelőre a science fiction-hoz hasonlította, de rögtön hozzátette, hogy ez idővel akár reálissá is válhat.

A szlovák kutatócsoport az ukrán féllel együttműködésben vizsgálta a Csernobilből származó növények proteinjének adaptációs képességét (Csernobilben tudvalevően 24 éve robbant fel az atomerőmű). A kutatók két veteményest hoztak létre, egyet öt kilométerre az erőműtől, egyet pedig egy ellenőrzött, fertőzésmentes területen: előbb száz kilométernyire a felrobbant erőműtől, majd azt később tíz kilométeres közelségbe helyezték át.

A kutatás a két területen termesztett növények összehasonlításából állt, amit elsősorban a proteinből lehetett kimutatni. A protein-analízis segítségével megállapították, hogy a lenmagban kevesebb radioaktivitás akkumulálódik, mint a szójában, és rájöttek arra is, hogy a betaint termelő proteinek fokozatosan alkalmazkodnak a változó körülményekhez. Mint ismeretes, a betain védi az emberi szervezetet a káros sugarak ellen.

A kutatás eredményei már most felhasználhatók – a len és a szója termesztése ugyanis segít a radioaktívan fertőzött területek káros sugaraktól való mentesítésében. A kutatás folytatódik, jelenleg anyagi forrásokat keresnek, és egy kiadványt készítenek elő, amely az eddigi eredményeket összefoglalja.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Hajduch