DAMASK 31. mája (WEBNOVINY) –
Povstalci dali režimu 48 hodín
Jedna z hlavných sýrskych povstaleckých ozbrojených skupín dala vo štvrtok režimu prezidenta Baššára al-Asada 48-hodinové ultimátum na implementovanie mierového plánu osobitného vyslanca OSN Kofiho Annana.
Ak Damask výzvu nevypočuje, Slobodná sýrska armáda (FSA) je pripravená odstúpiť od dohody o prímerí. Skupina je podľa pozorovateľov len slabo vyzbrojená, kontroluje však rozsiahle oblasti v krajine vrátane niekoľkých miest a dedín.
„Ak sýrsky režim nedodrží ultimátum do piatkového poludnia, velenie Slobodnej sýrskej armády vyhlasuje, že už nebude viazané dodržiavať Annanov plán,“ uvádza sa v stanovisku FSA.
Povstalci ultimátum zdôvodňujú stupňovaní bojov zo strany al-Asadovej armády a spomínajú aj masakru v meste Húla, ktorá svojou brutalitou šokovala celý svet. „Po barbarskej masakre žien a detí v Húle… nemáme dôvod jednostranne rešpektovať prímerie,“ dodáva organizácia.
Annan ešte v utorok priamo v Damasku rokoval aj s prezidentom al-Asadom a obaja muži sa rozprávali aj o masakre v Húle, ktorá si vyžiadala najmenej 108 obetí vrátane 49 detí a 34 žien. Sýrsky režim tvrdí, že tragédia je dielom teroristov.
Výzva al-Asaada, ktorý má základňu v Turecku, je však v rozpore s vyhláseniami povstalcov priamo v Sýrii, ktorí dali v stredu režimu prezidenta Baššára al-Asada 48-hodinové ultimátum na splnenie podmienok mierového plánu.
“Chceme, aby Kofi Annan oznámil, že jeho plán zlyhal, aby sme mohli uskutočniť akúkoľvek vojenskú operáciu proti režimu,” povedal veliteľ al-Asaad televíznej stanici al-Džazíra.
Povstalci podľa neho doteraz mierový plán dodržiavali, pozorovatelia OSN však dostali viacero hlásení o útokoch na vládne sily aj po vyhlásení prímeria 12. apríla. Jednotky režimu zasa ostreľujú mestá, útočia na povstalecké základne a strieľajú do demonštrantov, čo znamená, že mierový plán nedokázal zastaviť násilie v Sýrii.
Sýria sa ocitla na pokraji občianskej vojny a najbližší vývoj v krajine by mohol mať „katastrofické“ následky.
Vo štvrtok pred týmto scenárom varovali viacerí svetoví lídri vrátane generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Pana Ki-muna a šéfky americkej diplomacie Hillary Clintonovej.
Reagovali tak na zlyhávajúce snahy o presvedčenie prezidenta Baššára al-Assada, aby sa riadil šesťbodovým mierovým plánom osobitného vyslanca OSN a Ligy arabských štátov Kofiho Annana a stiahol ťažkú vojenskú techniku z ulíc sýrskych miest.
Obrazom: Obete masakry v Húle
Z vojny by sa krajina nespamätala
„Masakry, aké sme videli aj cez víkend, by mohli Sýriu uvrhnúť do katastrofickej občianskej vojny, občianskej vojny, z ktorej by sa už krajina nikdy nespamätala,“ povedal Pan na konferencii Aliancie civilizácií v Istanbule, fóre zorganizovanom OSN.
Narážal pritom na minulotýždňovú masakru v meste Húla, ktorú neprežilo najmenej 108 ľudí vrátane 49 detí. „Žiadam sýrsku vládu, aby dodržala svoje záväzky v súvislosti s Annanovým mierovým plánom,“ zopakoval svoju výzvu šéf OSN. Samotný Annan s al-Asadom ešte v utorok v Damasku rokoval, podľa pozorovateľov však bez hmatateľných výsledkov.
Za situáciu môže aj Rusko
Situáciu v Sýrii považujú za kritickú aj Spojené štáty. Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová vo štvrtok z podielu na nej obvinila Rusko, ktoré v Bezpečnostnej rade vetuje razantnejšie snahy o vyriešenie konfliktu.
„Hovoria mi, že nechcú vidieť občiansku vojnu. Ja im zase hovorím, že ich politika prispeje k občianskej vojne,“ povedala Clintonová dánskym študentom počas návštevy Kodane.
Jedna z hlavných sýrskych povstaleckých skupín dala ešte predtým režimu prezidenta al-Asada 48-hodinové ultimátum na implementovanie Annanovho mierového plánu. Ak Damask výzvu nevypočuje, Slobodná sýrska armáda je pripravená odstúpiť od dohody o prímerí. Skupina je podľa pozorovateľov len slabo vyzbrojená, kontroluje však rozsiahle oblasti v krajine vrátane niekoľkých miest a dedín.