DAMASK 31. októbra (WEBNOVINY) – Sýria už zničila všetky zariadenia na výrobu chemických zbraní a splnila tak prvú dôležitú podmienku na úplné zbavenie sa svojho chemického arzenálu.
Vo štvrtok to potvrdila Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorej experti na celú operáciu dohliadali.
Posledný možný termín na splnenie tejto požiadavky stanovený Bezpečnostnou radou Organizácie Spojených národov mal vypršať v piatok.
OPCW vyjadrila nad splnením záväzku „spokojnosť“. Stanovisko zverejnili v deň, keď sa má v Damasku stretnúť s miestnou opozíciou vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva pre Sýriu Lachdar Brahímí. Už od polovice októbra pritom cestuje po Blízkom východe s cieľom získať podporu pre zorganizovanie mierových rozhovorov označovaných ako Ženeva 2. V piatok ma naplánovanú cestu do Libanonu.
Brahímí dúfa, že na mierovej konferencii sa zúčastnia všetky strany sýrskeho konfliktu, ktorý si od marca 2011 vyžiadal už vyše 115 000 obetí na životoch. Sýrska agentúra SANA ho v utorok citovala, ako povedal, že všetky strany sa zatiaľ zhodujú len na potrebe ukončenia násilia a zachovania sýrskej suverenity.
Roztrieštená sýrska opozícia o svojej účasti ešte nerozhodla, no najväčšia koalícia opozičných síl podmienila účasť odchodom al-Asada, s ktorým si nechce sadnúť za rokovací stôl. Mierová konferencia sa má konať v polovici novembra, presný termín však ešte nebol stanovený.
Unesenému poľskému fotoreportérovi sa podarilo utiecť
Poľský fotoreportér Marcin Suder, ktorého v júli uniesli ozbrojenci na severozápade Sýrie, zo zajatia utiekol a momentálne sa už nachádza vo svojej vlasti.
Vo štvrtok o tom prostredníctvom siete Twitter informoval poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, ďalšie podrobnosti však zatiaľ nie sú známe.
Podľa údajov organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Poliaka v júli zajali maskovaní muži, ktorí prepadli mediálne stredisko v meste Sarákib na území sýrskej provincie Idlib. Motív únosu, ku ktorému sa nikto neprihlásil, zostáva naďalej neznámy.
Suder pracujúci na voľnej nohe je skúseným vojnovým fotografom a v minulosti údajne pôsobil aj v Somálsku, Južnom Sudáne a Čečensku. RSF označujú Sýriu za „jednu z najnebezpečnejších krajín sveta pre pracovníkov médií“.