Sýria by mala čo najskôr dodať aj posledné chemické zbrane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sýria
Foto: SITA/AP

KODAŇ 13. mája (WEBNOVINY) – Dánsko, ktoré poskytlo svoje plavidlo na odvoz sýrskych chemických zbraní, vyzvalo v utorok sýrsku vládu, aby urýchlila celý proces a dodržala končený termín stanovený na 30. júna.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) minulý týždeň informovala, že v Sýrii sa nachádza posledných 16 kontajnerov chemikálií, čo predstavuje osem percent z celého deklarovaného chemického arzenálu krajiny.

Podľa dánskeho ministra zahraničia Martina Lidegaarda problémom je, že posledné chemické látky vrátane toxických plynov sarín a VX sa nachádzajú v oblasti ohrozovanej bojmi, čo však musí vyriešiť sýrska vláda. „Očakávame, že sýrska vláda doručí posledné chemikálie čo najskôr, najlepšie do niekoľkých dní,“ vyhlásil Lidegaard. V sýrskom prístave Ládikíja už čaká dánska a nórska loď, ktoré majú chemické zbrane odviezť na likvidáciu.

Režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada pristúpil minulý rok na chemické odzbrojenie v záujme odvrátiť prípadný vojenský zásah zo strany USA, ktorý mal byť reakciou na použitie chemických zbraní proti civilistom. Zbrane majú byť na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zneškodnené do konca júna. Sýria už nedodržala niekoľko čiastkových termínov a experti predpokladajú, že zmešká aj konečný termín. „Naše lode tam zostanú do 30. júna, nemôžeme čakať večne,“ zdôraznil Lidegaard.

Medzinárodný vyslanec Brahími odstupuje z funkcie

Alžírsky diplomat Lachdar Brahímí odstúpi 31. mája z funkcie osobitného vyslanca Organizácie Spojených národov a Ligy arabských štátov pre Sýriu, ktorú zastával takmer dva roky. Rozhodnutie v utorok oznámil generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý si podľa vlastných slov musí ešte „premyslieť“, kto by mohol byť Brahímího nástupcom.

Doterajší vyslanec sa k úvahám o svojom odchode priznával už pred viac ako rokom a diplomatické zdroje hovoria o viacerých možných kandidátoch na prevzatie postu vrátane bývalého tuniského ministra zahraničných vecí Kamála Murdžána.

„Nie je mi to veľmi príjemné. Je veľmi smutné, že opúšťam túto pozíciu a zanechávam Sýriu za sebou v takom zlom stave,“ povedal Brahímí po vyhlásení šéfa OSN. Osemdesiatročný Alžírčan v septembri 2012 nahradil vo funkcii vyslanca bývalého generálneho tajomníka Kofiho Annana, odkedy okrem iného zorganizoval dve kolá rokovaní medzi sýrskou vládou a jej protivníkmi vo Švajčiarsku.

Hoci dialóg nepriniesol žiadne prelomové výsledky, Brahímí si podľa diplomatov a predstaviteľov OSN želá jeho pokračovanie, aby bolo možné ukončiť boje medzi odporcami a podporovateľmi režimu a začať proces vzájomného zmierenia.

Ranou pre jeho úsilie však údajne bolo aprílové oznámenie Damasku, že 3. júna sa v krajine zmietanej násilím uskutočnia prezidentské voľby, ktoré podľa očakávaní predĺžia vládnutie prezidenta Baššára al-Asada a tým aj samotný konflikt.

Lachdar Brahímí
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lachdar BrahímíPan Ki-mun