BEJRÚT 14. marca (WEBNOVINY) – Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v stredu oznámila, že sýrske sily bežne mučia ľudí zajatých počas povstania proti režimu prezidenta Baššára al-Asada, ktoré vypuklo v Sýrii v marci 2011.
Organizácia so sídlom v Londýne v správe zverejnenej v stredu uviedla, že zajatcov bijú palicami, pažbami pušiek, káblami a väzni sú aj sexuálne týraní.
Amnesty International zdokumentovala od vypuknutia sýrskeho povstania 276 prípadov úmrtia ľudí v zajatí, no podľa jej predpokladov je počet zabitých zajatcov oveľa vyšší.
Amnesty v správe tiež obviňuje ozbrojené opozičné skupiny z únosov a zabíjania ľudí, o ktorých predpokladajú, že majú spojenie s predstaviteľmi režimu.
Armáda obsadila mesto Idlib
Sýrskej armáde sa po štvordňovej ofenzíve podariloprevziať plnú kontrolu nad mestom Idlib na severozápade krajiny, odkiaľ utiekli všetci povstaleckí bojovníci. Tlačovú agentúru AFP o tom v stredu telefonicky informoval jeden z miestnych aktivistov.
Podľa Núra ad-Dína al-Abdúa sa boje v uplynulých hodinách skončili po tom, ako sa príslušníci povstaleckej Slobodnej sýrskej armády stiahli zo svojích pozícií. Vládni vojaci potom „vtrhli do celého mesta a vykonávajú domové prehliadky“.
Armáda začala útočiť na povstalecké mesto a jeho okolie minulú sobotu. O ukončení operácie „v rekordne krátkom čase“ ešte v utorok informoval aj sýrsky provládny denník al-Watan, ktorý hovorí o desiatkach zabitých ozbrojencov.
Vládni vojaci Idlib dobyli dva týždne po tom, ako armáda vtrhla do povstaleckej štvrte Bába Amr v južnejšie ležiacom meste Homs. Odhaduje sa, že niekoľkotýždňová operácia si vyžiadala stovky mŕtvych.
Opozícia vyzvala na zahraničnú vojenskú intervenciu
Opozičná Sýrska národná rada vyzvala medzinárodné spoločenstvo na urgentnú vojenskú intervenciu, ktorá by pomohla zastaviť neutíchajúce násilnosti a ochrániť civilistov. Informovala o tom v utorokstanica CNN.
Skupina, ktorá zastrešuje predstaviteľov opozície v zahraničí, tiež požiadala o zriadenie bezletovej zóny nad Sýriou ako aj rýchle vyzbrojenie Slobodnej sýrskej armády, ktorá pozostáva predovšetkým z dezertérov z armády prezidenta Baššára al-Asada.
„Súcitné odkazy už viac nestačia. To, čo je potrebné, sú činy, rozhodnutia a opatrenia proti al-Asadovým gangom,“ uviedla skupina vo vyhlásení po svojom stretnutí v Turecku.
Jej požiadavky prichádzajú po tom, čo diplomatické úsilia na vyriešenie rok trvajúceho konfliktu v Sýrii zlyhali na plnej čiare.
Taliansko zatvorilo veľvyslanectvo v Damasku
Taliansko v stredu oznámilo, že zatvára svoje veľvyslanectvo v Sýrii a sťahuje jeho zamestnancov na protest proti „neakceptovateľnému“ prenasledovaniu opozície. „Taliansko dnes zastavilo činnosť svojej ambasády v Damasku,“ oznámilo ministerstvo zahraničia v komuniké.
Zároveň opätovne odsúdilo „neakceptovateľné činy násilia páchané sýrskym režimom na jeho občanoch“ a uviedlo, že bude aj naďalej podporovať sýrsky ľud a pracovať na mierovom riešení krízy.
Počas 12-mesačnej krízy v Sýrii zahynulo podľa aktivistov už viac než 8 500 ľudí. Na protest proti násilnostiam zatvorili svoje veľvyslanectvá v Damasku už aj Británia, Francúzsko, Španielsko a Spojené štáty.