WASHINGTON 10. septembra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama označil ruský návrh dohľadu nad sýrskymi chemickými zbraňami a ich následné zničenie za potenciálny veľký prelom v rámci sýrskej krízy.
Šéf Bieleho domu v pondelňajšom televíznom rozhovore potvrdil, že v prípade súhlasu sýrskeho režimu Baššára al-Asada s týmto postupom, by to mohlo znamenať zastavenie príprav na avizovaný útok. USA a ich spojenci dúfajú, že Rusi netaktizujú a nechcú iba získavať čas.
Sýria súhlasí
Sýria v utorok oznámila, že sa chce pridať k Dohovoru o chemických zbraniach. „Chceme sa stať členmi zmluvy o zákaze chemických zbraní,“ povedal sýrsky minister zahraničia Walíd al-Muallím, ktorého citovala ruská agentúra Interfax.
Dodal, že Damask bude rešpektovať všetky záväzky vyplývajúce z tohto dohovoru vrátane povinnosti poskytovať informácie o tomto druhu zbraní. Al-Muallím tiež vyhlásil, že Sýria je pripravená poskytnúť informácie o svojich chemických zbraniach ako aj zastaviť ich výrobu. „Zariadenia sme ochotní ukázať Rusku, iným krajinám a OSN,“ povedal minister.
Rusko navrhlo, aby Damask umiestnil svoj chemický arzenál pod medzinárodný dohľad a následne ho zničil. Moskva chce svojím návrhom zabrániť prípadnému vojenskému zásahu zo strany USA, ktorý presadzuje prezident Barack Obama ako reakciu na útok pripisovaný sýrskemu vládnemu režimu.
Rusko odvolalo rokovanie BR OSN, ktoré samo zvolalo
Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, ktoré sa má zaoberať rezolúciou z dielne Francúzska o použití chemických zbraní v Sýrii, odložili na neurčito.
O odklad požiadalo Rusko bez udania dôvodu, pričom práve Moskva zasadnutie zvolala. „Stretnutie odvolali na neurčito,“ povedal nemenovaný diplomat. Konzultácie za zatvorenými dverami sa mali pôvodne začať o 22:00 SELČ.
Francúzska vláda chcela Bezpečnostnej rade predložiť návrh rezolúcie požadujúcej od Sýrie zabezpečenie tamojšieho chemického arzenálu voči použitiu, ak nechce čeliť zahraničnej intervencii.
Podľa vyjadrenia ministra zahraničných vecí Laurenta Fabiusa mal dokument požadovať postavenie osôb zodpovedných za chemický útok pri Damasku z 21. augusta pred Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu, ako ešte minulý týždeň vyzvalo Nemecko.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov už vyhlásil, že francúzsky návrh je pre Moskvu neprijateľný. Podrobnosti návrhu z dielne Ruska zatiaľ nie sú známe, Moskva už však oznámila, že detaily poskytne v stredu.
Briti a Nemci dúfajú, že Rusi nezahmlievajú
Odporúčame aj:
Sýrsky prezident varuje, že sa Američanom za útok pomstí
Vojna v Sýrii môže byť dlhšia ako deň – dva, tvrdí odborník
Ministri krajín EÚ vyzvali na silnú odpoveď za útok v Sýrii
Putin s Obamom hovorili o Sýrii, CIA školí povstalcov
Rusko varuje, útok na Sýriu môže znamenať jadrovú katastrofu
Pápež František nechce nezmyselný masaker v Sýrii
Sýria je pripravená aj na tretiu svetovú vojnu
Británia chce s útokom na Sýriu počkať, Rusko posiela lode
Sýria nie je bábkou Západu, prezident al-Asad varuje Ameriku
V Sýrii potvrdili útok chemickými zbraňami, pôvodcu nemajú
Útok USA na Sýriu by sa podobal bombardovaniu Juhoslávie
V Sýrii umierajú celé rodiny, armáda údajne útočila plynom
CNN zverejnila kruté zábery po chemickom útoku v Sýrii
Francúzsko, zatiaľ jediný jasný spojenec Washingtonu vo veci ozbrojeného útoku na Sýriu bez súhlasu OSN, vyzval Damask na „okamžitú elimináciu“ chemického arzenálu.
Iniciatívu Ruska odmietla hlavná sýrska opozičná skupina. Povstalci však tvrdia, že ide len o „politický manéver“. „Návrh (ruského ministra zahraničných vecí Sergeja) Lavrova je politickým manévrom a je súčasťou váhania, ktoré povedie len k ďalším obetiam a zničeniu sýrskeho ľudu,“ uviedla povstalecká skupina v pondelkovom stanovisku.
Skepticky sa k návrhu vyjadrili aj vrchní izraelskí politici. Šéf zahraničného a obranného výboru izraelského parlamentu Avigdor Lieberman, spojenec premiéra Benjamina Netanjahua, pre izraelský rozhlas povedal, že „Sýrsky prezident tým len získa čas,“.
Podľa Liebermanna Izrael nepozná podrobnosti ruskej ponuky a logistika presunu chemických zbraní je nejasná. Izraelský prezident Šimon Peres v pondelok varoval, že rokovania o transfere zbraní a ich samotný prevoz budú zložité, a že Sýria nie je dôveryhodná.
„Mám pocit, že vidíme, ako ich vážna hrozba vojenského útoku zo strany USA s podporu viacerých krajín donútila pozastaviť sa a premyslieť si, či tento krok urobia alebo nie. A ak áno, potom to môže byť potenciálny vážny prelom. No musíme byť skeptický, keďže toto nie je spôsob, akým ich posledné roky vidíme fungovať,“ povedal Obama na margo ruskej výzvy smerom k Sýrii, ktorá podľa Moskvy má dať svoj chemický arzenál pod medzinárodný dohľad a následne zničiť.
Boj o podporu Kongresu
Obama sa bude naďalej snažiť získať podporu Kongresu pre svoj plán vojenskej intervencie v Sýrii napriek tomu, že Damask prijal ruský návrh, aby sa vzdal svojich chemických zbraní. Televízii MSNBC to v utorok povedal hovorca Bieleho domu Jay Carney. Súhlas s ruským plánom Biely dom podľa neho vníma ako „jasný výsledok nátlaku na Sýriu“.
„Vidíme to ako potenciálne pozitívny výsledok,“ povedal Carney. Dodal však, že americká administratíva si chce byť istá, že Sýria to myslí skutočne vážne. Obama preto ešte v utorok navštívi Kongres, aby nerozhodnutých zákonodarcov presvedčil k schváleniu obmedzených útokov proti Sýrii. Obama má neskôr večer predniesť prejav k národu o tejto otázke. Väčšina Kongresu, ako aj americkej verejnosti, je proti vojenskej intervencii v Sýrii.
Výsledok hlasovania je neistý, americký minister zahraničia John Kerry však už dávnejšie pripomenul, že Obama má právo konať na základe vlastného uváženia. Biely dom dal navyše v piatok jasne najavo, že neráta už ani s podporou zo strany Bezpečnostnej rady OSN.
Obama už s Putinom rokoval
Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Barack Obama prediskutovali myšlienku umiestnenia sýrskych chemických zbraní pod medzinárodný dohľad už počas summitu G20, ktorý sa konal minulý týždeň v Petrohrade.
V utorok o tom informoval Putinov hovorca. „Záležitosť prebrali,“ povedal Dmitrij Peskov pre agentúru Reuters po telefóne. Kto s nápadom prišiel, však neuviedol a neposkytol ani žiadne bližšie detaily.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov ruský návrh predstavil na narýchlo zorganizovanej tlačovej konferencii v pondelok.
Sýrsky režim vyzval, aby dal svoj chemický arzenál pod medzinárodný dohľad a následne ho nechal zničiť.
Stalo sa tak po tom, čo americký minister zahraničia John Kerry rovnako v pondelok vyhlásil, že sýrsky prezident Baššár al-Asad sa môže vyhnúť americkému útoku, ak sa do týždňa vzdá svojho chemického arzenálu. Lavrov však v utorok pripustil, že nejde o „čisto ruskú iniciatívu. Vyplýva z kontaktov, ktoré sme mali s našimi americkými kolegami“, povedal.
Lavrov tiež oznámil, že Rusko pracuje na pláne, ako dostať sýrske zbrane pod medzinárodnú kontrolu a jeho detaily konzultuje s Damaskom. „My, ruská strana, pracujeme momentálne na príprave efektívneho, jasného, konkrétneho plánu, do ktorého zapájame sýrsku stranu,“ povedal Lavrov. „Dúfame, že plán budeme môcť vo veľmi blízkej budúcnosti predstaviť a finalizovať v spolupráci s generálnym tajomníkom OSN, Organizáciou pre zákaz chemických zbraní (OPCW) a členmi Bezpečnostnej rady,“ ktorá zahŕňa Spojené štáty, dodal.
Lavrov potrvdil že Rusko už začalo rokovať aj so sýrskym režimom. „V súčasnosti pripravujeme funkčný, precízny a konkrétny plán,“ vyhlásil. Ako dodal, konzultuje ho aj so samotným generálnym tajomníkom Organizácie Spojených národov (OSN) Panom Ki-munom ako aj s členmi Bezpečnostnej rady OSN.
Irán sa potešil
Ruské plány na odvrátenie hrozby amerických útokov prostredníctvom zničenia chemických zbraní sýrskeho režimu privítal aj Irán.
V utorok to na tlačovej konferencii v Teheráne povedala hovorkyňa ministerstva zahraničia Marzií Afghamová.
Podľa jej údajov by však návrh mal zahŕňať aj zničenie chemických zbraní skupín, ktoré sa snažia o zvrhnutie vlády prezidenta Baššára al-Asada. „Iránska islamská republika víta (ruskú) iniciatívu zameranú na zastavenie všetkých vojenských akcií“ proti Sýrii,“ uviedla hovorkyňa.
Zdôraznila, že Irán chce, aby sa región zbavil zbraní hromadného ničenia, toto úsilie však podľa nej musí zahŕňať aj arzenál „v rukách sýrskych povstaleckých skupín“. Irán je najbližší regionálny spojenec Sýrie a opakovane varoval, že akýkoľvek americký útok proti Damasku by mohol prerásť do širšieho konfliktu.
Liga arabských štátov (LAŠ) podporí ruský plán na umiestnenie sýrskych chemických zbraní pod medzinárodnú kontrolu. V utorok to oznámil jej šéf Nábil al-Arabí. Generálny tajomník arabskej ligy v Káhire novinárom povedal, že čoskoro vydajú stanovisko deklarujúce oficiálnu podporu ruskému návrhu. „Pokiaľ si pamätáte, vždy som trval na tom, že (sýrsky konflikt) potrebuje politické riešenie,“ povedal al-Arabí.
V septembri arabská liga vyzvala Organizáciu Spojených národov, aby podnikla rázne kroky proti sýrskemu režimu pre jeho údajný chemický útok. Na vojenský zásah však pre rozpory vo vlastných radoch nevyzvali. LAŠ Sýrii po vypuknutí konfliktu zastavila členstvo v organizácii a nahradila ju hlavným opozičným zoskupením.