BEJRÚT 26. júna (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad v utorok vyhlásil, že jeho krajina sa nachádza v skutočnej vojne. Nenaznačil pritom žiadne zmiernenie prístupu k prodemokratickej revolúcii, naopak, novo vymenovanej vláde nariadil, aby sa celá jej politika zamerala na dosiahnutie víťazstva.
„Nachádzame sa v skutočnom stave vojny vo všetkých ohľadoch,“ povedal al-Asad kabinetu, ktorý menoval v utorok.
„Keď sme vo vojne, celá politika sa musí zamerať na víťazstvo v tejto vojne,“ zdôraznil. Zároveň odmietol všetky výzvy k svojmu odchodu z moci a skonštatoval, že Západ len „berie a nikdy nedáva„, čo sa podľa neho stále potvrdzuje.
Prudké boje medzi sýrskymi vládnymi silami a povstaleckými jednotkami prebiehajú v utorok na predmestiach hlavného mesta Damask.
Z predmestí Kudsíja, al-Hamá, Barzí a Mašrú Dumár sa ozýva prudká streľba a výbuchy. V uliciach sú tanky a obrnené vozidlá.
Počet obetí či zranených zatiaľ nie je známy. Podľa aktivistov ide o najhoršie boje od vypuknutia protivládneho povstania v marci minulého roku.
Násilnosti sa zintenzívňujú, boje sú prudšie
Násilnosti a boje sa v posledných týždňov v Sýrii zintenzívnili. Z Damasku síce hlásia streľbu pravidelne, tentokrát je však podľa svedkov oveľa prudšia.
Bojuje sa aj v meste Homs, z centra ktorého sa valí čierny dym. Humanitárni pracovníci sa snažia získať bezpečný prístup do Homsu.
“Neviem, kedy sa nám to podarí,” vyhlásil Bidžán Farnúdí zo sýrskeho Červeného kríža. Dodal, že s “humanitárnou prestávkou” v bojoch zatiaľ súhlasila len opozícia. Homs síce opustila väčšina jeho obyvateľov, no tí, ktorí v meste zostali, čelia vážnej humanitárnej kríze.
Monitorovacia misia OSN ostáva na mŕtvom bode
Monitorovacia misia Organizácie Spojených národov v Sýrii zostáva pre pretrvávajúci konflikt v krajine aj naďalej pozastavená. V utorok to po rokovaní Bezpečnostnej rady potvrdil šéf mierových misií OSN Hervé Ladsous. Sýrski civilisti podľa neho zostávajú stále ohrození, vláda v Damasku však mierotvorcom nevytvorila podmienky na obnovenie operácií.
Takmer 300 neozbrojených členov monitorovacieho tímu OSN prestalo aktívne sledovať situáciu v Sýrii ešte 16. júna. Podľa Ladsousa sa však zamestnanci OSN stále pokúšajú pomáhať humanitárnym pracovníkom v krajine. Sýrska vláda podľa neho mierotvorcom „kladie prekážky“ v ich práci.
Odmietla im napríklad povoliť používanie satelitných telefónov, ktoré sú podľa Ladsousa „kľúčovými“ pre vzájomnú komunikáciu. Nedovolí im ani používanie vlastných helikoptér, s pomocou ktorých si chceli vytvoriť komplexnejší obraz o stave občianskej vojny v Sýrii.