MOSKVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Sýria začala sťahovať jednotky z nepokojných miest, plne sa stiahli už z viacerých provincií.
Vyhlásil to v utorok po stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Moskve šéf sýrskej diplomacie Walíd al-Muallim, ktorý však konkrétne provincie nemenoval.
Odsun vojsk je v súlade s mierovým plánom zvláštneho vyslanca OSN a Ligy arabských štátov Kofiho Annana, podľa ktorého majú byť vojaci stiahnutí z obývaných oblastí do 10. apríla.
Lavrov sýrsku vládu vyzval, aby bola pri implementácii mierového plánu „rozhodnejšia“. „Našich sýrskych partnerov vyzývame, aby urýchlene splnili všetky záväzky vyplývajúce z plánu Kofiho Annana,“ vyhlásil Lavrov.
Sýrsky režim tiež podľa al-Muallima prepustil niekoľkých väzňov zadržaných počas protivládnych protestov. Dodal, že prímerie by sa malo začať zároveň s príchodom zahraničných pozorovateľov do Sýrie. „Umožnili sme zároveň viac ako 28 médiám vstup do Sýrie od 25. marca, keď Sýria schválila Annanov plán,“ dodal sýrsky minister.
Sýrsky minister však zopakoval, že vláda sa začne plne riadiť Annanovým mierovým plánom, až keď dostane písomné záruky od povstalcov, že aj oni plán dodržia.
Kým sýrska vláda prijíma pozitívne opatrenia, opozícia zintenzívňuje operácie. Sýrska vláda preto nemieni ustupovať, aby sa rebeli reorganizovali a znovu vyzbrojovali, dodal.
Slobodná sýrska armáda uviedla, že prímerie podporuje, ale odmietla nové požiadavky sýrskej vlády.
Šesťbodový mierový plán pre Sýriu hovorí o zastavení bojov pod dohľadom OSN. Zahŕňa stiahnutie vojakov a ťažkých zbraní z miest, zavedenie prímeria pre prísun humanitárnej pomoci ako aj zaistenie voľného prístupu do všetkých oblastí. Požaduje prepustenie všetkých osôb zadržaných počas protestov.
Sýrska vláda má ukončiť sťahovanie jednotiek do 10. apríla, potom sa začne 48-hodinové obdobie, počas ktorého obe strany úplne zastavia všetky formy násilia.Kofi Annan pricestoval do Turecka, aby navštívil sýrske utečenecké tábory, kde vyzval na zastavenie násilia v Sýrii.
Boje v Sýrii pokračujú
Ostreľovanie hlásili v utorok zo sýrskeho povstaleckého mesta Homs, počas noci z pohraničných oblastí pri Turecku a Libanone.
Viac ako 160 ľudí, väčšinou civilisti, zahynulo v pondelok, ich počet sa podľa aktivistov oproti nedeli zdvojnásobil. Ostreľovanie od rána pokračuje aj v mestách Aleppo a Damask, informujú BBC a CNN.
Najmenej 40 ľudí, vrátane troch detí, prišlo o život v utorok, 25 v Homse, informovali Miestne koordinačné výbory Sýrie. Ako pre BBC povedal nemenovaný obyvateľ Damasku, násilie v hlavnom meste sa zhoršuje.
„Hrdlorezi (sýrskeho prezidenta Baššára) al-Asada začali strieľať a myslím si, že tu boli zranení ľudia. Myslím si, že v nadchádzajúcich dňoch sa zhoršia pouličné boje,“ dodal.
Výstrely spoza hraníc zranili v pondelok štyroch Sýrčanov a dvoch tureckých pracovníkov utečeneckého tábora na území Turecka, pričom ide o prvý takýto prípad od vypuknutia protivládneho povstania v Sýrii. Sýrska paľba na libanonsko-sýrskych hraniciach usmrtila libanonského televízneho kameramana.
Sýrske médiá obvinili zo smrti libanonského kameramana „ozbrojené teroristické skupiny“, libanonská televízia al-Džadíd však citovala nemenované zdroje, podľa ktorých príslušníci sýrskych bezpečnostných síl v civile strieľali na auto kameramana.