Svetový deň zraku upozorňuje na dôležitosť očných prehliadok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: NeoVízia

BRATISLAVA 8. októbra (WBN/PR) – Ak by každý z nás podstúpil raz ročne pravidelnú očnú prehliadku, osem z desať ľudí by vďaka skorej diagnostike a vhodne zvolenej liečbe nemuselo oslepnúť. Dôležitosť pravidelnej starostlivosti o oči pripomína každoročne druhý štvrtok v októbri Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty (IAPB). Bratislavská Očná klinika NeoVízia sa k iniciatíve pripája už tretí rok. Jej lekári budú v tento deň bezplatne konzultovať a vyšetrovať zrak Bratislavčanom v nákupnom centre na brehu Dunaja.

Viac ako 285 miliónov ľudí na svete trpí slabozrakosťou a nedostatočným videním. Za viac ako polovicu prípadov je zodpovedný neliečený sivý zákal a neskorigované dioptrické videnie.

V 21. storočí, keď skalpely nahrádzame lasermi, je to priam tragické zistenie,“ konštatuje očný chirurg MUDr. Radovan Piovarči, v slovenskej očnej chirurgii známy zavádzaním mnohých inovatívnych postupov.

ZLODEJ ZRAKU 1: sivý zákal

Operácia sivého zákalu je najčastejším očným zákrokom. Vďaka nadštandardným vnútroočným šošovkám a najnovšej metóde pomocou femtosekundové laseru, dosahujeme excelentné výsledky. Pacienta dokážeme počas operácie sivého zákalu zbaviť astigmatizmu, okuliarov na čítanie aj do diaľky,“ vysvetľuje primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči.

ČO JE SIVÝ ZÁKAL

Katarakta znamená zníženú priehľadnosť, zakalenie čírej očnej šošovky. Tá bráni priechodu lúčov svetla na sietnicu. V pokročilom štádiu zbadáte sprievodné príznaky: pocit, akoby ste videli horšie do diaľky, skreslene a zahmlene, navyše ste citlivejší na svetlo. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky, desaťročia, no niekedy na to stačia mesiace. Ochorenie postihuje najčastejšie pacientov nad šesťdesiat rokov. Počas operácie chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju umelou.

LIEČBA 21. STOROČIA

Pacienti s diagnózou sivého zákalu si tak môžu vybrať medzi manuálnym a laserovým zákrokom. „Pri laserovej operácií sivého zákalu femtosekundovým laserom nepoužívame skalpel či iné ostré nástroje. Prístroj dokáže nahradiť skalpel precíznym laserovým lúčom riadeným počítačom a kontrolovaným chirurgom. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu a ihiel,“ vysvetľuje primár bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči, prvý slovenský očný chirurg certifikovaný na operácie sivého zákalu femtosekundovým laserom LenSx®.

ZLODEJ ZRAKU 2: neskorigované dioptrické chyby

Nespôsobujú ´iba ´ problémy s videním. Nesprávne skorigované dioptrie môžu spôsobovať vypadávanie vlasov aj stavy migrény. Ak šoférujete, vaše oči predstavujú neriadenú strelu pre ostatných šoférov. „Ľudia si často nahovárajú, že ich zrak je bezchybný. Mnohí môžu mať až o 50% zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne. Väčšina očných diagnóz nemá v počiatočnom štádiu žiadne príznaky. Stav zhoršeného videnia prichádza obyčajne nepozorovane a pomaly. Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro,” prezrádza očná lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová, ktorá sa venuje odstraňovaniu dioptrických chýb femtolaserom.

ČO SÚ NESKORIGOVANÉ DIOPTRICKÉ CHYBY

Stav oka, pri ktorom človek dioptrický stav svojich očí nerieši. Zrak je nutné správne skorigovať – okuliarmi, šošovkami alebo laserovou či vnútroočnou operáciou.Krátkozrakosť (myopia) – najčastejšia dioptrická chyba, pri ktorej blízke objekty vidíte bez problémov, vzdialené vám robia ťažkosti.

Ďalekozrakosť (hypermetropia) – dioptrická chyba oka, pri ktorej vidíme zreteľne vzdialené objekty, ale objekty v našej blízkosti sú rozmazané a nejasné. Väčšinou sa vyskytuje už pri narodení a je dedičná. Niekedy sa v detskom veku prejaví škúlením.

Astigmatizmus – nerovnomerné zakrivenie rohovky. Prejavuje skresleným alebo zahmleným obrazom. Astigmatizmus býva vrodený, objavuje sa u detí aj dospelých. V 70 % prípadoch býva kombinovaný s krátkozrakosťou a ďalekozrakosťou.

Presbyopia – známa ako „krátke ruky“ je porucha zraku spôsobená fyziologickým starnutím vnútroočnej šošovky. Vyskytuje sa u ľudí nad 45 rokov, ktorým sa zhorší videnie na čítanie a do blízka.

Bez názvu
Foto: WHO. WHA Resolution WHA 62.1.Action Pla

LIEČBA 21. STOROČIA

Moderná laserová chirurgia ponúka bezbolestné operácie femtosekundovým laserom s doživotnou zárukou. Pacient si užíva dokonalý zrak do 24 hodín od operácie. Laser odstráni dioptrie od + 3 do – 13.

Vyššie dioptrické chyby odstraňujú oční chirurgovia implantáciou fakickej vnútroočnej šošovky ICL.

V prípade pacientov nad štyridsaťpäť rokov odstráni metóda PRELEX okuliare na čítanie aj do diaľky. Ide o 15-minútový ambulantný nelaserový zákrok, pri ktorom očný chirurg do oka natrvalo implantuje multifokálnu vnútroočnu šošovku. Tá úplne nahradí pôvodnú ľudskú šošovku, ktorá stratila schopnosť zaostrovať. Pomocou tejto metódy je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií.

ZLODEJ ZRAKU 3: zelený zákal

Zelený zákal je zákerné ochorenie, ktoré si v počiatočnej fáze všimne len málokto. Spočiatku sa vyvíja bez príznakov. Na rozdiel od sivého zákalu, kedy je možné operáciou videnie prakticky dokonale obnoviť, vieme pri liečbe zeleného zákalu chorobný proces iba zastaviť. Zmeny, ktoré nastali v dôsledku poškodenia zrakového nervu, sú nezvratné,“ vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková, ktorá sa v NeoVízii venuje diagnostike zeleného zákalu.

ČO JE ZELENÝ ZÁKAL

Zelený zákal (glaukóm) je skupina chronických chorobných stavov oka, pri ktorých je poškodzovaný zrakový nerv. Prejavuje sa viacerými príznakmi, napr. zvýšeným vnútroočným tlakom, ktorý vedie k poškodeniu zrakového nervu.

Okrem vyšetrenia očného pozadia a vnútroočného tlaku pomáha oftalmológom potvrdiť ochorenie moderné diagnostické zariadenie s názvom OCT (optická koherentná tomografia). „Prístroj nám umožňuje vidieť hlboko do očných štruktúr. Dokáže odhaliť ochorenia sietnice, glaukóm a zmeny na zrakovom nerve v rannom štádiu. Na základe výsledkov vyšetenia určíme najvhodnejší typ liečby.“

Neliečený glaukóm spôsobuje odumieranie vlákien zrakového nervu. Následkom toho nastávajú výpadky v zornom poli. „Vznikajú postupne. Kým si ich pacient všimne, sú natoľko veľké, že mu neraz už nie sme schopní pomôcť. Zelený zákal je práve kvôli svojej nenápadnosti a hrozivým dôsledkom považovaný za mimoriadne zákerné ochorenie. Preto by si každý človek po 40. roku života mal dať odmerať vnútroočný tlak, vyšetriť očné pozadie a absolvovať vyšetrenie OCT,“ upozorňuje MUDr. Smorádková.

LIEČBA 21. STOROČIA

Cieľom liečby je chrániť zrakový nerv tak, aby sme zlepšili jeho prekrvenie a znížili vnútroočný tlak. Pri primárnom glaukóme s otvoreným uhlom sa liečba zameriava na zníženie vnútroočného tlaku pomocou antiglaukomatóznych kvapiek. K dispozícii sú rôzne skupiny účinných látok aj ďalšie terapeutické možnosti vrátane laserovej liečby či operačného zákroku.

Nechajte si počas Svetového dňa v Bratislave, v Prahe a Brne bezplatne odmerať zrak!

Chcete si nechať bezplatne vyšetriť zrak a poradiť sa o stave svojich očí s očnými lekármi? Navštívte vo štvrtok 10.10.2013 v čase od 10.00 do 18.00 nákupné centrá

Eurovea Bratislava

• Galerie Vaňkovka Brno

• Nový Smíchov a Chodov Praha

Všade nájdete vyšetrovacie stánky spoločnosti Alcon a Očnej kliniky NeoVízia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NeoVízia