BEJRÚT/NEW YORK 17. februára (WEBNOVINY) – Tisíce protestujúcich zaplnili v piatok ulice sýrskych miest s výzvou na odstúpenie prezidenta Baššára al-Asada. Sýrčania vyšli do ulíc po piatkových modlitbách po internetovej výzve na uskutočnenie demonštrácií ako„novej fázy ľudového odporu“.
Ako informovala exilová organizácia Sýrske observatórium pre ľudské práva, bezpečnostné sily pri zásahu na predmestí Damasku zranili piatich ľudí. Najmenej 10-tisíc ľudí sa zhromaždilo v juhosýrskom meste Dáajl v provincii Daraá, kde sa sústredili protesty proti režimu. Demonštrácie sa konajú aj v mestách Džásim, Inchil, Namar a al-Hára, kde bezpečnostné sily taktiež zranili niekoľko ľudí. „Nová fáza“ protestov má vyjadriť solidaritu s občanmi obliehaných miest ako Hamá a Homs.
Sýrska armáda uskutočnila v piatok najsilnejší útok na mesto Homs za posledné dva týždne. Nad mestom podľa svedkov prelieta „bezprecedentný“ počet vojenských a prieskumných lietadiel. Video zverejnené aktivistami na portáli YouTube ukazuje tiež ostreľovanie tankami. Za posledných 14 dní prišlo v Homse o život už najmenej 500 ľudí.
Posledné bombardovanie prichádza deň po tom, čo Valné zhromaždenie OSN vyzvalo na okamžité zastavenie brutálnych útokov sýrskeho režimu proti civilistom, ktoré si podľa ľudskoprávnych skupín za posledných 11 mesiacov vyžiadali už viac než 6 000 obetí.
Sýrske bezpečnostné sily uskutočnili v piatok najsilnejší útok na mesto Homs za posledné dva týždne. Informovali o tom aktivisti. „Je najsilnejší za 14 dní. Je to neuveriteľné – extrémne násilie, akému podobné sme ešte nikdy nevideli, v priemere štyri rakety každú minútu,“ povedal Hádí Abdulláh z opozičnej Generálnej komisie sýrskej revolúcie pre agentúru AFP. Dodal, že nad mestom prelieta „bezprecedentný“ počet vojenských a prieskumných lietadiel. Video zverejnené aktivistami na YouTube ukazuje tiež ostreľovanie tankami.
OSN prijala rezolúciu o Sýrii
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) pritom vo štvrtok prijalo nezáväznú rezolúciu, ktorá vyzýva sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada na okamžité zastavenie násilia voči svojim oponentom.Text podporilo až 137 krajín, proti bolo 12 vrátane Ruska, Číny a Iránu. Rezolúciu na „zastavenie široko rozšíreného systematického porušovania ľudských práv“ v Sýrii predložili na pôde OSN arabské krajiny vedené Egyptom.
Okrem dvanástich členov, ktorí hlasovali proti, dokument nepodporilo ani 17 ďalších štátov, ktoré sa zdržali hlasovania. Valné zhromaždenie odsúdilo al-Asadov režim len niekoľko dní po tom, ako Rusko a Čína zablokovali podobný text na pôde Bezpečnostnej rady OSN.
Zástupca egyptského veľvyslanca v OSN Usáma Abd al-Halík predloženie textu zdôvodnil „neakceptovateľnou eskaláciou“ násilia v Sýrii.
„Žiadame, aby sýrska vláda splnila požiadavky arabského a sýrskeho ľudu a zastavila krviprelievanie,“ vyhlásil. Sýrsky ambasádor v OSN však návrh označil za zasahovanie do vnútorných záležitostí jeho krajiny.
Na ukončenie zabíjania civilistov vyzval Damask ešte vo štvrtok aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Naznačil pritom, že v Sýrii sú páchané zločiny proti ľudskosti. Povstanie proti režimu Baššára al-Asada si podľa jeho údajov vyžiadalo už viac ako 7200 obetí. Ďalších 25-tisíc ľudí zo Sýrie utieklo a asi 70-tisíc opustilo pre konflikt svoje domovy, pričom tento počet stále narastá.